blank
A. Stanio nuotr.

Kai „Gimtasis…“ kalbino vicemerą, jis kaip tik su 27 karo pabėgėliais autobusu grįžinėjo iš Panevėžio apskrities Migracijos skyriaus, kur ukrainiečiai buvo užregistruoti.

Jeigu nėra tikslių karo pabėgėlių skaičių rajone, vadinasi, ne visi registruojasi migracijos skyriuose?

– Kaip tik šiandien teiravausi Panevėžio apskrities Migracijos skyriuje – jie tikslių skaičių man negalėjo pasakyti, nes dalis atvažiuoja užsiregistravę per savivaldybę, dalis – per gimines, dalis atvyksta pas savo nuo seniau dirbančius vyrus. Apytiksliais skaičiavimais, mūsų rajone galėtų būti nuo 50 iki 70 nuo karo bėgančių ukrainiečių. Jie išsibarstę po visą rajoną – gyvena pačiame Rokiškio mieste, Kavoliškyje, Kriaunose, Panemunėlyje ir kitur.

Kodėl registracija svarbi?

– Ukrainos piliečiai Europos Sąjungoje beviziu režimu gali išbūti tris mėnesius. Jeigu jie turi savo lėšų, migracijos skyriuose gali ir nesiregistruoti. Bet kur kas naudingiau prisiregistruoti – tuomet jie įgauna teises į išmokas, medicinines, socialines, švietimo paslaugas. Kai pabėgėliai prisiregistruoja, tuomet tiek valstybė, tiek savivalda jiems gali teikti šias paslaugas.

Kiek tarp atvykusiųjų į Rokiškio rajoną vaikų ir kokio amžiaus?

– Manau, koks trečdalis. Jų šeimos nemažos – gali būti trys suaugę ir du vaikai, du suaugę ir trys vaikai arba tik mama su vaikais. Vienareikšmiškai tarp atvykusių karo pabėgėlių yra vien moterys ir vaikai. Vyrai liko Ukrainoje. Tik vienas senukas mūsų autobuse yra 80-ies.

Ar yra suaugusiųjų nelydimų vaikų, kurių tėvai liko kovoti Ukrainoje? Kalbama, kad į Obelių socialinių paslaugų namus ketinama atvežti be globos likusius Ukrainos vaikus? Jeigu taip, kiek jų būtų?

– Pavienių vaikų, kurių nelydėtų tėvai, Rokiškyje mes neturime, bet, tarpininkaujant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, į Obelių socialinių paslaugų namus laukiame atvykstančių 39 karo pabėgėlių – 29 vaikų ir 10 juos lydinčių suaugusiųjų. Jie čia atvyksta iš kažkurių Ukrainos vaikų namų. Ko gero, netrukus jų bus ir daugiau. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ketina čia siųsti vaikus ir užimti visas 80 esamų vietų.

Ar atvykę vaikai jau lanko mokyklas ir darželius? Gal žinote, kaip jiems sekasi integruotis nemokant lietuvių kalbos?

– Tie, kurie užsiregistravę migracijos skyriuose, jau gali lankyti darželius. Čia problemų nėra. Didesnės problemos dėl mokyklų – kalbėjau su pačiais pabėgėliais, jie sakė, kad šiais mokslo metais bandys išsiversti be mokyklos, gal namuose mokysis. Kyla problemų dėl vadovėlių, programų skirtumų, dėl kalbos barjero – kur rasti ukrainietiškai kalbančių pedagogų? Be to, mūsų vaikai naudoja lotynišką abėcėlę, o ukrainiečiai – kirilicą. Ar įmanoma viską sujungti? Aišku, neformaliojo ugdymo pamokėlės, laisvalaikio užimtumas – įmanomi. O ugdymo klausimas? Galbūt jis gali būti sprendžiamas ir mokantis nuotoliniu būdu? Šias problemas turėtų padėti spręsti Švietimo ir mokslo ministerija, turėtų būti sistema.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments