J. Kačerausko nuotr.

Rasojimo problemų paprastai kyla dėl oro cirkuliacijos sutrikimo patalpoje. Jei langai su ritininėmis užuolaidomis, kyla didesnė rasojimo tikimybė, kadangi taip uždengtas langas sunkiau įšyla, o dėl sudaryto oro tarpo ir sunkiau ventiliuojasi. Rekomenduoja bent du kartus per dieną patalpas vėdinti 10–15 min., plačiai atidarius langus ir pakėlus užuolaidas. Naktį neužtraukite ritininių užuolaidų ar žaliuzių iki pat lango apačios, palikite 10–15 cm tarpą, kad patalpoje esanti šiluma pasiektų lango paviršių.
Kita rasojimo priežastis gali būti langų stiklai. Jeigu langas yra ne su selektyviniu stiklo paketu – tai irgi prisideda prie „raudančių“ langų. Išeitis nepigi – reikėtų keisti stiklo paketą, kadangi selektyvinio stiklo paketo šilumos perdavimo koeficientas maždaug perpus mažesnis už paprasto stiklo.

Dar viena priežastis, kodėl gali rasoti langų stiklai, – cirkuliuoti orui gali trukdyti virš radiatorių esančios palangės. Jeigu palangė per plati, šiltas oras nepakyla iki lango, todėl jis rasoja. Tokiu atveju palangę reikėtu keisti į siauresnę.

Yra ir liaudiškų būdų, ką daryti, kad nerasotų langai. Štai keletas jų:

* Acto tirpalas – nepakeičiama priemonė įvairiose buitinėse situacijose. Į litrą vandens įpilkite kelis šaukštus acto ir gerai išmaišykite. Tam tikslui puikiai pasitarnaus ir citrinų sultys.

* Įdomus receptas: išspauskite 3 citrinų sultis, sumaišykite su 2 puodeliais gazuoto vandens bei 1 arbatiniu šaukšteliu kukurūzų krakmolo. Viską supilkite į butelį su purkštuvu ir gerai sukratę naudokite langams valyti – jie bus ne tik švarūs, bet ir nerasos.

* Apsaugoti langus nuo rasojimo galima ir skutimosi putomis. Išpurkškite lango paviršių putomis, luktelėkite pusę minutės, tuomet sausai nušluostykite. Putos suformuos ploną vandenį atstumiančią plėvelę, kuri neleis langui rasoti garų prisipildžiusioje patalpoje.

Vairuotojus ypač nervina rasojantys automobilio langai. Ką daryti, kad ši problema jei ne išnyktų, tai bent sumažėtų?

Jeigu jaučiate, kad automobilio salone drėgmės yra daug ir sunku su ja susidoroti, medžiaginius kilimėlius pakeiskite guminiais – geriausiai kartu su privalomu padangų keitimu rudenį. Į pastaruosius kilimėlius neįsigeria sniegas, purvas, juos lengva nuvalyti ir nusausinti. Jei drėgmė kaupiasi po kilimėliais, pakiškite po jais nereikalingų laikraščių, kurie sutrauks vandenį.

Dėl rasojančių langų gali būti kalti ir nekeisti salono oro filtrai. Gerai veikdami, jie neleidžia dulkėms iš lauko patekti į saloną ir taip apsaugo ne tik nuo nešvarumų, bet ir padeda išvengti drėgmės kaupimosi.

Apsisaugoti nuo drėgmės gali padėti ir kiek neįprasta, tačiau dažnai naudojama priemonė – silikoninis kačių kraikas, kurio pagrindinė savybė yra sugerti drėgmę. Žinoma, kraiko į automobilį nepilsime, tačiau jį galima supilti į gražų medžiaginį maišelį ir padėti ant palangės ar pakišti po sėdynėmis.

Parengė Nida Šulcienė

Reklama: matinė plėvelė langams

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: