„Psichologijoje yra dalykų, kurie vadinami išmokimu, bet yra ir prigimtis“, – teigia Dainius Čerbulėnas. V. Bičiūnaitės nuotr.

– Kas atvedė į psichologiją?

Man patiko. Turėjau verslą „pirk – parduok“. Važiuodavau į Lenkiją, Rusiją. Bet esu linkęs į pamąstymus, analizes. Man norėjosi mokytis. 13 metų dirbu psichologu. Esu dar ir psichoterapeutas, baigęs dvi psichoterapijos mokyklas – psichodinaminę ir kognityvinio elgesio terapiją (KET).

– Kuo jos skiriasi?

Abi plačiai taikomos medicinoje. Vienas iš skirtumų yra tas, kad psichodinaminės mokyklos šaknys – Froido teorijoje. Ji labiau orientuota į jausmus ir teigia, kad emocija ateina anksčiau už mintį. Psichoterapeutas joje pasyvesnis, daugiau veikia kaip klausytojas, padedantis žmogui pamatyti tai, ko jis pats savyje nemato, nes čia pagrindinis dėmesys skiriamas pasąmoningiems reiškiniams.

KET laikoma šiuolaikine psichoterapija, pasaulyje dabar labai pripažinta ir plačiai taikoma. Ne tik gydymo, bet ir pedagogikos srityje. Ji trumpalaikė, universali, nes žmonės patys gali išmokti jos taikymo būdų. Psichoterapeutas joje yra aktyvesnis, gali užduoti namų darbų. KET daugiau orientuota į mintis ir elgesį. Darbas su mintimis ar paties elgesio keitimas gali padėti išspręsti problemą, kontroliuodami mintis galime valdyti emocijas bei savo fiziologinius procesus (keičiasi širdies ritmas, mažėja raumenų įtampa, kraujo spaudimas). O elgesinėmis intervencijomis gydomos fobijos. Žodis „gali“ reiškia, kad niekur nėra 100 proc. garantijos.

Abiejose yra tų pačių fenomenų – tai pasipriešinimas, perkėlimas, kontraperkėlimas ir t. t.

– Neseniai Rokiškyje rinkote psichoterapijos grupę. Atsirado norinčiųjų?

Susirinko 33 žmonės. Tai nemažai.

– Vienas iš tos grupės užsiėmimų tikslų – ugdytis psichologinį atsparumą. Kiek tai visuomenėje aktualu?

Šiuo metu psichologijoje vėl akcentuojamas pozityvumas. Bent prieš 30 metų jis irgi buvo „ant bangos“. Tada Amerikoje pasirodė savipagalbai skirtų knygų. Dabar grįžta. Reikia žiūrėti, kas tinka konkrečiam žmogui, nes yra technika, arba ideologija, ir yra asmenybė, kuri tai gali priimti arba ne.

Žmonėms priimtiniau skamba savybių ar kompetencijų, kurios jiems reikalingos, lavinimas nei jų problemų įvardijimas ir sprendimas. Todėl sunkumus bandysime spręsti remdamiesi pozityviąja psichoterapija.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

 

azija

2
Rašyti komentarą

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Birzietemama Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Birziete
Birziete

Laimei Birzai atsikrate !!! Rokiskyje zvaigzde suzibo! Tokio tuscio psichologo ir negebancio dirbti dar nebuvau sutikus. Skaitau straipsni ir galvoju…. jam tik su saskemis zaisti… deja !

mama
mama

Mitas…deja