2020 m. liepos 24 d. Tokijuje, Japonijoje prasidės XXXII vasaros Olimpines žaidynes 2020, kurios truks iki rugpjūčio 9 d. Šiame mieste Olimpinės žaidynės bus organizuojamos jau antrąjį kartą. Tuo tarpu vasaros Olimpinės žaidynės kas ketverius metus yra organizuojamos nuo pat 1904 m. Žinoma, Olimpiados ištakos yra gerokai senesnės ir turinčios labai gilią bei turtingą istoriją. Šis tarptautinis sporto renginys sulaukia didžiulio sportininkų ir sportu besidominčių žmonių susidomėjimo, todėl žemiau yra pateikiami atrinkti įdomūs faktai apie jau nuo seno organizuojamas Olimpines žaidynes.

 1. Nuo 776 m. pr. Kr., iki 393 m. po Kr. Olimpinės žaidynės buvo rengiamos kaip religinė šventė. Tačiau galiausiai šios žaidynės buvo uždraustos ir nutrauktos, nes jos buvo pripažintos pagoniška švente (Olimpiados metu buvo garbinamas graikų dievas Dzeusas).
 2. Nuo 393 m. po Kr., kuomet Olimpinės žaidynės buvo uždraustos, iki pat 1894 m. jos nebuvo organizuojamos, tačiau prancūzas baronas Pierre de Coubertin, pasiūlė atgaivinti tradiciją organizuoti Olimpiadą ir nuo tada pradėtos organizuoti šiuolaikinės vasaros Olimpinės žaidynės.
 3. Per pirmąją vasaros Olimpiadą, kuri vyko 1896 m., žaidynes organizavusi Graikija laimėjo daugiausiai medalių – net 47!
 4. TOPsport teigimu, Jungtinės Amerikos Valstijos vasaros Olimpinėse žaidynėse yra laimėjusios daugiausiai medalių.
 5. 2004 m. vasaros Olimpinėse žaidynėse, kurios buvo surengtos Atėnuose, dalyvavo rekordiškai daug šalių – 202!
 6. Ar įsivaizduojate profesionalų atletą, kuris sulaukęs 60 metų dalyvautų Olimpinėse žaidynėse? Švedas Oscar Swahn yra vyriausias kada nors Olimpinėse žaidynėse dalyvavęs atletas, kuris 1908 m. būdamas 60 m. laimėjo aukso medalį šaudymo rungtyje. Tačiau jis šiuo pasiekimu savo karjeros nenutraukė. Po Antrojo pasaulinio karo O. Swahn dalyvavo Antverpeno Olimpiadoje, kurioje jis laimėjo sidabro medalį. Tuo metu jam buvo 72 metai! Ir tai buvo jo paskutinis pasirodymas tarptautinėse varžybose.
 7. Pirmą kartą per televiziją JAV Olimpinės žaidynės buvo transliuojamos 1960 m., kuomet Romoje vyko vasaros Olimpiada. Varžybas transliavo CBS televizijos kanalas. Tuo tarpu patį pirmą kartą pasaulyje Olimpinės žaidynės televizijoje buvo pradėtos transliuoti Vokietijoje, kuomet Olimpiada 1936 m. vyko Berlyne. Tačiau tuo metu Olimpines žaidynes galėjo stebėti tik tie, kurie buvo Vokietijoje.
 8. Žiemos Olimpinėse žaidynėse slidinėjimo su slidėmis varžybose norvegas Bjorn Dählie laimėjo net 12 medalių! Taip buvo pasiektas žiemos Olimpinių žaidinių rekordas.
 9. Tik keturi profesionalūs atletai yra kada nors laimėję medalius tiek vasaros, tiek ir žiemos Olimpinėse žaidynėse: Eddie Eagan (JAV), Christa Luding-Rothenburger (Vokietija), Jacob Tullin Thams (Norvegija) ir Clara Hughes (Kanada).
 10. Ar žinote, kiek daugiausiai medalių tas pats sportininkas yra laimėjęs vasaros Olimpinėse žaidynėse? Atsakymas yra įspūdingas – net 18! Tokį įspūdingą skaičių pasiekė Sovietų Sąjungos gimnastė Larrisa Latynina.
 11. Didžioji Britanija yra vienintelė šalis pasaulyje, kurios atletai yra laimėję bent vieną aukso medalį kiekvienose vasaros Olimpinėse žaidynėse.
 12. Jungtinės Amerikos Valstijos yra rengusios vasaros Olimpines žaidynes daugiau kartų nei bet kuri kita pasaulio šalis – net 4 kartus (1904 m., 1932 m., 1984 m. ir 1996 m.).
 13. Londone (Jungtinėje Karalystėje) vasaros Olimpiada buvo surengta 1908 m., 1948 m. ir 2012 m., todėl šis JK miestas tampa vieninteliu, kuriame Olimpinės žaidynės buvo surengtos net tris kartus.
 14. Moderniaisiais laikais Olimpinės žaidynės buvo atšauktos keletą kartų. Kiekvienu iš šių atvejų viso to priežastimi buvo karas. 1916 m. Berlyne turėjusios vykti Olimpinės žaidynės buvo atšauktos dėl Pirmojo pasaulinio karo. Tuo tarpu 1940 m. Helsinkyje organizuotos ir 1944 m. Londone turėjusios vykti Olimpinės žaidynės buvo atšauktos dėl Antrojo pasaulinio karo.
 15. Ar galėtumėte įsivaizduoti Olimpines žaidynes, kuriose profesionaliems atletams nėra leidžia dėvėti jokių drabužių? Tačiau senovės Graikijoje organizuotose Olimpinėse žaidynėse atletai rungdavosi visiškai nuogi. Todėl tuo metu tik vyrams buvo leidžiama dalyvauti Olimpiadoje, o moterys neturėjo teisės stebėti Olimpinių žaidynių. Olimpiadoje dalyvaudavę vyrai taip pat savo kūnus išsitepdavo aliejumi, tokiu būdu pagerbdami dievus ir atrodydami labiau raumeningi.

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.

Užs. 211

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie