blank

Jauna ir ambicingus tikslus kėlusi Vyriausybė sulaukia vis daugiau priekaištų dėl neefektyvaus pandemijos valdymo, nekonkretumo, ryžto stokos, lėtų vakcinacijos tempų. Nusivylimą Vyriausybe demonstruoja ir visuomenės nuomonės tyrimai – daugėja jos veiksmus vertinančiųjų neigiamai, dažnėja protesto akcijų prieš verslo, paslaugų ribojimus. Ar ir ši Vyriausybė, nuolat kaitaliodama sprendimus, dėl kurių tampa nebeaišku, kas ir kodėl, lipa ant to paties grėblio kaip buvusioji? Galbūt išeitis – daugiau laisvių ir savarankiškumo savivaldai? Situacija savivaldybėse skirtinga ir vietoje geriau matyti tikrosios rizikos bei grėsmės, todėl ir reaguoti būtų galima lanksčiau, operatyviau. „Gimtasis…“ apie tai kalbėjosi su mūsų regionui atstovaujančiais Seimo nariais Vidmantu KANOPA bei Jonu JARUČIU ir rajono meru Ramūnu GODELIAUSKU bei savivaldybės administracijos direktoriumi Andriumi BURNICKU.

blank

Savivaldybės geriau žino vietos specifiką

Vidmantas KANOPA

Seimo narys, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija

Vienareikšmiškai esu už tai, kad savivaldybėms būtų suteikta daugiau savarankiškumo, atsakomybės, teisės spręsti, kaip tvarkytis su pandemijos ir karantino iššūkiais. Nesu ekspertas, bet vakcinos tikrai galėtų būti naudojamos efektyviau. Ne paslaptis, dabar pasitaiko, jog ji net išpilstoma, kai kur yra perteklius, o kai kur trūksta. Žinau, kad tiek Rokiškis, tiek Kupiškis galėtų paskiepyti kur kas daugiau žmonių, tačiau negauna vakcinų. Todėl reikėtų atsižvelgti į savivaldybių pasirengimą, į efektyvesnį vakcinų skirstymą pagal tai, kaip sugebama organizuoti ir valdyti skiepijimo procesą. Prioritetinės vakcinavimo grupės turi būti, tačiau jei tose grupėse atsiranda nenorinčiųjų skiepytis ir dėl to lieka vakcinų, tokiais atvejais operatyviai reikėtų skiepyti kitus, kurie dalyvauja aktyvioje veikloje, gamyboje, nebepaisant prioritetų. Ir būtent savivaldybės tai galėtų spręsti, jos tikrai žino vietos specifiką ir galėtų tokiais atvejais pačios nustatyti prioritetus.

Kita vertus, be abejo, vakcinų trūksta. Nežinau detalių, ar Vyriausybė papildomai jų ieško, ar ne. Vis dėlto būdų gauti jų daugiau privalu ieškoti. Kad ir komercinėmis kainomis. Tikrai atsirastų įmonių, kurios sutiktų už darbuotojų vakcinaciją mokėti.

Dėl verslo uždarymo, paslaugų stabdymo, perteklinių ribojimų taip pat daug klaidų padaryta. Kiek teko bendrauti su įvairaus verslo atstovais, kolektyvais – niekas nesiruošia piktnaudžiauti saugumu, atvirkščiai, pasiruošę kuo griežčiau laikytis visų saugumo priemonių, kad tik leistų dirbti, nes ekonomika stovi. Mano nuomone, reikia labiau pasitikėti žmonėmis ir jų sąmoningumu.

blank

Dėl lėtos vakcinacijos kyla grėsmė neįgyti kolektyvinio imuniteto

Jonas JARUTIS

Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija

Visuomet pasisakiau už didesnį savivaldos savarankiškumą, savivaldybėms reikia suteikti daugiau teisių pačioms spręsti, nes jos ne kartą įrodė, kad tai puikiausiai sugeba. Vietinė valdžia arčiau žmonių, geriau žino vietos specifiką.

Kritikuoti Vyriausybės sprendimus lengviausia, bet turime teisę tai daryti. Mes, praėjusios kadencijos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vyriausybė, visa tai jau perėjome, visą tą užklupusią nežinomybę, nes pradžioje nieko nežinojome apie šią pandemiją. Kažkiek sekėsi, kažkiek nesisekė. Kritika dabartinei Vyriausybei, manau, pagrįsta ir teisinga. Žinoma, Vyriausybė jauna, o tokiose situacijose reikia ir gyvenimiškos, ir administravimo patirties. Gal per sudėtinga jai teko užduotis… Mano požiūriu, dabartinė Vyriausybė bijo priimti ryžtingesnių sprendimų, bijo rizikuoti, bet yra situacijų, kai rizikuoti būtina, nelaukiant visokių procedūrinių terminų, reikia imti ir daryti, nes yra neatidėliotinų dalykų.

Dėl vakcinacijos apskritai sunku suprasti, kokia logika vadovaujamasi. Vis pasigirsta kalbų, kad į eiles patenka žmonės, nepriklausantys prioritetinėms grupėms. Apskritai jokios tvarkos nematom. Kur tas 130 žingsnių planas? Nematom to plano – nematom ir žingsnių. O situacija negerėja, visuomenė pavargo nuo nekonkretumo.

Dėl priekaištų, kad Vyriausybė neieško papildomų galimybių gauti daugiau vakcinų, tai galiu pasakyti, kad ji nelabai ir gali ieškoti. Lietuva kartu su kitomis Europos šalimis dalyvauja bendrame pakete, bendrame Europos Sąjungos vakcinų pirkime. Žinoma, galima tartis dėl vakcinų už ES ribų, tarkime, su JAV. Dabar bandoma tartis su Danija dėl „AstraZeneca“, kuria skiepijimas šioje šalyje sustabdytas. Bet į šią vakciną ir Lietuvoje žiūrima kritiškai. Nelabai padėjo ir tai, kad Seimas, valdžios atstovai skiepijosi ja, norėdami išsklaidyti abejones ir paspartinti vakcinacijos tempus. Jeigu 75 proc. mūsų visuomenės nepasiskiepys, neįgysime kolektyvinio imuniteto – tuomet ir vakcinacijai skirti pinigai bus veltui iššvaistyti. Iki šiol tepaskiepyta gal apie 17 proc. žmonių. O juk jiems po pusės metų reikės skiepytis iš naujo.

Nesuprantami ir ribojimai verslui, paslaugų teikėjams. Tarkime, didelėms parduotuvėms dirbti galima, prekybos centrai pilni žmonių, stumdosi visi užpakaliais, nesilaiko jokių atstumų reikalavimų, MAXIMA per pusmetį uždirbo dvigubai daugiau nei anksčiau, o smulkieji buvo priversti užsidaryti. Nėra logikos.

blank

Keliais žingsniais lenkiame Vyriausybės nurodymus

Ramūnas GODELIAUSKAS

Rokiškio rajono meras

Kritikuoti visuomet lengviausia. Jei kritikuodamas turi ką pasiūlyti – tuomet gerai, jei ne – tuomet tos kalbos beprasmės.

Kalbant apie pandemijos valdymą, vakcinacijos procesą, tikrai juntama konkretumo stoka, trūksta aiškių instrukcijų, taisyklių, lankstumo, bet mes patys imamės iniciatyvos ir ne kartą dviem žingsniais lenkėme Vyriausybės sprendimus bei nurodymus. Pavyzdžiui, kad ir dėl policijos pareigūnų – mes jau buvome juos paskiepiję ir tik po kokių keturių dienų Vyriausybė papildė ir patikslino tvarką dėl pareigūnų skiepijimo. Todėl mūsų savivaldybėje paskiepytų žmonių skaičius vienas didžiausių Lietuvoje – 22,5 proc. Vakcinas, kurias gauname, sugebame iki lašo įskiepyti per kelias dienas, net savaitgaliams nelieka. Mūsų didžiausia problema – vakcinų trūkumas. Galėtume paskiepyti kur kas daugiau žmonių. Be to, labai nekonkretus vakcinų skirstymas. Tarkime, mus informuoja, kad netrukus gausime 800 „Pfizerio“, 300 „AstraZenecos“, 200 „Modernos“ vakcinų – sukviečiame žmones, suregistruojame, paskiriame laiką, o anksti ryte esame informuojami be jokio paaiškinimo, kad vakcinų nebus. Tokie dalykai, natūralu, sukelia žmonių įniršį, pyktį ir pasitikėjimas valdžios institucijomis mažėja.

Nepritarčiau galimybei įmonėms skiepų įsigyti komercine kaina. Vakcinas perka valstybė. Jeigu turtingesnės įmonės galėtų iš valstybės nusipirkti jų komercine kaina, nukentėtų kitos gyventojų grupės. Tai nebūtų sąžininga.

Jei savivaldybėms būtų suteikta daugiau savarankiškumo, būtų lengviau, ypač dėl verslo laisvinimo, ribojimų. Vietoje geriau matome, kokia yra situacija, ko labiausia žmonėms reikia, kas gali saugiau dirbti, o kam rizika didesnė. Savivalda tikrai galėtų spręsti šiuos dalykus pati savarankiškai.

Daugiau laisvių savivaldos galėtų gauti ir dėl švietimo įstaigų darbo. Mes patys, pasitarę su švietimo įstaigų bendruomenėmis, galėtume nustatyti galimybes ir ribas, priimti sprendimus.

blank

Ši Vyriausybė užlipo ant to paties grėblio kaip buvusioji

Andrius BURNICKAS

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius

Jau ir dabar savivaldybės lanksčiai žiūri į visus Vyriausybės nurodymus ir reikalavimus, juos žingsniu lenkiame. Tarkim, leidžiamas 50 km/h greitis, o mes važiuojame 60 km/h. Vis dėlto būtų gerai, jei savivaldai aiškiai suteiktų tam tikros laisvės ir teisių. Sužaistų ir žmogiškasis faktorius, atsirastų ir sveika konkurencija tarp savivaldybių dėl testavimo, vakcinavimo, susirgimų. Mes juk mėgstame žiūrėti į kaimynus.

Ir verslo ribojimus savivalda galėtų labiau reguliuoti. Žinoma, turėtų būti bendros nacionalinės gairės, tarkim, susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų leidžia arba neleidžia kažką daryti. Visa kita galėtų lanksčiai spręsti savivalda. Mums geriau matyti, kurie verslai pasirengę užtikrinti saugumą, kurie – ne, galime ar negalime leisti renginius ir pan., atsižvelgdami į mūsų rajono situaciją, o ne į šalies vidurkį. Juk nepalyginsi žmonių srautų Vilniuje ir Rokiškyje, todėl ir prekybos centrų, kavinių, renginių apkrovos čia visiškai kitokios.

Nors ši Vyriausybė mano atstovaujamos politinės krypties, tačiau jaučiu šiokį tokį nusivylimą dėl nekonkretumo ir aiškumo stokos – būtent dėl tų pačių dalykų, dėl ko buvo kritikuojama ir buvusioji Vyriausybė. Atsimenate, kaip ministras Aurelijus Veryga kas dvi dienos keisdavo sprendimus? Ši Vyriausybė užlipo ant to paties grėblio. Laukiu jos aiškesnių kriterijų, taisyklių – kada, kaip, kodėl ir ką darome, kokiems skaičiams esant ribojame ar atlaisviname. Ne taip, kaip yra dabar: pirmadienį nusprendžia, o penktadienį atšaukia; arba kažką leidžia, nes kažkas labai garsiai rėkia. Ne šitokie turi būti kriterijai, ne visuomenės spaudimas turi lemti vienokius ar kitokius atlaisvinimus. Tarkim, atidarys kavines. Kodėl dabar? Juk susirgimų skaičiai didesni, nei buvo prieš tris savaites ar mėnesį. Kodėl tuomet neatidarė, kai situacija buvo geresnė? Žmones labiausia ir erzina kriterijų nebuvimas, žaidimo taisyklių nežinojimas.

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
13 Comments
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
to klaunas
2021 28 balandžio 11:54

Nori būti populiariu ,kad tave rinktų ir kalbintų:
1.Turi mokėti groti balalaika,būti baigęs Rokiškio kuriatninką.Gerai vaidinti vagį.
2.Geriausia neturėti jokios patirties,neišmanyti vadovaujamo darbo.
3.Turi mokėti vogti ir būtinai būti teistas ,arba nors pasprukęs nuo STT skandalų
4.Geriausioa nemokėti naudotis kompu,siekti šiltų santykių su putinu. O svarbiausia mokėti pasirinkti šūkius.Kaip pvz.”Už Lietuvą vyrai”,Mažiau darbų,daugiau kalbų”.

Klaunas
Klaunas
2021 17 balandžio 18:52

Negaliu atsistebėti kai baigęs žemės ūkio , policijos ir kažkokį vadybininko PTU mokyklą kritikuoja Vyriausybę skiepų klausimais. Gal prieš tai bent Bulovienės reikėjo paklausti kaip yra su tais skiepais ir vakcinomis, o ne rodyti savo eroditą?

žurnaliūga. .
2021 27 balandžio 14:39
Reply to  Klaunas

Ko klausti,jei daugiau 2 kartus teistų nėra?Nėra daugiau nei vieno nešusio kudašių nuo SST iš savivaldybės,niekada dar nebuvo administratoriaus be jokios patirties ,tiesiai iš mokyklos suolo,tai pagaliau ko klausti.?kur rasti bukesnių ? .Klausi patirtį turinčio protingo žmogaus bus neidomu,nebus kam komentuoti.

zurnaliuga
zurnaliuga
2021 27 balandžio 16:47
Reply to  Klaunas

0,ko dar klausti ..,negi klausi protingu,nusimananciu,_ nebus juokinga,nebus ka komentuoti.

Leonardas
Leonardas
2021 17 balandžio 18:27

Kur žiūri Burnicko partinukai, kai jis kritikuoja savo valdžią ir vadovus? Gėda už tokį.

Vaginis .
2021 20 balandžio 23:46
Reply to  Leonardas

Kam iš vis tokio klausti,be jokios patirties,tiesiai iš mokyklos suolo į administratorius.Geriau jau klausti kokio protingo darželinuko.

jo,jo
jo,jo
2021 23 balandžio 19:58
Reply to  Leonardas

typo turi būti:mes sotūs,laimingi ,šiltai aprengti…?

Kazys
Kazys
2021 17 balandžio 14:28

O paleisti seimą neišeina? Jeigu valdžia neįgali…

Ona
Ona
2021 17 balandžio 14:12

Dabar vyksta trečiasis pasaulinis karas kovojama su priešu virusu ir kas turi patirties tokiame kare?Labai daug nežinomybės ir manau kritikuoti čia iš viso nereikia.Stumti prievarta vakcinuotis irgi nereikia.

verksnys
verksnys
2021 17 balandžio 13:04

Nesuprantu mūsų išrinktųjų verkšlianimo.PRISIMINKITE ką jūs žadėjote rinkėjams prieš rinkimus:kaip jus dirbsite žmonių gerovės labui,kaip,, kalnus versite”,kaip jūs esate patys geriausi,o pasirodo tai buvo tik priešrinkiminiai pažadai.Jūs esate mūsų išrinktieji aukščiausi organai-tai ir siūlikite vyriausybei savo idėjas,važiuokite į ministerijas,eikite į tv laidas diskutuoti.Tada rinkėjai pamatys ko jūs verti.Mūsų rajono valdžiai kadencijos pradžioje buvo blogas ankstesnės valdžios palikimas,vėliau buvo kalta opozicija,o dabar vyriausybė kalta.Jau praėjo pusė kadencijos,tuoj vėl reiks eiti pas rinkėjus įrodinėti,kad jūs patys geriausi,o nuveiktų darbų nesimato.Tai gal pats laikas įrodyti ko jūs verti? O dabar galiu pasiūlyti tik vieną-po nosinaitę.

Rinkėjas
Rinkėjas
2021 18 balandžio 10:37
Reply to  verksnys

Rajono žmonės senai nusivylė Burnicku, Godeliauku, Barausku. Ir ko jie dar šiaušiasi ?

rinkėjui
rinkėjui
2021 19 balandžio 13:00
Reply to  Rinkėjas

Nereikia kalbėti visų rajono žmonių vardu , nes nesate to prašomas Jei manote, kad esate pajėgus valdyti , prisistatykite ir ,jei ką protingo pasakysite , gal būsite ir išklausytas, ir ,,patarėju”į tarybos posėdžius priimtas.

Vaginis .
2021 20 balandžio 23:54
Reply to  rinkėjui

Teisingai kalbi.Dar ne visi nusivylė.Patenkinta dar trijulė:Gudeliauskinių,socdemų ir koncervatorių grietinėlės dar ir kaip laimingos.