Apie ilgai brandintą istorinio statinio idėją „Gimtajam…“ papasakojo istorikas Valius Kazlauskas, kuris, beje, su talkininkais beveik kiekvieną dieną pluša statybos vietoje.

Anot V. Kazlausko, idėja statyti tokį bunkerį sugalvota vykdant edukacinę veiklą moksleiviams. „Permainingos žiemos, rudens, pavasario metu ne visada pavyksta pasiekti istorines vietas, o vasarą bijoma erkių įkandimo.  Mūsų muziejininkų lūkestis edukacinę veiklą vykdyti ištisus metus. Bunkeris atstatomas identiškas laisvės kovotojų Streikų bunkeriui, kurio istorijos fragmentus gali pamatyti Grubų miške Plunksnočių masyve. Taip pat statybas lėmė, jog laisvės kovotojų Streikų šeima –  legendinės asmenybės, sugebėję išlikti aktyviais kovotojais ilgus 14 metų. Istorikų įvardijami kaip „nenugalėtieji“, gavę tuometinės aukščiausios sovietinės valdžios garantinį raštą su garantija „saugiai legalizuotis“, 1958 m. legalizavosi, o dar po trijų – buvo išduoti ir teisiami. Juozas Streikus nuteistas mirties bausme, o Izidorius ilgus metus kaip politinis kalinys kalėjo sovietiniuose lageriuose. Muziejininkams ne kartą teko bendrauti su šių partizanų artimaisiais, muziejuje saugomi artimųjų dovanoti eksponatai, susiję su šių asmenybių veikla. Taip pat šiuo metu Grubų miške išlikę autentiško Streikų bunkerio fragmentai, kurie tapo istorikų lankymosi vieta“, – pasakojo istorikas.

Pasak V. Kazlausko, pastatytame ir įrengtame bunkeryje jaunimas visus metus galės susipažinti su laisvės kovotojo patirtimi ir pojūčiu gyvenant uždaros slėptuvės sąlygomis. Taip pat susipažinti su veikla ir tais potyriais, kuriuos patyrė to laikmečio jaunuoliai, dažniausiai iš panašaus bunkerio atsidūrę ant miestelio grindinio ar žvyrduobės bevardžiame kape.

Istoriko teigimu, bunkeris pasitarnaus dar ir pagarbios nuomonės apie laisvės kovotojus formavimui. „Bunkeryje ir įrengtoje edukacinėje klasėje jaunimas galės stebėti savo bendraamžius, išgirsti jų potyrį, nufilmuotą vaizdą pasilikti atminčiai. Galiu pasidžiaugti, jog Obelių bendruomenė nėra šykšti patarimais. Jos dėka pasiūlytas nuolatinis talkininkas Virginijus Krasauskas stropiai ir sąžiningais darbuojasi. Padeda ir Obelių seniūnija. Statinys turi būti tvarus, užtikrinantis jame dalyvaujančių edukacinės programos dalyvių saugumą. Todėl darbų pobūdis yra įvairus – nuo betonuotojo iki staliaus. Dalį šio plataus projekto finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Rokiškio rajono savivaldybė, taip pat paremia laisvės kovų istorijai neabejingi piliečiai“, – pasakojo istorikas V. Kazlauskas.

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus