Vidučio Šeško nuotr.

1944 m. spalio 7 d. Sedoje (tuometinėje Mažeikių apskrityje) visos Lietuvos savanoriai įnirtingai priešinosi galingai sovietinei kariuomenei. Dauguma savanorių buvo patriotiškai nusiteikęs jaunimas – gimnazistai, studentai. Keli šimtai narsuolių liko bevardžiame kape Sedos miestelyje. Sovietmečiu apie šias kautynes niekas nepasakojo. Prasidėjus Atgimimui Sedos kautynės tapo didvyriško pasipriešinimo sovietinei kariuomenei simboliu.

Rytų Lietuvos patriotai, Rokiškio, Zarasų, Biržų krašto savanoriai keliavo į Sedą priešintis sovietiniam okupantui. Vien iš Duokiškio miestelio kautynėse dalyvavo dvylika savanorių. Simboliška, kad kartu su rokiškėnais paminėti sukakties vyko duokiškietės Valė Žilinskaitė-Subačienė ir Alma Gintalienė. V. Žilinskaitė-Subačienė savo tėvelio Kazio niekada gyvenime nematė. Kai ūkininkas Kazys Žilinskas išjojo į Sedą, jo žmona laukėsi dukrelės Valės. A. Gintalienės kaimynas, studentas Angelas Chmieliauskas, viešėjo gimtinėje ir taip pat su bendraminčiais iškeliavo į Sedą. Tik prasidėjus Atgimimui artimieji sužinojo, kad jie žuvę.

Vidučio Šeško nuotr.

A. Chmieliausko atminimas A. Gintalienės rūpesčiu įamžintas atminimo plokšte šeimos kapavietėje Duokiškio kapinėse. Jos iniciatyva ir finansinė parama suteikė galimybę rokiškėnams dalyvauti kautynių jubiliejaus minėjimo renginiuose. Rokiškio krašto pilietinės bendruomenės vardu uždegtos žvakutės. Pandėlio gimnazijos jaunųjų šaulių, vadovaujamų Rimos Žėkienės, bei Rasos ir Egidijaus Galvydžių atžalų Luknės ir Gvido pagarbiai padėti gėlių vainikai paliudijo, kad šiuos kovotojus rokiškėnai prisimena.

Prie Dirdų

1
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Apie šaulius Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Apie šaulius
Apie šaulius

Jūs mažiau prie paminklų fotografuokitės. Nes šaulių Rokiškio rajone faktiškai nebėra. Tik ant popieriaus bėra Juodupės ir Obelių šauliai. Baigia numirt Rokiškio ir barzukai, ir jaunimas.Dar keli Pandėlio šauliai yra, nes Žėkienė su biržiečiais bendrauja. Nustokit prie paminklų vaidelentis. Pradėkit apie mokymus galvot.