V. Bičiūnaitės nuotr.

Vyko sportinės varžybos, programa vaikams, menininkės Alionos Novos siuvinėtų paveikslų paroda ir edukacinė programa, romansų vakaras su ansambliu „Kuolinga“, piligriminės kelionės po Rokiškio kraštą pristatymas, Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios choro „Ave Verum“ koncertas, poezijos ir muzikos vakaras „Kad Lietuva neišsivaikščiotų“ (pagal poeto, kunigo Mikutavičiaus kūrybą). Pastarojo temą simboliškai pratęsė gimnazijos bibliotekoje organizuotas susitikimas su kraštiete Vijole Arbas – rašytojos Alės Rūtos dukra – bei dokumentinio filmo „Kelionės namo“  režisiere  Ramune Rakauskaite.

Filme pasakojama istorija apie Amerikos lietuvių patirtis sovietiniais  metais grįžus aplankyti okupuotą tėvynę, jų patriotizmą ir moralines vertybes. „Pažinojau Vijolės tėvų kartą ir negalėjau ja nesižavėti, nes ji išsivežė Lietuvą širdyse ir ją tenai pastatė – su mokyklomis, organizacijomis, kultūrine veikla“, – sakė režisierė.  Filmo užuomazga jai tapo  Čikagoje rasta kino juostelė, kurioje užfiksuoti vaizdai, kaip išeiviai važiavo į sovietinę Lietuvą.  Iš tų kadrų R. Rakauskaitė suprato, kad  tai mene mažai nagrinėta tema, todėl jos ir ėmėsi.

V. Arbas, Lietuvoje gyvenanti nuo 1990 m., prisipažino neturėjusi tokių išgyvenimų, kokius žiūrovai mato filme. Pasak jos, Lietuvoje daug kas nesupranta tos kartos, kuri per karą turėjo trauktis iš gimtinės, Amerikoje tautiečiai apkalbėdavo ir smerkdavo tuos, kurie buvo parvažiavę svečiuotis į sovietinę į Lietuvą. Viešnia pasidalijo išgyvenimais dėl nykstančio Lietuvos kaimo, prisiminė savo pirmąją kelionę į gimtinę, skaitė ištrauką iš mamos kūrybos.

Po filmo peržiūros kilusioje diskusijoje žiūrovai negailėjo pagyrų režisierei už objektyviai papasakotą istoriją. Beje, filme apie savon patirtį apsilankius protėvių žemėje, pasakoja ir V. Arbas sūnus Kimas. Jo tapyta freska puošia Kamajų „Arbotinės“ lauko sieną.

Vakare organizuotos linksmybės miestelio aikštėje – grupės „Bernužėliai“ pasirodymas, fejerverkai ir diskoteka.

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie