Gal ir ši karvutė keliaus į Vilnių?
Asociatyvi. Redakcijos archyvo nuotr.

Pasitikėjo

Gyvulys  svėrė 480 kg.  Į ūkį atvykę ir vizualiai jį įvertinę supirkėjai  siūlė 225 Eur. Ūkininkas tokia suma nesidžiaugė.  Tada supirkėjai užsiminė apie galimybę karvę paskersti ir parduoti pagal skerdenos kainas. Jis sutiko, nors supirkėjai negarantavo, kad sumokės daugiau.

Pasak E. Vyšniavecko,  ūkininkaujančio nuo 2011-ųjų, per metus supirkėjams jis parduoda po 3 – 5 gyvulius. Kai kada su jais sutardavo atsiskaityti už gyvąjį svorį, kai kada už skerdeną.  Visais atvejais gautose sąskaitose būdavo nurodyti  kainų palyginimai. Pavyzdžiui, jei  atsiskaityta pagal gyvąjį svorį, būdavo nurodyta ir suma, kurią gautų už skerdeną. Sumos skirdavosi, tačiau nežymiai.

Šįkart  gavęs sąskaitą ūkininkas apstulbo – maždaug 155 kg skerdenos įvertinti po 40 centų už kilogramą, tad bendra suma už karvę – 62 eurai.

Ūkininkas sakė nesiekiantis  iš šio atvejo išlošti ir nepriekaištaujantis supirkėjams , nes pats tokį pardavimo variantą pasirinko, tačiau nevengia slėpti šios istorijos, kad pasimokytų kiti ūkininkai.

Laikosi reikalavimų?

Lietuvoje galima parduoti gyvulius pagal gyvą svorį ir skerdenas. Pasak UAB „Agaras“ vadovo Petro Vainoro, gyvuliai mėsai superkami laikantis ES nustatytų reikalavimų. Iš ūkininkų supirkta mėsa keliauja perdirbėjams. Pastariesiems negali parduoti pigiau nei patys nupirko.  Su ūkininkais daugiausia ginčų kyla tada, kai parduodami prasti gyvuliai. Šis atvejis irgi buvęs toks.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: