Gimtasis Rokiškis Aktualijos Radinys kieme – žieduotas balandis

Radinys kieme – žieduotas balandis

Į „Gimtojo...“ redakciją paskambino Gindvilių kaimo, esančio netoli Skemų, gyventoja Birutė Tvardauskienė. Ją nustebino namo kieme rastas negyvas žieduotas balandis. Žalios spalvos žiedelis buvo užmautas ant dešinės kojos. Moteris sakė iš pradžių suabejojusi, ar tai tikrai balandis, mat snapas pasirodė platesnis ir storesnis nei kitų jo giminaičių. Iš kur jis, juk apie balandininkus Rokiškio rajone plačiai nesigirdi?

1768
0

Sportinis

Ornitologai balandžių nežieduoja. Naminius balandžius žieduoja balandininkai. Jų draugijos nariai, pamatę nuotraukas, paaiškino, jog žuvęs balandis yra sportinis,  vadinamasis pašto karvelis. Pora kainuoja ir 10, ir 50 ar daugiau eurų. Jie nuskrenda tūkstančius kilometrų, taigi tai gali būti net svečias iš Lenkijos. Žieduojant laikomasi nustatytos tvarkos ir kiekvienais metais žiedai išleidžiami tam tikros spalvos, pavyzdžiui, 2018 m. mėlynos, 2019 m. žalios, o 2020 m. pilkos spalvos. Galima spręsti, kad paukštis gimęs pernai.

Radus ar nupirkus naminį žieduotą paukštį, žinovai vien iš žiedo gali nuskaityti informaciją. Pavyzdžiui, LT 10 2016 A 125 reiškia, kad paukštis žieduotas Lietuvoje, 10 mm – žiedo skersmuo, gimęs 2016 m., žiedo serija – A, numeris – 125. Gali būti papildomų ženklinimų. Deja, nuotraukoje jų aiškiai nematyti.

Kaip elgtis su laukiniais?

Aptikus negyvą žieduotą laukinį paukštį, reikėtų nuo žiedo nurašyti visą informaciją ir pranešti Lietuvos paukščių žiedavimo centrui Kaune. Nesvarbu, ar žiedas lietuviškas, ar kitos šalies, nes visų šalių žiedavimo centrai yra susijungę į bendrą organizaciją ir keičiasi informacija. Gyvą paukštį reikia paleisti su tuo pačiu žiedu, o nurašytą informaciją perduoti Žiedavimo centrui.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus