Redakcijos archyvo nuotr.

Jokia prabanga nebūtų svarbi

Tarybos narys Egidijus Vilimas iš karto perspėjo susilaikysiąs biudžeto klausimu. Jis pasigedo biudžete lėšų priedangoms, „nes, neduok Dieve, ateitų tokia situacija, kai reikėtų slėptis“. Politikas siūlė iki liepos mėnesio atrasti biudžete keliasdešimt tūkstančių sutvarkyti priedangas, ir akcentavo, kad tai ypač aktualu mikrorajono žmonėms.

Apie būtinybę pasirūpinti sauga opozicijos nariai kalbėjo ir komitetų posėdžiuose. Jie priminė, „kad jokia prabanga, jokios statybos nebus svarbios, jei į jas pataikys agresorių sviediniai“.

Rajono meras Ramūnas Godeliauskas per tarybos posėdį sakė, kad priedangos yra inventorizuotos ir jau dabar tvarkomos iš savivaldybės turto nuomos ir pardavimo lėšų.

Pirmą kartą – ne įnirtingos kovos

Anot opozicijos lyderio Antano Vagonio, šių metų rajono biudžetas rodo, kad gyvename labai gerais finansiškai laikais, net galime skolintis. Jo teigimu, 56 milijonai – ne rodiklis. Buvęs meras net viliasi, kad metų pabaigoje rajono biudžetas padidės iki 70 milijonų. Kolega Gintaras Girštautas teigė, kad kai jau turėsime tokią sumą, tai ne tik mikrorajono gyventojams reikėtų tvarkyti šaligatvius, kaip dabar numatyta, bet nutiesti šaligatvį ir Kęstučio gatvėje. Anot opozicijoje dirbančio Algio Čepulio, pirmą kartą per dvylika jo darbo taryboje metų vyko ne įnirtingos kovos dėl biudžeto eilučių, o konstruktyvūs posėdžiai. Maža to, atsižvelgta į opozicijos siūlymus pakoreguoti kai kurias „eilutes“. Ne valdančiųjų siūlymu, pavyzdžiui, padidinti pinigai pritraukti į rajoną mokytojų, padidintos lėšos nevyriausybinėms organizacijoms. Dar buvo siūloma „atimti“ kažkiek lėšų, numatytų traktoriui Kamajams pirkti, ir atiduoti jas Kamajų kultūros sostinei. Tiesa, toliau komitetų svarstymų tai nenuėjo.

Didžiausia liūto dalis

Rokiškio savivaldybės biudžetas – 56  milijonai eurų. Šiemet jis 6 milijonais didesnis, palyginti su pernai. Didžiausią dalį sudaro pajamos. Iš savivaldybės renkamų mokesčių, valstybės ir ES lėšų. Valstybės lėšos tikslinėms funkcijoms arba projektams. ES lėšos pagal projektus.

Valstybės biudžeto dotacijos šiemet – 17 milijonų, 1 milijonas – ES lėšos. Tai nėra galutinis biudžetas. Augimas atsiranda iš surenkamų mokesčių, ir to negalima numatyti iš anksto. Dar būna papildomų dotacijų iš ministerijų keliams, pašalpoms ir pan.

Tikslinės dotacijos iš valstybės numatomos tokios – per 5 milijonus skirta valstybės deleguojamoms funkcijoms. Didžiausia tikslinių dotacijų dalis – 10,8  milijono – tai yra mokymo lėšos mokytojų algoms ir mokyklų reikmėms. Bet jų neužtenka. Todėl prisideda savivaldybė: 244 tūkstančiai numatomi švietimo pagalbos specialistų etatams – logopedams, socialiniams pedagogams ir kitiems. Tai yra labai svarbi eilutė, nes šių žmonių trūksta. 207 tūkstančius savivaldybė numačiusi mokyklų valdymui – direktorių, pavaduotojų etatams, o dar 35 tūkstančius – darželiams dirbti vasarą.

„Kas šiemet labai svarbu ir nauja, nes iki šiol taip nebūdavo, tai šimtu procentų patenkinamas visų biudžetinių įstaigų algų poreikis. Nebespaudžiam biudžetinių įstaigų, kad jos „verstųsi per galvą“ ir taupytų. Anksčiau algoms būdavo numatyti kokie 97 proc. poreikio. Jie turėdavo susitaupyti trūkstamus pinigus. Savivaldybė išlaiko 1683 etatus visame rajone. Tai kainuos per 33 milijonų eurų. Pernai buvo kiek daugiau nei 29 milijonai. Skaičiai išaugo, nes kyla algos valytojams, socialiniams darbuotojams, mokytojams, kultūrininkams“, – dar prieš biudžeto priėmimą sakė rajono tarybos Biudžeto, finansų ir verslo komiteto pirmininkas, valdančiosios koalicijos narys socialdemokratas Tadas Barauskas.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: