Ligita ir Eitvidas tvirtai žino, kokio mero nori.

Šiandien 7 val. ryto prasidėjo pagrindinis balsavimas savivaldos rinkimuose. Balsavimo apylinkėse iki 20 val. laukiama tūkstančių rajono gyventojų, turinčių balsavimo teisę. Rinksime naujosios kadencijos rajono merą ir rajono tarybą.

(papildyta 19.20)

Baigia ištirpti balsavimo laikas. Balsavimo apylinkės užsidarys 20 val. VRK 18 val.duomenimis, šalies rinkėjų aktyvumas buvo 44,38 proc., Rokiškio – 47,82 proc. Dalis savivaldybių jau buvo peržengusios 50 proc., aktyviausios išliko Birštono (63,89 proc.), Lazdijų (59,82 proc.) ir Pagėgių (59,02 proc.) savivaldybės. Pasyviausi rinkėjai  Klaipėdos mieste (35,8 proc.), Šiaulių ir Kauno rajonuose (atitinkamai 36,45 ir 40,75 proc.).

Mūsų rajone aktyviausios buvo  Kalvių (57,14 proc.), Konstantinavos (56,94 proc.) ir Sėlynės (56,96 proc.) apylinkės.  Iš 5 miesto rinkimų apylinkių aktyviausi rinkėjai – Mikrorajono (52,69 proc.). Pasyviausiai balsuota Lašų (34,86 proc.) ir Jūžintų (38,2 proc.) rinkimų apylinkėse.

 VRK 16 val. duomenimis, mūsų rinkimų apygardos rinkėjų aktyvumas -43,57 proc, bendras šalies vidurkis – 38,75 proc. Tarp aktyviausiųjų -Birštono (56,91 proc.), Pagėgių (54,45 proc.) ir Lazdijų (54,24 proc.) rinkėjai. Pasyviausiai balsuoja Klaipėdos miestas (31,24 proc.) ir Šiaulių rajonas (31,30 proc.). Duomenys su išankstiniu balsavimu.

(papildyta 17.30 val.)

Rinkimai: aktyvumu nesiskundžiama

Kazliškio, Panemunėlio ir Pandėlio rinkimų apylinkėse balsuojančių žmonių srautus tradiciškai koregavo bažnyčiose vykstančių šv. Mišių laikas ir pietų metas, per pusdienį incidentų nepasitaikė, o turintys teisę balsuoti pirmą kartą buvo labai laukiami.

Kazliškio rinkimų apylinkė (Nr. 11) įsikūrusi Pandėlio gimnazijos pradinio ugdymo skyriuje. 11.20 val. čia buvo balsavę 44 gyventojai. Iš anksto balsavo 11, o namuose – 34 rinkėjai. Pasak rinkimų komisijos pirmininkės Romualdos Kvedaravičienės, tai visai neblogi skaičiai, nes apylinkė nedidelė, iš viso sąrašuose 343 rinkėjai. Ji pasidžiaugė, kad pirmame ture  net 14 iš jų turi teisę balsuoti pirmą kartą.

Kiek mažiau rinkėjų turinčios Panemunėlio rinkimų apylinkės (Nr. 42) komisijos pirmininkė Sigita Veiverienė žmonių aktyvumu irgi nesiskundė. Sąrašuose 358 rinkėjai, iš anksto balsavo 10,  namuose – 34, o sekmadienį iki 13.15 val. į apylinkę atėjo 93 gyventojai.  Rinkimų apylinkė įsikūrusi bibliotekos patalpose.

Kaimyninės Panemunėlio geležinkelio stoties rinkimų apylinkės (Nr. 41) sąrašuose įrašyta gerokai daugiau rinkėjų – 709. Iš anksto balsavo 21, namuose – 43. 13.45 val. rinkimų komisijos pirmininkė Laima Samuilovienė suskaičiavo, kad, pridėjus  atėjusiųjų balsus, iš viso balsavo 22,45 proc. rinkėjų. Šis skaičius tuo metu viršijo Lietuvos vidurkį. Pasak rinkimų komisijoje dirbančių žmonių, per visus rinkimus apylinkėje gyventojų aktyvumas būna aukštesnis nei šalyje. Teisę balsuoti pirmą kartą čia turi 24 jaunuoliai, deja, iki 13 val. balsavimo vietoje buvo apsilankę tik 3. Jiems  pirmininkė sakė pasiūliusi nusifotografuoti su įteikta Lietuvos Respublikos Konstitucija. „Nė vienas neatsisakė“, – džiaugėsi L. Samuilovienė. Beje, Konstitucija dovanojama visiems, įgijusiems teisę balsuoti pirmą kartą.

Gerokai didesnėje ir 1330 rinkėjų turinčioje Pandėlio rinkimų apylinkėje (Nr. 14) sekmadienį  iki 14.45 val. balsavo 400 gyventojų, net 72 namuose, o iš anksto 23. Pirmą kartą pareikšti savo nuomonę rinkimuose turi 47 jaunuoliai (abiejuose turuose). Tačiau balsavusiųjų skaičius keitėsi bematant – nors buvo gerokai popiet, į rinkimų patalpas šeimomis ir pavieniui ėjo pandėliškiai. Čia pavyko sutikti ir pirmąkart įgijusius teisę balsuoti rinkėjus – Julitą Greviškytę ir Augustiną Ruželę.  Rinkimų komisijos pirmininkė Virginija Baltrukėnienė informavo, kad vien sekmadienį iki 15 val. savo nuomonę pareiškė apie 32 proc. rinkėjų.

Šįmet Pandėlio rinkimų apylinkė įsikūrė ne seniūnijos, o daug erdvesnėse kultūros centro patalpose. Pakalbinti pandėliškiai tuo buvo patenkinti, nes nebereikėjo laiptais kopti į seniūnijos antrąjį aukštą, kuriame įprastai vykdavo balsavimas.

Lankantis „Gimtajam…“,  rinkimų patalpose neteko sutikti nė vieno stebėtojo. Komisijų pirmininkės tvirtino, kad incidentų nepasitaikė, o policijos ekipažai patruliavo dar iš vakaro, taip pat ryte, buvo užsukę ir dieną. Atokiau gyvenantieji iki balsavimo vietos buvo atvežami seniūnijos transportu.

(papildyta 15.40 val.)

Juodupės kaimiškoji rinkimų apylinkė – naujoje vietoje: iš seniūnijos pastato, esančio miestelio centre, šiems rinkimams ji perkelta į Juodupės gimnaziją. Pasak apylinkės komisijos pirmininkė Dalios Stasiūnienės, šis pokytis neigiamai paveikė rinkėjų aktyvumą: „Žmonėms, atvykusiems iš kaimų, nėra patogu, nes po balsavimo jie eidavo apsipirkti į šalia esančią parduotuvę, o dabar šalai jos nėra. Gali būti, kad dalis rinkėjų neatvažiuos balsuoti“. 14 val. šioje apylinkėje aktyvumas vos viršijo 30 proc.

Pirmą kartą balsavęs aštuoniolikmetis Vaisvydas Juodka ėjo į rinkimus tvirtai apsisprendęs, už kurį merą ir tarybos narius balsuoti.

Vaisvydas Juodka.

Juodupės miestelio rinkimų komisijoje – gyviau: čia, pirmininkės Vitos Zujevienės teigimu, komisija neturėjo laisvos minutės kavos išgerti, nes rinkėjai balsuoti eina ištisai. Pirmoji balsuotoja atvyko tuoj po 7 val., nes skubėjo į darbą. Aktyviausia balsuota apie 12 val., tikimasi pasiekti bent jau 53 proc. aktyvumą.

Pirmą kartą balsavusi aštuoniolikmetė Živilė Samulionytė, apdovanota Konstitucija, buvo atvira: „Domėjausi, studijavau, ką kandidatai žada. Ėjau tvirtai apsisprendusi, nors kandidatų pažadais netikiu“…

Živilė Samulionytė.

J. T. Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinyje dirbanti komisija atsikvėpti iki popietės neturėjo laiko: rinkėjai  ėjo šeimomis ir po vieną, bet jų niekada netrūko. Todėl komisija tikėjosi pasiekti aukšto aktyvumo. Čia būta ir linksmų nutikimų. Viena rinkėjai vietoj tapatybės kortelės pateikė banko kortelę ir nesuprato, kodėl ji netinka. Komisijos narės pašmaikštavo, kad ji galėtų pridėti ir PIN kodą. Vienos pagyvenusios poros vos neištiko nesėkmė: stipriau prisiglaudus prie kabinos sienelės, viena  kabinų vos nesugriuvo, ją teko prilaikyti komisijos pirmininkei.

Pirmą kartą čia balsavusi Greta Šeikutė, kaip ir kiti kalbinti jos bendraamžiai, žinojo, kokio mero norėtų ir kabinoje neužtruko.

Greta Šeikutė.

Kiek sunkiau apsispręsti sekėsi Mantui ir Arūnui: sūnus ir tėvas du kartus stoviniavo prie kandidatų aprašų, tarėsi, o biuletenius įmetę į balsadėžę pripažino, jog klaidino kandidatų reitingavimas. „Jei prie sąrašų būtų ir kandidatų nuotraukytės, kaip prie merų, būtų paprasčiau“, – siūlė Mantas.

Tik ką pilietinę pareigą atlikę Ligita ir Eitvidas sakė, jog balsavo už merą, kuris užsiimtų ne utopiniais planais, o realiais darbais, būtų jautresnis ir rūpestingesnis žmogui, bet ne savo kišenei ar ambicijai. „Labai norėčiau, kad laimėtų mano meras“, – gero rezultato tikėjosi Ligita.

(papildyta 14.30 val.)

Apie 11.30 val. „Gimtasis…“ lankėsi Jūžintų (Rokiškio raj.) rinkimų apylinkėje. Rinkėjų – vos vienas kitas. Paklausti, ar nesunku buvo apsispręsti už ką balsuoti, jūžintiškiai teigė labai lengvai apsisprendę, ilgai galvoti nereikėjo, tačiau už ką balsavo, nutylėjo ir tik gudriai šypsojosi. Rinkimų apylinkės pirmininkas Nidijus Aukštikalnis sakė, kad iki šiol jau prabalsavo 50 iš 740 rinkėjų. Dar 30 prabalsavo namuose, 50 rinkėjų – per specialų paštą. „Tikimės, kad gal prabalsuoti ateis apie 50 proc. visų rinkėjų, nes kol kas aktyvumas nėra didelis“, – sakė pirmininkas, pridurdamas, kad rinkimų procesas vyksta sklandžiai, jokių nesusipratimų nebuvo.

Prieš pat vidurdienį Kriaunų (Rokiškio raj.) rinkimų apylinkėje darbas vyko ramiai – eilių nebuvo, tik rinkosi pavieniai rinkėjai. Kaip „Gimtajam…“ sakė apylinkės pirmininkė Rita Stakienė, šioje apylinkėje rinkėjų aktyvumas visuomet neblogas ir viršija 50 proc. ribą. Iš 432 rinkėjų tuo metu, kai lankėmės, jau buvo prabalsavęs 61 rinkėjas, o dar 25 – namuose. Po pietų į atokesnius Kriaunų seniūnijos kaimus pagal iš anksto paskelbtą grafiką pajudės specialus autobusiukas. „Tuomet rinkėjų sulauksime daugiau. Šia paslauga mūsų rinkėjai visuomet gana aktyviai naudojasi“, – sakė R. Stakienė. Pirmininkės teigimu, nepastebėta jokių pažeidimų, nebūta jokių incidentų – viskas vyksta labai tvarkingai ir sklandžiai.

Obelių kaimiškojoje rinkimų apylinkėje Nr. 34 apie vidurdienį buvo ramu – rinkėjai nesiburiavo, kabinose – tik pora žmonių. Rinkėjai teigė, kad atėjo jau seniau apsisprendę, už ką atiduos savo balsą. Sprendimą priimti nebuvo sunku. Kaip sakė šios rinkimų apylinkės pirmininkė Violeta Kazlauskienė, iš 636 rinkėjų jau prabalsavo 113, dar 74 rinkėjai balsavo namuose. „Gana neblogas aktyvumas, rinkėjai užplūsta bangomis, nes pagal išankstinį grafiką atvežame žmones iš atokesnių kaimų – tuomet suguža visi vienu metu“, – sakė V. Kazlauskienė. Nebūta ir jokių incidentų, tvarką prižiūri ir policija, kuri į rinkimų apylinkę buvo užsukusi jau pora kartų.

Obelių rinkimų apylinkėje Nr. 13 rinkėjai aktyvūs, kaip niekada. Šios rinkimų apylinkės pirmininkė Zita Skvarnavičienė sakė, kad iš 816 rinkėjų vidurdienį savo balsus jau buvo atidavę 180. „Taip anksčiau niekuomet nebūdavo. Šioje apylinkėje balsuodavo vos 37 proc. rinkėjų. Šiemet ateina daug jaunimo, visi nori išreikšti savo valią, tikrai pastebime, kad žmonės tapo pilietiškesni“, – sakė Z. Skvarnavičienė, pridurdama, kad tikisi, jog šiemet šioje apylinkėje pagaliau balsuos daugiau nei 50 proc. rinkėjų.

Kamajų rinkiminėje apylinkėje iš ryto rinkėjai dar nebuvo aktyvūs – daugiau jų pasipila po sekmadienio šv. Mišių. Pakalbinti rinkėjai teigė, kad nebuvo problemų pasirinkti už ką balsuoti. „Įvertinimams turėjom laiko ketverius metus. Ir apsisprendėm. Nesunkiai“, – sakė viena rinkėja. „Bet nesakysim už ką balsavom, rezultatai parodys“, – pridūrė kitas Kamajų seniūnijos rinkėjas.

(papildyta 12.30 val.)

Tarp 10 – 12 val. miesto rinkimų apylinkės gausiai pasipildė rinkėjų, ypač Senamiesčio ir J.Tumo Vaižganto, į kurias plūstelėjo pilietinės pareigos atlikti žmonės po pamaldų bažnyčioje. Rinkėjais gausiausios J.Tūbelio rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Zita Čelkienė sakė, jog rinkėjams pagalbos beveik nereikia, bet ne kartą teko paprašyti, kad jie į kabinas neitų po du. Ji prognozavo, kad apylinkėje balsavimo aktyvumas sieks kiek per 50 proc. Pirmasis rinkėjas atėjo kelios minutės po 7 val. ryto. Ši apylinkė turi 85 aštuoniolikmečius, iki 11 val buvo balsavę 6.

Zita Čelkienė.

Senamiesčio apylinkės rinkimų komisija susidūrė su netikėta kliūtimi – trumpam užstrigo internetas.Komisijos nariams buvo ir kitokių „iššūkių“ – vienam rinkėjui teko skolinti akinius, nes šis nematė, kuris kandidatas kurioje eilutėje įrašytas. Į balsavimo patalpą ėję žmonės, bent dauguma, sakė tvirtai apsisprendę, už kurį kandidatą į merus ir partiją balsuoti.

J. Tumo Vaižganto apylinkėje apie 12 val. susidarė rinkėjų eilė. Jauna pora sakė anksčiau nedalyvaudavusi rinkimuose, bet šįkart atėjo balsuoti, nes nori permainų. Vienai šios apylinkės rinkėjai nutiko nelaimė. Eidama su sutuoktiniu balsuoti moteris griuvo ir susižalojo. Ji nugabenta į ligoninę, įtarta, kad galėjo lūžti kaulai  pečio srityje.Pirmą kartą balsavęs aštuoniolikmetis Kostas Kužulis didžiavosi sulaukęs tokios teisės ir tvirtai žinojo, kokios valdžios rajone nori. „Tėvai bandė patarti, darė „spaudimą“, bet aš balsavau taip, kaip buvau apsisprendęs“, – atviravo Kostas, iš rinkimų komisijos gavęs dovanų Lietuvos Konstituciją.

Kostas Kužulis.

Iš rinkimų apylinkės su Konstitucija rankoje išėjo ir pirmą kartą rinkimuose balsavęs aštuoniolikmetis Aurimas Braknė. Vaikinas sakė rimtai apsisprendęs, už ką balsuoti, gilinsi į kandidatų programas ir nė akimirką nedvejojo dėl būtinybės atlikti pilietinę pareigą.

Aurimas Braknė.

VRK duomenimis, sekmadienį 12 val. šalies rinkėjų aktyvumas buvo 21,65 proc., Rokiškio rinkimų apygardos – 27,68 proc. Aktyviausiai balsuota Nerinos (37,37 proc.) ir Lazdijų (35,72 proc.) savivaldybėse, pasyviausiai -Klaipėdos mieste (15,59 proc.) ir Kauno rajono (16,87 proc.) savivaldybėse. Aktyvumas skaičiuojamas su išankstino balsavimo rezultatais.

(papildyta 8.50 val.)

Sekmadienio žiemiškas oras išgąsdino rinkėjus. Kultūros centre įsikūrusioje rinkimų apylinkėje Nr.5 iki 7.30 val. balsavo tik 20 rinkėjų. Tokio žemo aktyvumo komisija nepamena nė vienuose ankstesniuose rinkimuose. Šioje apylinkėje teisę pirmą kartą balsuoti turi 76  aštuoniolikmečiai.

Apygardos komisija gavo biuletenius iš kitų savivaldybių, kuriose gyvenantys mūsų rajono žmonės rinko Rokiškio valdžią.

Sekmadienio 9 val. valią rajono rinkimų apylinkėse  buvo pareiškę 669 rinkėjai (2,46 proc.). Rokiškio rinkimų apygardos pirmininkė Dainora Mineikienė prognozavo 73 proc. aktyvumą per visas balsavo dienas, kiti komisijos nariai nebuvo tokie optimistai,rinkosi nuo 47 iki 60 proc.

Dainora Mineikienė. A.Minkevičienės nuotr.

Pasibaigus balsavimo laikui suskaičiavus balsus, paaiškės, kas ateinančius keturis metus priiminės rajonui svarbius sprendimus. Tarybos mandatai 25 (įskaitant tiesiogiai renkamą merą). Į rajono vadovo poziciją pretenduoja 7 kandidatai. Jei nė vienas jų sekmadienį nesurinks 50+1 proc. balsavusiųjų balsų, kovo 17 d. bus skelbiami pakartotiniai rinkimai. Juose susirungs du didžiausio palaikymo sulaukę kandidatai į merus, o pergalę švęs pakartotiniuose rinkimuose aritmetinę balsų daugumą gavęs kandidatas.