blank
Savivaldybės nuotr.

Rokiškio rajono savivaldybės merui Ramūnui Godeliauskui rūpėjo sužinoti ne tik tvenkinių plėtojimo koncepcijas, bet ir tai, kokį pirmąjį įspūdį projekto rengėjams paliko miestas. Pasak Vilniaus dailės akademijos (VDA) architektūros specialybės 2-3 kurso studentų vadovo doc. Eduardo Lozuraičio, Rokiškis pranoko lūkesčius – pasižymėjo ypatinga tvarka ir švara. „Palyginčiau Rokiškį net su Japonijos miestais, kuriuose vyrauja tvarka ir švara, niekur nepamatysi grafiti piešinių“, – neslėpdamas susižavėjimo sakė E. Lozuraitis.  Dėstytojui antrino ir studentai. Rugilei Akambakaitei labiausiai imponavo miesto gili istorinė linija bei kompaktiškumas. „Gamta ir senamiestis man paliko didžiausią įspūdį“, – kalbėjo studentė. Jai pritarė ir kolegė, kuriai įstrigo saugi ir tvarkinga miesto aplinka.
R. Akambakaitės nuomone, didžiulis privalumas yra tai, kad vandens telkinys ir miškas yra visai netoli miesto centro ir tankiau apgyvendintų teritorijų, todėl yra visos susisiekimo galimybės, ypač puikus pasiekiamumas pėsčiomis. Pagrindiniai tvenkinių parko plėtojimo uždaviniai buvo įvardinti šie:

  • Aiškiai atskirti aktyvaus poilsio ir pramogų, ramaus poilsio ir bioįvairovės apsaugos parko zonas;
  • Numatyti galimybę parką įrengti etapais;
  • Skatinti viešojo ir privataus sektorių partnerystę, įtraukiant verslą į parko aptarnavimo veiklas.

Kaip vietos privalumus, studentai išskyrė gerą žaliosios erdvės apsaugą nuo triukšmo ir taršos, sutvarkytą paplūdimį ir įrengtas pramogų zonas, pakrančių teritorijų priklausymą valstybinei žemei. Tačiau šiuo metu yra ir trukdžių, kurie neskatina teritorijos patrauklumo ir lankomumo. Tvenkinių matomumą ir judėjimą pakrantėmis riboja savaiminiai sąžalynai, privačių sklypų tvoros riboja judėjimą pietvakarinėje pakrantėje, didelėje tvenkinių dalyje vyksta aktyvus pelkėjimas. Pasak Rugilės, sukūrus palankią infrastruktūrą, kuriose vyrautų tiek aktyvių, tiek pasyvių pramogų įvairovė ir skirtingos, atitinkamai pritaikytos zonos, galima sukurti įsimintiną traukos objektą turistams bei lankomą erdvę skirtingo amžiaus grupių ir interesų žmonėms. „Nevalant tvenkinių, pelkėjimo procesai tik stiprės, neformuojant ir neatveriant erdvių miške, jis netaps patrauklia poilsio parko dalimi. Pirmiausia siūlytume įrengti žiedinį pakrantės taką, be kurio parkas negautų tolesnio plėtojimo paskatų“, – įžvalgomis dalinosi bendrą darbą pristatanti studentė.  Projekto autorių manymu, turėtų būti kuriama didelė naudojimo būdų (poilsio, sporto pramogų) pasiūla, orientuota į skirtingas amžiaus ir interesų grupes. Parko teritorijoje būtina atskirti funkcinius prioritetus, formuojant zonas ir išskiriant ekologinės apsaugos, ramaus ir aktyvaus poilsio erdves. Želdinių formavimas tvenkinių pakrantėse turėtų vykti dviem kryptimis. Pirmiausia, turėtų būti išvalyti krūmų sąžalynai. Tą atlikus, atsivertų patrauklūs vaizdai į tvenkinius. Antras žingsnis, vizualiai pridengti panoramose esančius pakrančių pastatus – stiprinti vietos gamtinį įvaizdį. „Projekto idėja išsiskiria tuo, kad parkas gali būti formuojamas etapais ir kiekvieną kartą pasipildyti naujomis erdvėmis, kurios nesunkiai integruotųsi į bendrą koncepciją. Mūsų manymu, tik žiedinis takas turėtų būti įrengtas per pirmąjį darbų etapą“, – teigė Rugilė.

Studentai pristatė tvenkinių koncepciją – nuo apželdintos teritorijos, kurioje vietą rastų moderni, gamtai draugiška pavėsinė ir ramaus poilsio norintys poilsiautojai, iki privačių erdvių, kuriose galima būtų rengti piknikus savo draugų ar šeimos rate netrukdant aplinkiniams, ant vandens įrengto tako šalia privačių namų teritorijos bei patogaus tiltelio. Šiaurinėje dalyje turėtų atsirasti terasa su puikiu atsiveriančiu vaizdu bei visų žiemą pamėgtame kalne – apžvalgos bokštas su aktyviomis pramogomis. Žvejai taip pat turėtų savo kampą su įrengtomis jaukiomis palapinėmis bei per ežerą besidriekiantį plaustą, kuriuo be vargo gali pasiekti kitą ežero krantą.

„Tai – išties puikios idėjos. Tikiu, kad ateityje jomis pasinaudosime vis labiau pritaikant šią vietovę tiek patiems gyventojams, tiek ir turistams. Kaip jau buvo paminėta šiame susitikime – Rokiškio tvenkiniai, tarsi mieganti gražuolė gamtos apsuptyje. Todėl matydami poreikį, norime išnaudoti turimus Rokiškio gamtos turtus ir atverti juos žmonėms. Džiaugiuosi, kad Rokiškio miestas paliko tokį įspūdį. Tai – labai didelė paskata ir motyvacija visiems mums, kurie savo darbu, idėjomis prisideda prie miesto puoselėjimo“, – gyrė projekto idėjos autorius rajono vadovas ir vylėsi, kad studentams atvykus kitą kartą, jau viena ar kita idėja bus įgyvendinta.

Rokiškio savivaldybės inform. 

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Comments
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
Vyt
Vyt
2021 20 spalio 9:58

Tvenkinių idėja puiki ir graži, bet ji brangi ir esamais tempais ji išsipildys gal po 50 ar 100 metų, jei turėtumėm minty, kada buvo kasti esantys tvenkiniai. Ir kur gi tie miškai šalia miesto, kuriuos matė būsimi jaunieji specialistai…? Ar jie nežino, kaip miškas atrodo…?…. Ir įdomu, kiek miestelėnų yra girdėję apie tokią viziją – idėją – Rokiškis tvenkinių miestas Ar jos tokios nėra, o tik atsirado šitam straipsnelyje?

Obelis
Obelis
2021 19 spalio 14:17

Panašios problemos ir su ežerų pakrantėmis, judėjimą riboja krūmynai, užpelkėję pakrantės ir vietomis sodybų tvoros.