A. Minkevičienės ir V. Bičiūnaitės nuotr.

Gegužės 12 d. 7 val. prasidėjusi pagrindinė balsavimo diena šalies Prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose mūsų rajone vyksta aktyviai. Iki 13 val. sekmadienį savo valią pareiškė beveik 23 proc. rinkėjų (šalies vidurkis – beveik 22 proc.). Kartu su išankstiniu balsavimu, balsavimu spec. paštuose ir namuose iki sekmadienio vidurdienio balsavo beveik 38 pro. rokiškėnų (šalies vidurkis – 32,7 proc.).

Penkiose miesto rinkimų apylinkėse įtemptas darbas vyko nuo pat ryto: prie komisijų susidarė kartais ir nemenkos eilės, rinkėjams teko palūkėti laisvų kabinų. Į prezidentus pretenduoja 9 kandidatai. Į rinkimus žmonės ėjo tvirtai apsisprendę, už kurį prezidentą balsuos. Didžioji klausiamų rinkėjų dalis tikino, jog rinkosi vieną iš trijų, per rinkimų kampaniją turėjusių aukščiausius reitingus. Dauguma žmonių ėmė ir referendumo dėl dvigubos pilietybės išsaugojimo biuletenius, o referendumas dėl Seimo narių mažinimo mūsų rinkėjams nebuvo svarbus: šių biuletenių lapus ėmė kas trečias ar net rečiau.

Pagal rinkėjų nusiteikimą dėl referendumų rinkimų komisijos prognozavo, jog Seimo narių mažinimo idėjai nebus pritarta, kiek daugiau optimizmo buvo dvigubos pilietybės išsaugojimo, bet jis gali neįvykti dėl per mažo aktyvumo.

J.Tūbelio progimnazijoje dirbančios rinkimų komisijos pirmininkė Reda Giriūnaitė sakė, jog kai kurie rinkėjai ilgai klausinėja apie referendumų biuletenius, juose pateiktas tekstas žmonėms, ypač vyresnio amžiaus, nesuprantamas. Todėl komisija turi gerokai daugiau darbo, kol išaiškina, prie narių susidaro rinkėjų eilutė. Sunkesnis bus ir darbas pasibaigus balsavimui: balsadėžės bus labai daug biuletenių, teks sistemoje sutikrinti atsiųstus vokus su biuleteniais, nes buvo atvejų, kad sekmadienį atėjo balsuoti referendumuose, nors už prezidentą balsavo iš anksto. „Komisijos nariams sakiau, kad apsiklijuotų pirštus, teks labai daug vokų ir nepanaudotų biuletenių karpyti“, – vakare laukiantį darbą komentavo pirmininkė.

„Balsavimui pasibaigus pirmiausia skaičiuosime prezidento biuletenius. Darbo tikrai bus labai daug, nes aktyviai balsuota iš anksto. Balsavimas vyksta sklandžiai, pranešimų apie pažeidimus ar incidentus mūsų apygardoje neturime“, – sakė Aldona Burdinavičiūtė, Rokiškio rinkimų apygardos komisijos pirmininkės pavaduotoja.

Papildyta 18 val. 

Vilma Bičiūnaitė

Po pietų – štilis

13 val. atvažiavus į Panemunio (Pandėlio sen.) rinkimų apylinkę, rinkimų komisijos pirmininkas Viktoras Vorobjovas ir komisijos narės skubėjo pasidžiaugti vienu faktu –  rinkėjai ima visus tris balsavimo biuletenius. Per pusvalandį čia pareikšti savo nuomonės užsuko keturi žmonės. Vieni niekur nesiskubino, kiti kuo greičiau atliko pilietinę pareigą ir išskubėjo rinkti sraigių, nes rinkimų išvakarėse praūžė lietus. Pasak komisijos narių, žmonės ateina apsisprendę ir nebesvarsto, ką žymėti biuleteniuose. Iš viso šioje apylinkėje yra 277 rinkėjai. Namuose balsavo 18, paštu – 10, iš kitų rinkimų apylinkių balsavo tik 2.

Konstantinavos kaimą nuo Panemunio teskiria keletas kilometrų, tačiau žmonių nuomonės referendumų klausimu smarkiai skiriasi. Konstantinavos rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Irena Žindulienė sakė: „Prezidento rinkimų biuletenius ima visi, tačiau daugelis atsisako pareikšti nuomonę dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.“ Palyginus rajono duomenis, iki 13 val. Konstantinavos rinkėjai turėjo kuo didžiuotis – tuomet pagal aktyvumą jie buvo antri (43, 97 proc.), bet po valandos krito į penktą vietą. Komisijos narės tvirtino, kad savivaldos rinkimuose žmonės buvę aktyvesni. Iki pietų komisija nesulaukė nė vieno iš dviejų jaunųjų rinkėjų, turinčių teisę  balsuoti pirmą kartą. Iš viso sąrašuose yra 141 rinkėjas, iki 14 val. į apylinkę atėjo 44 žmonės. Namuose balsavo 10,  paštu – vienu daugiau. Nors šis kaimas laikomas užkampiu, bet, pasak komisijos pirmininkės, internetinis ryšys nestringa ir nestrigdavo, per ankstesnius rinkimus pavykdavo greitai perduoti duomenis. To tikėjosi ir šį sekmadienio vakarą.

Kazliškio rinkimų apylinkėje apie 15 val. tvyrojo ramybė, nei prie urnos, nei gatvėse nesimatė nė vieno žmogaus. Komisijos pirmininkė Romualda Kvedaravičienė pateikė tokius duomenis: paštu balsavo 25, namuose – 34, o iki 15 val. rinkimų komisijos patalpose balsavo apie šimtą rinkėjų. „Sulaukėme gana daug svečių – pas mus balsavo 18 žmonių, atvykusių iš kitų apylinkių. Vienas jų net iš Šiaulių, keletas iš Panevėžio“, – informavo komisijos narės. Ar žmonės dalyvauja referendumuose? „Dėl pilietybės išsaugojimo – taip, dalyvauja, tačiau pasitaikė vienas kitas atvejis, kai nepaėmė biuletenio dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo“, – komentavo moterys.

Iki 15.30 Pandėlio rinkimų apylinkėje patalpose buvo balsavę daugiau nei 34,4 proc. gyventojų. Sulaukta 7 svečių. Namuose balsavo 100, paštu – 78 rinkėjai. Pirmąkart balsuoti turėjo teisę 6, ja buvo pasinaudojęs tik vienas. Komisijos pirmininkė Virginija Baltrukėnienė patvirtino, kad Pandėlyje vyrauja ta pati tendencija, kaip ir kai kuriose kitose apylinkėse – dažniausiai rinkėjai atsisako reikšti nuomonę dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.

„Bumas buvo iki pietų“, – vienodai rinkėjų aktyvumą apibūdino Kazliškio ir Pandėlio rinkimų komisijų nariai.

Kol lankėmės visose keturiose rinkimų apylinkėse, stebėtojams skirtos kėdės stovėjo tuščios.

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie