blank
Vidučio Šeško nuotr.

1944 m. spalio 7 d. Sedoje (tuometinėje Mažeikių apskrityje) visos Lietuvos savanoriai įnirtingai priešinosi galingai sovietinei kariuomenei. Dauguma savanorių buvo patriotiškai nusiteikęs jaunimas – gimnazistai, studentai. Keli šimtai narsuolių liko bevardžiame kape Sedos miestelyje. Sovietmečiu apie šias kautynes niekas nepasakojo. Prasidėjus Atgimimui Sedos kautynės tapo didvyriško pasipriešinimo sovietinei kariuomenei simboliu.

Rytų Lietuvos patriotai, Rokiškio, Zarasų, Biržų krašto savanoriai keliavo į Sedą priešintis sovietiniam okupantui. Vien iš Duokiškio miestelio kautynėse dalyvavo dvylika savanorių. Simboliška, kad kartu su rokiškėnais paminėti sukakties vyko duokiškietės Valė Žilinskaitė-Subačienė ir Alma Gintalienė. V. Žilinskaitė-Subačienė savo tėvelio Kazio niekada gyvenime nematė. Kai ūkininkas Kazys Žilinskas išjojo į Sedą, jo žmona laukėsi dukrelės Valės. A. Gintalienės kaimynas, studentas Angelas Chmieliauskas, viešėjo gimtinėje ir taip pat su bendraminčiais iškeliavo į Sedą. Tik prasidėjus Atgimimui artimieji sužinojo, kad jie žuvę.

blank
Vidučio Šeško nuotr.

A. Chmieliausko atminimas A. Gintalienės rūpesčiu įamžintas atminimo plokšte šeimos kapavietėje Duokiškio kapinėse. Jos iniciatyva ir finansinė parama suteikė galimybę rokiškėnams dalyvauti kautynių jubiliejaus minėjimo renginiuose. Rokiškio krašto pilietinės bendruomenės vardu uždegtos žvakutės. Pandėlio gimnazijos jaunųjų šaulių, vadovaujamų Rimos Žėkienės, bei Rasos ir Egidijaus Galvydžių atžalų Luknės ir Gvido pagarbiai padėti gėlių vainikai paliudijo, kad šiuos kovotojus rokiškėnai prisimena.

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
Apie šaulius
Apie šaulius
2019 10 spalio 16:31

Jūs mažiau prie paminklų fotografuokitės. Nes šaulių Rokiškio rajone faktiškai nebėra. Tik ant popieriaus bėra Juodupės ir Obelių šauliai. Baigia numirt Rokiškio ir barzukai, ir jaunimas.Dar keli Pandėlio šauliai yra, nes Žėkienė su biržiečiais bendrauja. Nustokit prie paminklų vaidelentis. Pradėkit apie mokymus galvot.