Rūta Vainienė. Redakcijos archyvo nuotr.

Štai ir išrinkome gerą pusę naujojo Seimo. Jau nepamenu rinkimų, kad į Seimą nepatektų partijos Lietuvos gelbėtojos. Eklektiškų pažiūrų, neturinčios aiškių vertybių, orientacijos ir rimtesnių pasiūlymų, tik dėl Seimo rinkimų susibūrusios partijos susirinkdavo protesto balsus. Dabar rinkėjai pageidavo, kad ateinančius ketverius metus juos gelbėtų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Nors partija veikia nuo nepriklausomybės laikų, ji kelis kartus keitė pavadinimą, o partijos elitą iš esmės atnaujino, besiruošdama šiems rinkimams.
Mes – socialinės rinkos šalininkai, sako jie. Visa programa sukasi apie žodį „darnus“. Viskas ten darnu: darni Lietuva, darni visuomenė, darni ekonomika, darni aplinka ir žmogus pagal juos turi būti darnus. Kadangi ir „socialinė rinka“, ir visa „darnuva“ yra burtažodžiai, kuriuos kiekvienas supranta skirtingai, tik konkretūs pasiūlymai atskleidžia į juos sudėtą turinį. Ką mums ruošia šie nepažįstamieji, neabejotini būsimos koalicijos partneriai? Ar rinką, ar socialinę socialistinę?
Po pirmojo rinkimų turo „valstiečiai“ ir „žalieji“ prabilo drąsiau.Tiesiai šviesiai pasakyta – ką tik priimtas ir nuo kitų metų turintis įsigalioti Darbo kodeksas bus keičiamas. Kaip? Kaip numatė prezidentės veto. O jis, kaip žinia, darbo santykius būtų ne atlaisvinęs, o dar labiau suvaržęs. Žinant, kad ir konservatoriai balsavo prieš priimtą Darbo kodeksą, beveik nebelieka abejonių, kad jis bus pakeistas. Ech, „žalieji“, ir ech, dešinieji, čia jūs pranokstate net socdemus. Kitais metais – po raudoną rožę ir į gegužės pirmosios eiseną!
Dar vienas rimtas pareiškimas, šį kartą apie švietimo sistemos finansavimą. Atsisakysime krepšelių sistemos ir aukštosioms, ir bendrojo lavinimo mokykloms finansuoti. Finansavimas krepšelių principu yra vienintelis rinkos elementas valstybiniame švietimo finansavime. Mokinio krepšelis gyvuoja jau nuo 2002 m., beje, priimtas valdant socialdemokratams. Studijų krepšelius sukūrė dešinieji. Net buvusi kairiųjų valdžia jų nepuolė naikinti. Bet nėra tokios nesąmonės, kurios negalėtų padaryti eklektiškais pagrindais veikianti partija.
Beorėje erdvėje sklandė ir kandidato į „valstiečių“ ir „žaliųjų“ finansų ministrus pareiškimas, kad gal ir pensijų fondus reikės naikinti. Vėliau jis pats teigė buvęs ne taip suprastas. Vis dėlto aiškumo dėl šio ilgos trukmės taupymo instrumento nėra – tai ekspertus kviesis, gal kažką kilnos, gal jungs. Programa tradiciškai apsiriboja nieko nesakančiais žodžiais – „pertvarkysime“ pensijų sistemą.
Mokesčių klausimu irgi kurpiama dėlionė, mokesčiai bus jungiami ir skaidomi, o, kaip žinia, tai puiki proga „du plius du“ paversti penkiais. O kur dar nemarioji progresinių mokesčių idėja. Ir būtinai – didinamas akcizas, kaipgi be jo! Siūlomas kažkoks specialus pajamų mokestis draudimo sektoriuje. Grąžinama lengvata pirmajam būstui įsigyti. Ir dar valstybinis regionų bankas Lietuvos pašto pagrindu. Ir prekybos alkoholiu monopolis. Ir koncentracijos mažmeninėje prekyboje mažinimas. Palaukite, o tai kur gi čia rinka?
Europa dažosi žaliai, sako Lietuvos valstiečiai ir žalieji. Kad tik nenusidažytume raudonai, nuo vilko ant raudonkepuraitės užbėgę.

Rūta VAINIENĖ

kasyba

1
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kaimietis Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Kaimietis
Kaimietis

Man,tai labai įdomu,ar rastumėm tarp išrinktųjų ,bent vieną titrą valstietį,kuris tikrai dirbtų žemelę.Tokių, kurie valdo tūkstančius ha.,neapsiverčia liežuvis vadinti valstiečiais.Ar,ne tokie valstiečiai,padedami galingųjų perdirbėjų,nuo žemės nuvarė ,tikrus valstiečius?Be jokių,karų,marų sunaikino tikrąjį Lietuvos kaimą,o dabar nori visai pribaigti.Ar pasaulyje rastumėm,bent vieną valstybe,kad pieno supirkimo kainos ,tarp didelių ir mažų,skiriasi ,keliais procentais,o pas mus keliais kartais. Ne veltui iš Lietuvos emigravo beveik 1,5 milijono gyventojų.