Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas.

Sociologinių tyrimų duomenimis, beveik pusė (48,2 proc.) apklaustųjų Lietuvos gyventojų gydytojams yra neoficialiai atsidėkoję. Didžioji dalis taip pasisakiusių žmonių – mažiausias pajamas gaunantys ir vyresni nei 46 metų amžiaus. Ši statistika puikiai iliustruoja, jog kyšiai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje vis dar gaji problema.

Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pastebi, kad situacija gerėja, lyginant su ankstesnėmis apklausomis. Tačiau lietuviai vis dar pakantūs korupcijai ir patys yra linkę medikams neoficialiai atsidėkoti. Didžioji dalis tai darydami netgi nežino, kad daro nusikaltimą, už kurį gresia baudžiamoji byla, bauda didesnė nei duodamo kyšio vertė.

Nesvarbu kada „atsidėkoji“

Kyšis tai ne kas kita, kaip bet kokios turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui neteisėtas atlygis už pageidaujamą gydytojo veikimą arba neveikimą. Dažniausiai kyšius medikams pacientai duoda norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą, siuntimą pas gydytoją specialistą, slaugos paslaugas ar siekdami negalios pripažinimo. Dar kitu atveju kyšiai duodami dėl to, jog žmogus, pavyzdžiui, paguldytas į ligoninę tikisi gauti geresnę ar išskirtinę priežiūrą, gydymą.

E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į vis dar gajų mitą visuomenėje, kad davus vokelį po procedūros, apžiūros ar vizito, tai jau ne kyšis, o padėka.

„Iš tiesų visiškai nesvarbu kuriuo metu tai padaroma. Neoficialus atsidėkojimas tiek prieš, tiek po procedūros ar paslaugos yra kyšis, ir už tai gali būti baudžiamas tiek jį duodantis pacientas, tiek jį imantis gydytojas“, – pastebi Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja.

Bauda didesnė už kyšį

Lietuvoje atlikti sociologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai gydytojams ir kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas (46 proc.) ir kava (44 proc.). Beveik penktadalis – 19 proc. – apklaustų respondentų dovanoja alkoholį, 16 proc. – gėles. 12 proc. – maisto produktus, o 5 proc. – daržoves.

Daugelis pacientų suvokia, kad vokelis su grynaisiais pinigais yra kyšis, tačiau dar ne visi žino, kad už tai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į faktą, kad kai kurie pacientai ir medikai smulkių dovanų, tokių kaip šokoladas ar kava net nelaiko kyšiu. Tačiau būtent nuo tokių, iš pirmo žvilgsnio, lyg ir nereikšmingų smulkmenų ir formuojasi neigiamas sveikatos sektoriaus įvaizdis, pradeda sklisti kalbos apie medikus, kuriems reikia nešti kyšius.

Už kyšio, kurio vertė viršija 12500 eurų (250 MGL), davimą pagal Baudžiamąjį kodeksą  gali grėsti net ir laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų. Už mažesnį – iki 7 metų.

Gali tik pakenkti

Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas pasakoja, jog pacientai ir jų artimieji būna įvairūs ir tikrai sunku nustatyti kiekvieno jų sąmoningumo lygį – vieni jų žino ir supranta, kad kyšio davimas yra nusikaltimas, kiti to nežino, treti žino, bet tai neigia. Pasak A. Liausėdo, jo vadovaujamoje ligoninėje su kyšininkavimu praktiškai nesusiduria, o visiems ligoninės darbuotojams nuolatos per bendrus susirinkimus primenama, kad kyšio davimas arba priėmimas yra nusikalstama veika.

Rokiškio psichiatrijos ligoninė aktyviai įsitraukia į antikorupcinę veiklą. Visoje įstaigoje yra iškabinta informacija, kad kyšio davimas yra nusikalstama veika ir visi pacientai su šia informacija supažindinami.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Už. 38

kasyba

2
Rašyti komentarą

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BombisRokiškis Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Bombis
Bombis

Kadravikė tiki

Rokiškis
Rokiškis

Jis pats tiki tuo ką sako