blank
Internautus sudomino namas su bokšteliais, priklausęs turtingiausiai rokiškėnų šeimai. K. Kadūno nuotr.

Nors pagyrų sulaukė visos Kęstučio Kadūno, vasaromis laiką leidžiančio sodyboje Antanašėje, į grupę „Ką pamatyti Lietuvoje“ sukeltos nuotraukos – Rokiškio dvaras, šalimais besiganančių danielių banda, Skemų koplytėlė – tačiau didžiausias dėmesys atkreiptas į Rokiškio senamiestyje, Nepriklausomybės a. stovintį namą su bokšteliais: minėtos paskyros sekėjai teiravosi, kas tai?

„Namas su bokšteliais Rokiškio senamiestyje pastatytas apie 1928 m. ir priklausė turtingiausiai rokiškėnų šeimai Zametams. Broliai Chonė ir Besselis Zametai Rokiškyje buvo įkūrę metalo apdirbimo ir žemės ūkio technikos gamyklą „Litmetal“ (dab. Laisvės g. 19), sovietmečiu šį įmonė buvo nacionalizuota ir pervadinta į „Plūgą“, o vėliau reorganizuota į „Rokiškio mašinų gamyklą“. 1921 m. Izraelis Zametas (manoma, kad Basselio ir Chonės tėvas), už grubius pažeidimus nušalinus tuometinį burmistrą Igną Tamošiūną, laikinai ėjo Rokiškio miesto burmistro pareigas.

Šio pastato pirmajame aukšte veikė įvairios parduotuves, „Litmetalo“ kontora, „Singer“ atstovybė, „Švyturio“ knygynas. Antrame aukšte gyveno šeimininkai, o trečiajame buvo nuomojami butai.

Samuelis Meleras savo atsiminimuose rašo, kad jo šeima 1939 m. persikėlė į naują butą turbūt vieninteliame Rokiškyje triaukščiame name. Tuo metu namas priklausė Zametų ir Šneerų šeimoms. Tuo metu name jau buvo vandentiekis ir kanalizacija. Sovietmečiu čia buvo įsikūrusios saugumo struktūros. Šiame pastate 1944 – 1953 m. buvo kalinami ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę. Atgavus nepriklausomybę čia veikė įvairios įstaigos, buvo įsikūrusios partijų, šaulių būstinės, vėliau perkeltas miesto archyvas. Šiuo metu pastatas priklauso privačiam asmeniui“, – informacija pasidalinti suskubo Rokiškio krašto muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejinei veiklai Giedrius Kujelis.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Antanas
Antanas
2023 26 liepos 18:40

Kadangi rajono valdžia negeba iveiklinti ir gauti naudos is istoriniu aikstes pastatu, tai tik ateja I valdžia skuba isparduoti ir vienkartinai pasinaudoti.

Rekomenduojami video: