Rokiškio pagrindinės mokyklos kolektyvas su parko kūrimo partneriais Rokiškio urėdijos miškininkais prie jų dovanotos Kalėdų eglutės. A.Minkevičienės nuotr
Rokiškio pagrindinės mokyklos kolektyvas su parko kūrimo partneriais Rokiškio urėdijos miškininkais prie jų dovanotos Kalėdų eglutės. A.Minkevičienės nuotr.

Lapkričio 29 –oji – ypatinga diena Rokiškio pagrindinei mokyklai: su Rokiškio miškų urėdija pasirašyta sutartis dėl mokyklos teritorijoje kuriamo Lietuvos miškuose ir parkuose augančių medžių ir krūmų parko. Ši dendrologijos oazė, prognozuojama,  po kelerių metų taps ne tik šios mokyklos, bet ir kitų vaikų ugdymo įstaigų gamtos pažinimo gyvąja laboratorija.

Idėja – nuo kelių medžių

Idėja erdvioje mokyklos teritorijoje sukurti  parką, kuriame augtų visų rūšių medžiai ir krūmai, kilo įstaigos direktorei Loretai Grochauskienei. Specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus ugdančios įstaigos vadovė sakė, jog buvimas šalia labai jautrių ir specialios pagalbos reikalingų mokinių padiktavo sprendimą sukurti aplinką, kurioje auklėtiniams būtų ne tik jauku, bet ir suteikti jiems galimybę pasaulį pažinti per lytėjimą, stebėjimą, kaip sodinami augalai, kaip jie augdami keičiasi, kokie medžiai būna pavasarį, žiemą, rudenį.

Mokyklos ir tėvų bendruomenei pritarus, pasitelkus į pagalbą savivaldybės architektūros ir paveldosaugos skyriaus vyriausiąją specialistę Audronę Gavėnienę, į kuriamą parką prieš gerus metus atkeliavo pirmieji augalai ir krūmai. „Kai kuriuos įsigijome urėdijos medelyne, kelis dovanojo ir patys darbuotojai. Pasodinome, pažymėjome informacinėmis lentelėmis. Bet supratome, kad suplanuoto didelio darbo vieni neįveiksime. Po „Gimtajame…“ išspausdintos informacijos apie mokyklos kuriamą parką mus susirado ir  į pagalbą pasisiūlė Rokiškio miškų urėdija. Dabar jau žinome, kad turime puikius draugus, kurie idėją padės įgyvendinti“, – netvėrė džiaugsmu mokyklos direktorė, laukdama į sutarties pasirašymo ceremoniją atvyksiančių projekto partnerių Rokiškio miškų urėdo Benjamino Sakalausko ir vyriausiojo miškininko Juliaus Adamonio.

Loreta Grochauskienė. A.Minkevičienės nuotr.
Loreta Grochauskienė. A.Minkevičienės nuotr.

Sutartis pasirašyta, planai – pavasariui

Miškininkai į mokyklą atvyko su dovanomis ir dosniais pažadais prisidėti prie kuriamo parko kuo tik galės. Sutarties pasirašymą tarp urėdijos ir mokyklos, lavinančios specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius 6-21 metų amžiaus vaikus, stebėjo visas įstaigos kolektyvas, sutartį „užantspaudavęs“ garsiais plojimais. Prieš sutarties pasirašymą B. Sakalauskas trumpai supažindino vaikus su esminiais miškininkų tikslais saugant ir veisiant miškus bei jų svarbą žmogui.

Sutartis pasirašyta L.Grochauskienė ir B.Sakalauskas.
Sutartis pasirašyta L.Grochauskienė ir B.Sakalauskas.

Kadangi prasideda kalėdinis periodas, prasmingos draugystės pradžiai miškininkai mokyklai dovanojo sidabrinę eglutę konteineryje, kad ją mokytojai ir vaikai drauge pasodintų į išrinktą vietą ir papuoštų Kalėdoms.

Dovanotą eglutę miškininkai papuošė kankorėžiais.
Dovanotą eglutę miškininkai papuošė kankorėžiais.
Urėdui už miškininkų gerą širdį - mokyklos vaikų dovana, ją įteikė L.Grochauskienė.
Urėdui už miškininkų gerą širdį – mokyklos vaikų dovana, ją įteikė L.Grochauskienė.

Mokyklos kolektyvas šiemet nutarė artėjančioms metų šventėms papuošti teritorijoje palei gatvę  augančią didelę žaliaskarę. Šią idėją miškininkai sveikino.

„Mes skatiname žmones nekirsti eglučių, o puošti kieme augančias. Jūsų mokykla bus pavyzdys, paskatinsiantis  ir kitas įstaigas taip pasielgti. O parko kūrimo idėja – vienas prasmingiausių dalykų, kuriuos teko patirti bendradarbiaujant su mokyklomis. Prie tokio šviesaus plano miškininkai negali neprisidėti“, – sakė urėdas.

Reikės kantrybės

Apžiūrėjus ir įvertinus mokyklos teritorijoje augančius medžius ir esančias tuščias erdves, miškininkai pažėrė daugybę patarimų, kuriuos medžius, augančius kelis dešimtmečius, reikia šalinti kaip menkaverčius, kurių rūšių formuojame parke per daug, kuriuos būtina genėti ir kur bei kaip sodinti naujus augalus. Dalį užduočių, reikalaujančių ne tik specialiųjų žinių, bet ir profesionalaus darbo įgūdžių, per žiemą  padės  atlikti urėdijos miškininkai, kad  pavasarį būtų galima pradėti pagrindinį darbą – parko sodinimą.

B.Sakalauskas (kairėje), šalia A.Gavėnienė, L.Grochauskienė ir J.Adamonis.
B.Sakalauskas (kairėje), šalia A.Gavėnienė, L.Grochauskienė ir J.Adamonis.

Mokyklos parkas – mini miško laboratorija

Į mokyklos teritorijoje veisiamą parką turėtų atkeliauti visų Lietuvos miškuose ir parkuose augančių medžių ir krūmų rūšys. Vieni sodinukai atkeliaus kaip dovana  iš Rokiškio miškų urėdijos medelyno, kitų augalų tikimasi iš Rokiškio miškininkų kolegų. Gal net iš Dubravos medelyno, kuriame yra  arboretumas  – dendrologinė kolekcija, kurioje kaupiami, saugomi ir eksponuojami vertingi mokslo, pažintiniu ir dekoratyviniu požiūriu vietinės ir introdukuotos dendrofloros augalai.

Urėdas B. Sakalauskas, žadėjęs veisiamam parkui net ypatingą istoriją turinčių augalų, pašmaikštavo, jog mokyklos bendruomenei reikės apsišarvuoti kantrybe, nes „idėjos ir planai gimsta daug greičiau, nei pasodinti medeliai tampa medžiais“.

Rokiškio miškų urėdija daug metų puoselėja socialinio bendradarbiavimo tradicijas: globoja Obelių vaikų globos namus, penkiose rajono vaikų ugdymo įstaigose veikiančius jaunųjų miško bičiulių būrelius, prieš Kalėdas su pagrindine šventės puošmena – eglutėmis aplanko ir kitas, tarp jų – sveikatos priežiūros įstaigas .

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kebabas
Kebabas
2016 30 lapkričio 10:54

Vėl eilinis kartas norėjimo direktorės pasirodyti: “Va, žiūrėkit, kokia aš pilna idėjų”. O iš tikrųjų tai muilo burbulas…

Rekomenduojami video: