Gimtasis Rokiškis Aktualijos Parkinsono liga – ne dažnas susirgimas rajone

Parkinsono liga – ne dažnas susirgimas rajone

Balandžio 11-oji – Pasaulinė Parkinsono ligos diena. Pirmą kartą šiuolaikinėje mokslinėje literatūroje 1817 m. ją aprašė anglų gydytojas James Parkinson, todėl liga ir vadinama jo pavarde. Dažniausiai ji pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, todėl neretai pirmieji simptomai – judesių sulėtėjimas, raumenų, sąnarių sustingimas, pasunkėjęs vaikščiojimas, nežymus vienos galūnės drebėjimas – palaikomi senatvės požymiais. Ankstyvoje stadijoje diagnozuota Parkinsono liga ir laiku pradėtas gydymas užtikrina pilnavertį gyvenimą, todėl rūpintis sveikata ir atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus būtina. Apie tai kalbamės su neurologu, rajono ligoninės Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vedėju Romualdu Šaferiu.

850
0

Simptomų kompleksas Neurologo R. Šaferio teigimu, Parkinsono liga gali pasireikšti ne vienu, o net keliais būdingais simptomais, nebūtinai vienu metu. „Parkinsono liga – lėtai progresuojanti neurodegeneracinė liga, kai požievinėse smegenų struktūrose degeneruoja dopaminerginiai neuronai. Liga pasireiškia šiuo simptomų kompleksu: ramybės drebėjimu, sulėtėjusiais judesiais, amimišku veidu, seilėtekiu, sukaustymu, raumenų rigidiškumu, vertikaliu posturaliniu nestabilumu, neretai stebimi psichikos ir elgesio sutrikimai.

  • Parkinsono ligai būdingas ramybės drebėjimas, kurio judesiai gali priminti pinigų skaičiavimą arba piliulių kočiojimą, paprastai susilpnėjantį judesių metu. Ligos pradžioje neretai pasireiškia tik vienos galūnės, netgi vieno piršto drebėjimas, į kurį dažniausiai niekas neatkreipia dėmesio.
  • Parkinsono ligai labai būdingas raumenų sustingimas, tuomet žmogus tampa sukaustytas, kankina kaklo ir pečių juostos skausmai su pėdų mėšlungiu, pakinta rašysena. Į šiuos simptomus, kol jie būna minimaliai išreikšti, vyresnio amžiaus žmonės neatkreipia dėmesio manydami, kad dėl senatvės sustingo sąnariai. Vėliau tai pradeda trikdyti įprastinę veiklą, tampa sunku atsikelti, apsirengti, pavalgyti. Dėl raumenų sustingimo, sulėtėjusių judesių, sutrikusios koordinacijos viskas daroma lėčiau – sunkiau pradėti judėti, kartais nelieka mimikos ir veidas tampa sustingęs, būdinga „boksininko poza“, kai žmogus palinkęs į priekį, pakumpęs. Nebelieka fiziologinių sinkinezių, tokių kaip rankų mojavimas vaikštant. Galutinėse ligos stadijose žmogus tampa visiškai neįgaliu.
  • Posturalinis nestabilumas – tai yra vertikalus nestabilumas, kai žmogus tiesiog griūna į priekį ar į šoną, neišlaiko vertikalios pusiausvyros. Ligai progresuojant šie pakitimai ryškėja, pacientas negali atsistoti, dažnai nugriūna ir be pagalbos nebesugeba atsikelti“, – simptomus vardijo R. Šaferis.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus