Pasiūlė visuomenininkai

Vienas iš šios idėjos iniciatorių, visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ pirmininkas Raimondas Sirgėdas sakė, jog tokį Lietuvos šimtmečio įamžinimą prieš pat Naujuosius rajono  savivaldybei pasiūlė visuomenininkai, kuriems svarbu, kaip mūsų kraštas pasitiks neeilinę datą. Iniciatyva priklauso visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“, dailininkų klubo „Roda“, iniciatyvinės grupės „Istorinė atmintis“, Laisvės kovų įamžinimo komisijos, Verslo klubo, Rotary klubo ir Sėlynės kaimo bendruomenės žmonėms. Jie paprašė daug diskusijų nuolat keliančiai aikštei suteikti „Šimtmečio aikštės“ pavadinimą, aikštės sklypo kontūrą suformuoti pagal stilizuotą Lietuvos Respublikos kontūrą ir Vasario 16-osios proga tokią idėją iškilmingai paminėti.

Nevėlu

Neabejingų istoriniams įvykiams rokiškėnų iniciatyvinė grupė, suburta istoriko Valiaus Kazlausko iniciatyva, galvojo apie šimtmetį. Peržvelgę archyvus, jie pro akis nepraleido fakto, jog prieš devyniasdešimt metų, kai buvo švenčiamas Lietuvos Nepriklausomybės dešimtmetis, Rokiškyje sugalvota pastatyti Nepriklausomybės paminklą. „Jis skirtas laisvės dešimtmečiui, nors realiai pastatytas trejetą metų vėliau. Verta akcentuoti ir tai, kad vos ne badmečiu rokiškėnai sugebėjo pastatyti paminklą, kuris šiandien garsus tuo, kad yra vienas iš nedaugelio išlikusių Nepriklausomybės paminklų Lietuvoje. Mums šiandien bent pradėti pertvarkyti vieną aikštę, keliančią daugiausia diskusijų, tikrai nevėlu“, – svarstė idėjos autoriai.

Susivienijo su jaunimu

Anksčiau būta plano buvusią J. Smuškevičiaus aikštę pritaikyti jaunimo reikmėms, tačiau neseniai paaiškėjo, kad jaunimas turės savo erdvę Liongino Šepkos parke. „Taigi aikštės perspektyva krypo mūsų sumanymo naudai, o iniciatyvinės grupės narė Aurika Aurylė kaip tik pasiūlė suformuoti aikštę pagal Lietuvos kontūrus“, – pasakojo R. Sirgėdas. Rajono tarybai buvo pasiūlyta svarstyti net tris sprendimus – aikštę pavadinti Šimtmečio vardu, geodeziškai suformuoti sklypą Lietuvos valstybės kontūro pavidalu ir per minėjimą surengti akciją „Šimtmečio šviesa“. „Labai apsidžiaugėme, kad jaunimas irgi rutulioja panašią akciją Nepriklausomybės aikštėje, todėl  jas abi sutarėm sujungti, taip parodydami minties bendrumą“, – kalbėjo R. Sirgėdas.

Liko dar vienas barjeras

Tiesa, bet kokiai idėjai įgyvendinti kaip ir visuomet biurokratinių barjerų apstu. Pirmiausia reikėjo imtis įtikinti rajono vadovus, savivaldybės specialistus, kad visuomenininkų mintys vertos dėmesio. R. Sirgėdas ėmėsi iniciatyvos. Rezultatas juos tenkino – 21 tarybos narys balsuodamas visus tris siūlymus palaikė, susilaikė tik du politikai. Dar vienas barjeras – reikėjo Lietuvos heraldikos  komisijos pritarimo, kad tokios formos sklypas būtų suformuotas. R. Sirgėdas sakė, jog šią savaitę komisija tam pritarė. „Liko sulaukti Nacionalinės žemės tarnybos pritarimo. Jų praktikoje nėra buvę tokio dalyko, kad būtų formuojamas būtent toks sklypas. Suprantama, tai nėra lengvas sprendimas, bet jei būtų lengva – mes ir nesiūlytume“, – šypsojosi R. Sirgėdas. Jis džiaugiasi, kad jų idėja sulaukia vis daugiau palaikymo: „Valdžia pritaria, rokiškėnų klubas „Pragiedruliai“ – taip pat, žinomas  etnologas Libertas Klimka išreiškė nuostabą ir pritarimą, mus palaiko Verslo klubo nariai, Rotary, jaunimas ir kitos organizacijos.“

Tikisi prezidentės vėliavos

Vasario 15 d. 17 val. Rokiškio rajono mokinių taryba Nepriklausomybės aikštėje pradės renginį „Dovanokime šviesą Šimtmečio aikštei“. Iš Nepriklausomybės aikštės Vilniaus gatve jaunimas eis iki Šimtmečio aikštės, kur vyks jos atidarymo akcija „Šimtmečio šviesa“. Ji planuojama 17.30 val.  Visa tai bus filmuojama, bus pakeltas ir Evaldo Černiausko dronas. Aikštės kontūrą planuojama apšviesti fakelais, o taškuose, kur bus pažymėtas Rokiškis ir Lietuvos didmiesčiai, degs laužai. Akcijos iniciatoriai tikisi, kad  Šimtmečio aikštėje vėliau suplevėsuos prezidentės Dalios Grybauskaitės dovanota vėliava.

Subscribe
Informuoti apie
guest
6 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
bolekas
2018 5 vasario 15:00

Siuo metu Vilniuje sprendziasi klausimas, kurie miestai bus itraukti i ekonomines pletros miestu sarasa, Rokiskio ten deja nera. Mano butu toks pasiulymas, labai pasistengti, kad Rokiskis ten patektu, speju, jei ne dabar tai ko gero bus NIEKADOS. Verskit mera, pasiuskit i Vilniu koki lobista (is deputato tai kaip sakoma is … pieno) ir viskas bus normaliai 🙂

Jio
Jio
2018 4 vasario 10:31

Man tai visą laiką bus Smuškė

Jio
Jio
2018 4 vasario 10:28

Man tai visą laiką bus Smuškė…..

Petras
Petras
2018 2 vasario 18:03

Putinas vieną savo pulką pavadino Talino vardu, o Sirgėdas ir Co paantrindami jam pavadino Smuškevičiaus aikštę „Šimtmečio aikšte“ (matyt nedrįso pavadinti Kapsuko arba AMB aikšte). Galės pasiteisinti prieš Putiną, kad taip paminėjo pogrindyje Kapsuko datą -1918 12 16 , sovietų valdžios šimtmetį.

Henka
2018 2 vasario 17:54

Lietuvoje šiandien nėra tokio laikraščio, kuriame jo savininkai (kaip Sirgėdas) taip save šlovintų.

Petras
Petras
2018 2 vasario 15:29

Dviprasmiskas aikstes pavadinimas. 1918 02 16 (Nepriklausomybe paskelbta) ir 1918 12 16 (sovietu valdzios paskelbimas). Turint omenyje Jurseno azuoliuka ir KGB-ista Nr. 1 AMB ir jo namuka, artimesne jiems yra 1918 12 16 Kapsukiska data. Todel butina pakeisti pavadinima i konkretesni. Gal Rokiskio Tarybai uzteks drasos panaikinti dviprasmiska pavadinima ir suteikti Lietuvos Nepriklausomybes (1918 02 16 )verta pavadinima. Iniciatoriai isdure Rokiskio Taryba ir tai jau nebe pirmas kartas…