Eugenijus Šopis, Rokiškio policijos komisariato viršininkas. GR archyvo nuotr.
Eugenijus Šopis, Rokiškio policijos komisariato viršininkas. GR archyvo nuotr.

Ar alkoholio prekybos ribojimai, kuriuos, kaip žada, priims valstybės valdžia, gerokai sumažins alkoholio vartojimą, vertinti sunku. Deklaracijos rezultato neduoda, reikia konkrečių veiksmų. Bet kokie alkoholio prekybos apribojimai – pardavimų laiko trumpinimas ar sunkesnis svaigalų prieinamumas – pristabdo girtavimą. Degalinėse alkoholio prekyba uždrausta, anksčiau buvo apribotos prekybos valandos. Neseniai prekybininkai reikalavo pateikti asmens dokumentą visiems, perkantiems alkoholio.

Policija yra ta valstybės struktūra, kuri bene dažniausiai susiduria su alkoholio sukeltomis pasekmėmis. Neblaivių asmenų rajono viešosiose vietose daugėja. Pernai per 10 mėn. pareigūnai išaiškino 320 tokių, šiemet per tą patį laikotarpį – 418. Kitas girtuokliavimą iliustruojantis pavyzdys – 99,9 proc. smurto artimoje aplinkoje konfliktų kyla dėl neblaivių asmenų. Per išgertuves konfliktuoja neblaivūs sutuoktiniai, sugyventiniai ar draugai.

Ar normalu, kai prieš 8 val. ryto prie parduotuvės lūkuriuoja sunkiai aplinkoje besiorientuojantys žmonės, kad kuo greičiau nusipirktų butelį atsipagirioti? Tas pats ir alkoholio pardavimas pinigų neturinčiam pirkėjui įrašant jį į parduotuvės „juodąjį sąrašą“. Kaimo parduotuvių viena paklausiausių prekių – stiprus alus ar pigus vynas. Juk nuolat vartojantieji neperka brangių gėrimų. Taigi ir didelė dalis pajamų – iš alkoholio.

Žinoma, alkoholio prekybos ribojimai sumažintų verslo pajamas, bet ne viską gyvenime galima vertinti per verslo prizmę. Dėl girtavimo kenčia šeimos, ypač vaikai. Pagalvokit, kokia jų ateitis, jei kasdien mato prasigėrusius tėvus? Manau, alkoholio ir tabako akcizo didinimas būtų veiksminga priemonė. Kaip ir alkoholio reklamos draudimas. Uždraustos daug metų populiarintos alkoholio akcijos. Manau, krepšinis nežlugs, jeigu neleis reklamuoti alaus kompanijų ar stebintiems varžybas specialiame ekrane miesto aikštėje alaus bokalą kilnoti… Viskas įmanoma vadovaujantis sveiku protu. Yra visokių nuomonių, gąsdinama, kad griežtesni draudimai ar branginimai paskatins nelegalų verslą. Tų „taškų“ buvo ir yra, kaip ir šešėlinė ekonomika ar kontrabanda. Jei nieko nedarysi, nieko ir nesitikėk.

 Taip pat šios temos kitų pašnekovų pasisakymuose rytdienos “Gimtajame…”

 

Prie Dirdų
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments