blank
15 min. nuotr.

Plovas – Vidurinės Azijos, Pietų Azijos, Kaukazo ir Artimųjų Rytų patiekalas, kurį sudaro troškinti ryžiai su mėsa ir morkomis. Tradicinis plovas gaminamas iš avienos, tačiau kai kurių šalių virtuvėse jis verdamas iš ryžių su mėsa, žuvimis, daržovėmis, vaisiais, taip pat naudojamas ir pomidorų padažas. Kartais plovu vadinami nebūtinai ryžių, bet apskritai iš bet kokių grūdų ruošiami troškinti patiekalai su mėsa. Plovo ruošimas priklauso nuo konkrečios šalies virtuvės, tačiau išlaiko bendrus bruožus: jam naudojami aliejus arba lajus; mėsa supjaustoma gabaliukais ir pakepinama keptuvėje arba tiesiai specialiame storasieniame puode, kol apskrus, tada sudedama į puodą; svogūnai supjaustomi, apkepami aliejuje ir sudedami ant pakepintos mėsos; morkos sutarkuojamos, apkepamos aliejuje ir dedamos prie mėsos bei svogūnų; nevirti ryžiai suberiami ant viršaus ir viskas užpilama verdančiu vandeniu; orkaitėje arba ant viryklės ar krosnies troškinama apie valandą ar pusantros (arba tiek, kiek nurodoma konkrečiame recepte). Plovo ruošimui naudokite storasienį indą (ketaus metalo ar greitpuodį, bet jokiu būdu ne emaliuotą) ar ketaus troškintuvą.

Dažnai uzbekai ir kiti tų kraštų žmonės sako, kad plovas – nepaprastai sveikas maistas, bet labai kaloringas. Didžiausia rekomendacija visiems – prie plovo jokio alkoholio, tik juodoji arba žalioji arbata, nes ji padeda suskaidyti riebalus.

Avienos plovas I

Reikės: 0,5 kg avienos sprandinės (nenaudoti vištienos, kalakutienos ar jautienos, galima keisti tik kiaulienos sprandine), 2 svogūnų, 4 didelių česnako skiltelių, 3 morkų, 4 pomidorų, paprikos, 2 šaukštų pomidorų padažo, 300 g Basmati ryžių, 50 g sviesto, druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus kepimui, saldžiosios paprikos miltelių. Daržovių galima dėti didesnį kiekį.

Gaminimas. Mėsą pamarinuokite 20–30 min. su druska, prieskoniais, saldžiąja paprika ir šlakeliu aliejaus. Į keptuvę dėkite pjaustytus svogūnus, česnakus, morkas, papriką ir nuplikytus ir nuluptus pomidorus. Troškinkite, kol svogūnai taps permatomi. Iš keptuvės masę perkelkite į plovo indą. Atskirai apkepkite mėsą, kad ji apskrustų (susidariusį skystį nupilkite). Mėsą sumaišykite su daržovių mase, įpilkite pomidorų padažo. Ryžius perplaukite, sudėkite į plovo indą, išmaišykite ir užpilkite tiek vandens, kad apsemtų 2 cm plovo. Puodą patalpinkite į lauko kepsninę, įkaitintą iki 200-210 0C. Plovą kaitinkite 30 min. vis patikrindami, ar netrūksta vandens. Jei stinga, papildykite. Baigę gaminti, puodą kepsninėje dar palaikykite 1–2 val. Prieš patiekdami paskaninkite sviestu, išmaišykite.

Avienos plovas II

Reikės: 0,5 kg avienos, aliejaus, 3 svogūnų, 5 morkų, ryžių, druskos, pipirų, paprikos, lauro lapų, kalendros, maltos paprikos, česnako.

Gaminimas. Mėsą supjaustykite nedideliais gabalėliais ir palikite su prieskoniais pusvalandžiui. Tada gerai apskrudinkite mėsą, suverskite viską į puodą ir 10 min. troškinkite. Paskui į puodą dedami svogūnai, apkepami, suberiamos morkos, vėliau paprika ir  česnakas. Kai morkos suminkštėja, dedami ryžiai, mėsa, užpilama verdančio vandens tiek, kad apsemtų ir būtų maždaug 2 cm virš ryžių su mėsa. Troškiname 15 min. ir dar 20 min. leidžiame pastovėti.

Kiaulienos plovas orkaitėje

Reikės: 600 g kiaulienos, smulkiai pjaustyto svogūno, 200 g ryžių, 70 g sviesto, dviejų kubeliais supjaustytų morkų, 150 g pomidorų padažo, 3 skiltelių česnako, druskos, pipirų, lauro lapo, aliejaus, cukraus, mėgstamų prieskonių.

Gaminimas. Mėsą supjaustome nedideliais gabaliukais, paskaniname druska, pipirais ir mėgstamais prieskoniais bei apkepiname keptuvėje aliejume, kol gražiai apskrus. Tuomet ją dedame į karščiui atsparų puodą. Atskirai pakepiname svogūną su druska ir žiupsneliu cukraus. Jį dedame ant mėsos. Morkas apkepiname su sviestu (20 g) iki minkštumo, ant jų galima užberti prieskoninių žolelių ir druskos. Morkas taip pat dedame į puodą ant mėsos bei svogūnų. Ant viršaus užpilame pomidorų padažo, beriame nevirtus ryžius, šaukštelį druskos, užpilame verdančiu vandeniu, maždaug per keturis pirštus virš ryžių (arba dvigubai tiek, kiek buvo ryžių). Įdedame 50 g sviesto, uždengiame dangtį ir pašauname į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepame pusvalandį, tada ištraukiame. Jeigu vanduo išgaravęs, įpilame dar šiek tiek, pamaišome, įsmeigiame česnako skilteles. Vėl kepame maždaug pusvalandį. Prieš patiekdami, gerai viską išmaišome.

Vištienos plovas orkaitėje

Reikės: 0,5 kg vištienos filė, 0,5 kg ryžių, 1 saldžiosios geltonosios paprikos, 1 svogūno, 2 morkų, 5 šaukštų pomidorų padažo, 0,5 šaukštelio kario, 0,5 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos, druskos, aliejaus.

Gaminimas. Vištieną supjaustykite nedideliais gabaliukais ir apibarstykite kariu, malta saldžiąja paprika, druska. Apkepinkite mėsą keptuvėje ir sudėkite į troškinimo indą. Sutarkuokite morkas, susmulkinkite svogūną, papriką. Daržoves pakepinkite keptuvėje ir sukrėskite ant vištienos. Uždėkite pomidorų padažo, supilkite šaltu vandeniu nuplautus ryžius ir užpilkite verdančio vandens tiek, kad šis gausiai apsemtų ryžius. Uždengtą troškinimo indą dėkite į įkaitintą orkaitę ir troškinkite apie 50 minučių.

Ant laužo virtas plovas

Reikės: 0,5 kg šiaudeliais pjaustytų morkų, gero alyvuogių aliejaus, 1 kg riebios kiaulienos ar avienos, 0,5 stiklinės stambiai kapotų svogūnų, 5 kapotų česnako skiltelių ir pilnos galvos česnako, 1 šaukšto druskos, pipirų pagal skonį.

Gaminimas. Imamas ketaus puodas. Jame įkaitinama 150 g aliejaus, suberiami kapoti česnakai ir svogūnai. Apskrudusius svogūnus ir česnakus išgriebiame, į aliejų dedame pjaustytas morkas. Pakepiname ir išgriebiame. Į tą patį aliejų dedame mėsą. Mėsai apskrudus, atgal suberiame morkų, česnakų ir svogūnų masę. Sudedame gerai išplautus ryžius. Vandens pilame tiek, kad ryžius apsemtų 2 cm, įberiame druskos ir pipirų. Paskandiname česnako galvutę ir užvožiame dangtį. Atitraukiame puodą nuo tiesioginės ugnies ir paliekame 30 min. Tada išmaišome pirmą ir vienintelį kartą. Išgriebiame nebereikalingą česnako galvutę.

Vegetariškas plovas su įvairiomis daržovėmis

Reikės:110 g ilgagrūdžių ryžių, morkos, svogūno, skiltelės česnako, pastarnoko, mažos cukinijos, druskos, maltų juodųjų pipirų, smulkiai sukapotos petražolės pagal skonį, 100-150 ml daržovių sultinio, alyvuogių aliejaus.

Gaminimas. Visas daržoves supjaustykite vienodo dydžio kubeliais ir apie 10 min. troškinkite keptuvėje su trupučiu aliejaus. Pakepintas daržoves vienodu sluoksniu paskleiskite keptuvėje, užpilkite ant jų ryžius. Užberkite druskos, pipirų, petražoles ir užpilkite sultinį. Uždenkite dangtį, palikdami mažytį tarpelį išeiti garams. Karštį sumažinkite iki minimalaus, troškinkite, kol neliks skysčio. Nemaišykite.

Kaip nepasiklysti ryžių gausybėje ir išsirinkti tinkamus?

Ryžiai skiriasi skoniu, spalva, dydžiu, faktūra bei yra naudojami skirtingiems patiekalams. Siūlome apžvelgti trumpą ryžių gidą, išmokti pasirinkti tinkamiausią jų rūšį, kad plovas nevirstų sulipusia koše. Plovui verta rinktis nesulimpančius. Pirkdami ryžius plovui, pažiūrėkite į jų sudėtį – kuo mažiau krakmolo, tuo labiau tinka. Deja, krakmolo kiekis ne visada būna nurodytas. Kitas patarimas – ryžius perplaukite šaltu vandeniu, jie bus tinkami tada, kai vanduo nebepabals.

 Ilgagrūdžių ryžių rūšys

 „Basmati“ ryžiai

 Vadinami ryžių karaliais, kilę iš Indijos, Himalajų regiono. Jie ilgesni, plonesni ir kiek kietesni nei kiti ilgagrūdžiai. Prieš virimą reikėtų pamirkyti apie pusvalandį. Gali būti pagardinami ir tiekiami kaip pagrindinis patiekalas, tinkami įvairių plovų gamybai, tiekiami kaip garnyras prie troškinių.

Plikyti ilgagrūdžiai ryžiai

Šie ryžiai apdorojami garais su slėgiu, siekiant padidinti jų mitybinę vertę ir maisto medžiagas bei mineralus iš luobelės perkelti į grūdelį. Nevirti plikyti ryžiai yra šiek tiek gelsvi, rusvi, tačiau išvirę pabąla. Labai populiarūs, nes verda sąlyginai trumpai (apie 20-25 min.), tačiau išlieka birūs, nesulimpa. Jie naudojami kaip garnyras, o taip pat įdarams, apkepams, salotoms.

Baltieji ilgagrūdžiai ryžiai

Jie stipriai apdoroti, šlifuoti. Išvirti yra baltutėliai, pasižymi maloniu, tačiau labai neryškiu skoniu bei aromatu, tad puikiai papildo kitus patiekalus ir jų neužgožia.

Vertinami dėl ypač trumpo paruošimo laiko – išverda vos per 10-15 min. Ilgiau verdant sulimpa į košę, tad naudojami pudingų, apkepų, pyragų, suflė gamyboje.

 Rudieji ilgagrūdžiai ryžiai

Rudieji ilgagrūdžiai, kaip ir kiti rudieji ryžiai, yra menkiau apdoroti, apdirbimo metu išsaugoma riešutišką poskonį suteikianti luobelė. Verda ilgiau, tačiau išlieka birūs, šiek tiek kietoki. Naudojami taip pat, kaip ir baltieji, gali būti tiekiami kaip garnyras, naudojami apkepuose, troškiniuose, tačiau dėl savo ryškesnio skonio rudieji ryžiai gali tapti puikiu atskiru patiekalu.

 Vidutinio ilgio ir apvalieji ryžiai

Vidutinio ilgio ryžiai dažniausiai vartojami sušiams ir garnyrams, egzotiškiems patiekalams, o apvalieji ryžiai, nepaisant menkesnio apdorojimo, išlieka lipnoki.

Kiti ryžiai

 Raudonieji ryžiai

Ypač dažnai naudojami Azijos virtuvėje. Jie menkai apdoroti, tad yra labai naudingi. Vertinami dėl birumo, švelniai riešutinio poskonio bei gražios spalvos. Verda apie 30-40 minučių, o išvirti išlieka birūs, traškūs, nesuverda į košę, tad ypač tinka salotoms, troškiniams, kaip garnyras. Jie dera su grybais, baklažanais, paprikomis, antiena, ėriena, veršiena, kiauliena.

Juodieji ryžiai

Kinijoje auginami ryžiai dar vadinami imperatoriškaisiais arba uždraustaisiais. Manoma, kad seniau juos galėjo valgyti tik imperatoriai. Išvirti šie ryžiai tampa sodriai violetinės spalvos dėl antioksidanto antocianino. Vertinami dėl aukštos mitybinės vertės, malonaus riešutų poskonio. Verda apie pusvalandį, tačiau juos išmirkius virimo laiką galima gerokai sutrumpinti. Galima tiekti kaip garnyrą, košę, naudoti juos troškiniams, daugiaryžiams, pudingams, salotoms.

Laukiniai ryžiai

Tamsiai rusvos, pilkšvos spalvos, pailgi grūdeliai iš tiesų nėra ryžiai – tai tik JAV ir Kanadoje vandenyje augančių žolių sėklos. Šie „ryžiai“ nelukštenami, nešlifuojami ir nepoliruojami, tad jie labai naudingi. Pasižymi specifiniu pikantišku, „riešutišku“ skoniu, tačiau yra gana sunkiai sukramtomi. Kietoki, tad prieš virimą juos rekomenduojama keletą valandų pamirkyti vandenyje. Norint sušvelninti ir subalansuoti jų neįprastą skonį, dažniausiai maišomi su kitų rūšių ryžiais. Šie mišiniai naudojami kaip garnyras, įdaras, o virtais laukiniais ryžiais gali būti skaninamos salotos, įvairūs troškiniai.

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Daktaras Namas
Daktaras Namas
2020 27 sausio 11:25

Gerdami alkoholi,niekada nevalgykite.Tai ir sveikiau,ir pigiau.

Rekomenduojami video: