Paminklinės lentos atidengimas prie namo, kuriame gyveno laisvės kovotojų Daminauskų šeima. Ninos Jančienės nuotr.

Amžininkai prisimena šiuos įvykius, tarp jų – ir Rainių žudynes bei jų vykdytojus, Panevėžyje nukankintus gydytojus, į mirties vietą išvestus tiesiai nuo operacinio stalo. Tuometinėje Rokiškio apskrityje sovietų ir vietinių aktyvistų įvykdytos žudynės išsiskyrė brutalumu, stebina ir tai, kad budeliai ir aukos buvo artimai pažįstami. Tokioje  žudymo beprasmybėje karo pradžia suteikė Lietuvai viltį, kad šios tragedijos nepasikartos, ir Lietuva vėl taps nepriklausoma.

Tokius tragiškus įvykius praėjusį šeštadienį, birželio 23-iąją, prisiminė Juodupės ir Obelių bendruomenės kartu su bibliotekininkais, pedagogais, jaunimu, visuomenininkais, muziejininkais, jaunaisiais  šauliais, politiniais kaliniais, tremtiniais ir  tremtinių choru „Vėtrungė“, taip parodydami visuomenei, kad istorinė atmintis gyva ir aktuali dabarties kartai.

Atminimo renginius pradėję Rokiškio senosiose kapinėse prie kankinių Antano Gudonio ir kunigo Silvestro Šveikausko kapų automobilių kolona pajudėjo link Juodupės kapinių, kur mus pasitiko viena iš trylikos Juodupės kankinių Balio Vasiliausko dukra Palmira Čeičienė, kiekvienais metais suburianti juodupiečius, bendraminčius prisiminti kruviną 1941 m. birželio Joninių naktį Juodupėje. Obeliuose mus pasitiko šio krašto patriotas ir visuomenininkas Aloizas Redeckas, kurio iniciatyva prie namo, kuriame gyveno laisvės kovotojų Daminauskų šeima, buvo atidengta tautodailininko Romualdo Kaminsko pagaminta atminimo lenta. Dar vienas prasmingas istorinės atminties akcentas Obeliuose – Birželio sukilimo minėjimas prie vienintelio paminklo Lietuvoje Birželio sukilėliams ir sovietinio teroro aukoms atminti.

Paminklo atstatymo iniciatorius Obelių krašto garbės pilietis Donatas Smalinskas kalbėjo apie obeliečių pastangas karo metu pastatyti šį paminklą kaip vilties simbolį, o Obelių miesto bibliotekininkės Gražina Deksnienė ir Dovilės Šimėnaitė šioje vietoje pirmą kartą susirinkusiesiems perskaitė istorikų archyvuose rastas obeliečių sukilėlių pavardes. Obelių Šv. Onos bažnyčioje kunigas Laimonas Nedveckas aukojo šv. Mišias už sovietinio teroro aukas. Šią dieną Obelių miesto aikštėje Obelių seniūnijos iniciatyva padėkos raštais buvo apdovanotas Obelių krašto pilietinis jaunimas: viliamasi kad jaunimas perims pagarbos istorijai tradicijas.

Nuoširdžiai dėkojame šios dienos minėjimo dalyviams, ypač tremtinių choro „Vėtrungė“ dalyviams, tarp jų – Janinoms ir Jonams, kurių pastangomis ir atsakomybe, tarsi angelo sparnais – melodijomis buvo apjuostas šis atminties akcentas Rokiškio krašte.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: