V. Bičiūnaitės nuotr.

Kovo 8 d. Laisvės kovų muziejuje Obeliuose atidaryta Šveicarijos lietuvių bendruomenės (ŠLB) kilnojamoji fotografijų paroda „Lietuvių Šveicarija“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui pažymėti. Ši paroda kelią po Lietuvą pradėjo 2016 m. Ukmergėje ir pabuvojo jau 36 rajonų kultūros centruose, švietimo ir mokslo institucijose, muziejuose ir bibliotekose. Rokiškio rajone ji demonstruojama tik Obeliuose.

Į parodos atidarymą susirinko Obelių gimnazijos mokiniai, mokytojai, bendruomenės nariai, Rokiškio krašto muziejaus  bei rajono valdžios atstovai.  Renginį vedė Laisvės kovų muziejaus vedėjas Valius Kazlauskas. Apie Šveicarijos istoriją, valdymą, ryšius su Lietuva glaustai pasakojo gimnazistai.

Parodą pristatė ŠLB pirmininkė Jūratė Casperson. Joje – dešimties Šveicarijos lietuvių fotografijos, kuriose įamžintas lietuvių bendruomenės gyvenimas ir veikla, šveicariškos tradicijos, įspūdingiausi Alpių šalies gamtovaizdžiai. Tai pasakojimas apie mažos tautinės bendruomenės nueitą kelią nuo Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių stovyklos susikūrimo iki šių dienų aktyvios lietuvių bendruomenės visuomeninės veiklos atspindžių. Prie kiekvienos nuotraukos yra prierašas su istorija, kodėl ji atrinkta į parodą.

Viešnia gerokai praplėtė gimnazistų pateiktą informaciją apie Šveicariją, jos kultūrą, lietuvių bendruomenės veiklą, iškilių Lietuvos asmenybių sąsajas su šia šalimi. Beje, Šveicarijoje gyvena  2 tūkst. 500 lietuvių, bet tik 161 priklauso bendruomenei. Kaip pati J. Casperson atsidūrė svetur? Išvykusi studijuoti į Daniją, ji sutiko būsimąjį vyrą daną, kuris tuomet dirbo bendroje Danijos-Šveicarijos įmonėje, tad, pasak jos, persikėlimas į Šveicariją buvęs lengvas. Antrąja tėvyne tapusioje šalyje ji jau gyvena 26 metus ir nemažai laiko skiria bendruomenės veiklai. Tai liudija ir toks faktas – J. Casperson kartą per mėnesį grįžta į Lietuvą pristatyti kilnojamosios fotografijų parodos, kuri vyksta vis kitame rajone. Tikimasi, kad nuotraukos apkeliaus visas savivaldybes. Viešnia sulaukė gausybės dovanų – gėlių, lietuviškos duonos bei obuolių sūrio. Obelių gimnazijai ji padovanojo knygą „Lietuvių rašytojų takais Šveicarijoje“.

Visus patriotiškai nuteikė Obelių gimnazijos mokinių atliekamos dainos – per vieną iš jų susirinkusieji pakilo iš kėdžių ir dainavo kartu susikabinę rankomis.

Paroda veiks iki balandžio 1 d.

 

kasyba

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie