blank
Matavimo priemonių tikslumas tikrinamas nuolat. AB Vilniaus metrologijos centro Panevėžio regiono laboratorijos archyvo nuotr.

Turbūt ne vienam kartais sukirba mintis – ar matavimo prietaisai, su kuriais susiduriame kasdieniame gyvenime, nemeluoja? Ar teisingai sveria svarstyklės parduotuvėse, ar automobilių greičio, alkoholio matuokliai neiškraipo duomenų, ar vandens, šilumos, elektros skaitikliai tikrai tikslūs, o pirkdamas suskystintų dujų balioną tikrai nusiperki nurodytą kiekį?

Pasirodo, ši sritis yra griežtai reglamentuota ir nuolat tikrinama bei kontroliuojama metrologijos tarnybų, o matavimo mokslas – metrologija – tikriausiai yra vienas iš seniausių pasaulyje.

Pasak metrologijos specialistų, matuojama viskas. Lentos, kava, benzinas perkami pagal matmenis, svorį ir tūrį. Matuojamas vanduo, elektra, šiluma. Aktyviųjų medžiagų kiekis vaistuose, kraujo tyrimų prietaisai, chirurginiai lazeriai turi būti tikslūs, kad nepakenktų paciento sveikatai. Maisto inspekcija matuoja bakterijų kiekį, matavimai valdo procesus ir pavojaus signalus, lėktuvai skrenda pagal nustatytą aukštį, kursą, greitį ir suvartojamą kuro kiekį. Matavimai yra gaminių kokybės vertinimo pagrindas, todėl šiuolaikinėje pramonėje išlaidos, susijusios su matavimais, sudaro 10–15 proc. gaminio kainos, o Europos šalių matavimo ir svėrimo išlaidos – 6 proc. bendrojo nacionalinio produkto.

Apie matavimo prietaisų patikras Rokiškyje kalbėjomės su mūsų rajoną aptarnaujančios AB Vilniaus metrologijos centro Panevėžio regiono laboratorijos komercijos vadove Asta Šukiene.

– Kada planuojate artimiausias patikras Rokiškyje? Kokiose įmonėse ir organizacijose? Kokius matavimo prietaisus tikrinsite?

– Mes nuolat dirbame Rokiškyje, šiuo metu turime daugiau kaip 40 klientų mieste ir apie 20 rajone. Patikros darbai planuojami atsižvelgiant į klientų turimus prietaisus ir jų patikros periodiškumą, kuris reglamentuojamas ūkio ministro įsakymu „Dėl teisinei metrologijai priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių patikrų sąrašo patvirtinimo“. Prietaisų patikros periodiškumas būna įvairus, nuo 0,5 iki 16 metų. Tačiau aktyviausiai tikriname svarstykles, manometrus, šilumos skaitiklius. Pavyzdžiui, svarstykles ir termometrus tikriname kas dvejus metus, manometrus – kasmet, stiklines laboratorines tūrio matavimo priemones – kas penkerius metus, alkotesterius – kas pusę metų.

Plačiau skaitykite šeštadienio „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: