Gimtasis Rokiškis Aktualijos Pavasaris pabudino erkes: balandį ir gegužę jos aktyviausios

Pavasaris pabudino erkes: balandį ir gegužę jos aktyviausios

Džiaugsmą bundančiu pavasariu ir miškuose prasimerkusiom žibuoklėm gali apkartinti erkės. Jos atsibunda jau kovo mėnesį, o aktyviausios būna balandyje ir gegužę. Kaip teigia visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, erkės platina ne tik mums visiems gerai žinomą Laimo ligą ir encefalitą. Pavojingos ir kitos šių gyvių pernešamos ligos: babeziozė, anaplazmozė, erlichiozė, įvairios karštinės... Dažniausi simptomai yra karščiavimas, galvos, raumenų skausmas, šaltkrėtis, kosulys, pykinimas, pilvo skausmai, orientacijos sutrikimas, bėrimas.

228
0

Skiepai – tik nuo erkinio encefalito

Erkių platinamų ligų prevencinės priemonės – ribotos. Pasiskiepyti galima tik nuo erkinio encefalito. Skiepų nuo Laimo ligos nėra, ji gydoma stipriais antibiotikais, tačiau laiku diagnozavus šią ar kitas erkių platinamas ligas dažniausiai pavyksta išvengti skaudžių, žalojančių liekamųjų padarinių.

Riziką užsikrėsti sumažinsite vengdami aukštos žolės, krūmų, gamtoje vilkėdami šviesių spalvų drabužiais, dengiančiais kuo daugiau kūno. Taip pat reikėtų naudoti repelentus, o grįžus į namus kruopščiai apsižiūrėti, ar neparsinešėte erkės.

Šiemet neužfiksuota

Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Rokiškio skyriaus vedėjas Pavlius Gaigalas, šiais metais mūsų rajone užsikrėtusiųjų erkių platinamomis ligomis dar neužfiksuota. 2018 m. Laimo liga susirgo 28, erkiniu encefalitu – 11 rajono gyventojų (2017 m. atitinkamai – 22 ir 6).

2017 m. mūsų rajone paskiepyti 97 vaikai (iki 18 m.) ir 212 suaugusiųjų, 77 vaikams ir 296 suaugusiesiems skiepai buvo atnaujinti. 2018 m. paskiepyti 92 vaikai ir 258 suaugę asmenys, revakcinuoti 86 vaikai ir 286 suaugusieji.

Pasak P. Gaigalo, nors skiepytis nuo erkinio encefalito galima bet kokiu metu, tačiau labiausiai tam tinka žiemos mėnesiai mat, imunitetui susiformuoti būtinas dviejų trijų mėnesių periodas.

Skiepai nuo erkinio encefalito – mokami. Kainą ir apmokėjimo tvarką nustato skiepijimus atliekanti įstaiga. VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre vieno skiepo kaina suaugusiam asmeniui – per 20 eurų.

Įkando erkė – pasitikrinkite

Užsikrėtus erkių platinamomis ligomis, simptomai ne visuomet yra ryškūs ir aiškūs, todėl verta pasitikrinti ir laiku pradėti gydymą.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai informuoja, kad per 1–3 dienas nuo įkandimo molekuliniais metodais iš pristatytų ištrauktų nepažeistų erkių ar kraujo ėminių galima nustatyti pavienių erkių platinamus ligų sukėlėjus. Po 2–4 savaičių galima pasidaryti pakartotinį kraujo tyrimą serologiniu metodu.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos tel.

Vilniuje (8 5) 212 27 18, Kaune (8 37) 33 16 99, Klaipėdoje (8 46) 38 31 13, Šiauliuose (8 41) 39 98 79, Panevėžyje (8 45) 59 63 62.

 

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie