blank
Širdies ligos. 123rf.com Šaltinis: 15min.lt

„Situacija liūdna, kas antras žmogus miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Kita vertus, rengiant žemėlapį pamatėme, kad nėra tiesioginės koreliacijos tarp sergamumo ir mirtingumo. Tarkime, Visagine, kur fiksuojamas didžiausias sergamumas, mirtingumas nėra didesnis už vidurkį. Kitaip tariant, galime daryti išvadą, kad, kuo aktyviau žmonės tikrinasi, dalyvauja prevencijos programoje, tuo daugiau duomenų surenkama. Taip galime anksčiau diagnozuoti problemas ir kontroliuoti ligą, o paskyrus tinkamą gydymą išvengti skaudžių pasekmių“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Aleksandras Laucevičius.

Higienos instituto duomenimis, 56 proc. žmonių Lietuvoje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Daugiausia mirštančiųjų nuo šių ligų – Ignalinos rajono, Rietavo ir Pasvalio rajono savivaldybėse, mažiausiai – Akmenės, Skuodo ir Mažeikių.

Kaip parodė tyrimas, iš beveik 280 tūkst. sergančiųjų daugiau nei 156 tūkst. yra moterų, tačiau nuo širdies ir kraujagyslių ligų tris kartus dažniau miršta darbingo amžiaus vyrai.

„Skamba išties paradoksaliai, bet priežastys tos pačios – moterys dažniau tiriasi, dažniau dalyvauja prevencijos programose, yra įtraukiamos į statistiką ir sugeba kontroliuoja savo ligą. Daugumą vyrų mirtis ištinka staiga, jie nebūna jautę nei simptomų, nei juo labiau išgirdę konkrečios diagnozės. Kelias to išvengti yra vienas – stebėti savo sveikatos būklę, atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo, keisti gyvenseną – mitybą, fizinį aktyvumą bei kontroliuoti kitus rizikos veiksnius, vartoti paskirtus antihipertenzinius vaistus bei aterosklerozę stabdančius medikamentus – statinus“, – teigė profesorius.

Tarp vyraujančių rizikos faktorių mokslininkas išskyrė arterinę hipertenziją, dislipidemiją, pilvinį nutukimą, cukrinį diabetą, metabolinį sindromą ir rūkymą.

Dalyvaudami Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje, nuo 2006 m. vykstančioje Lietuvoje, vyrai nuo 40 metų ir moterys nuo 50 metų gali kartą per metus nemokamai atlikti visus reikalingus tyrimus, sužinoti organizmo būklę ir, esant reikalui, gauti gydymą.

Valstybės kompensuojama širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa leidžia kartą per metus išsitirti širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Jei šeimos gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti širdį ir kraujagysles, oprireikus skiriamas gydymas.

Vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Jei nustatoma, kad žmogus priklauso rizikos grupei, jam sudaromas individualus profilaktikos planas, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, skiriamos veiksmingos profilaktinės priemonės: sveika mityba, rekomendacijos dėl fizinio aktyvumo, aptariamas rūkymo stabdymas, reikalui esant priešhipertenziniai vaistai ir aterosklerozę stabdantys statinai.

Eltos inf.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus