blank
Asmeninių ir redakcijos archyvų nuotr.

Štai mėnesio pradžioje buvo pranešta, kad darbuotojai iš Jungtinės Karalystės prisijungė prie keturių darbo dienų savaitės bandymo su nesumažintu atlyginimu. Šis bandymas, kuris truks šešis mėnesius, bus testas tam, ar pavyks išlaikyti produktyvumo lygį darbe sutrumpinus darbo valandas.

O ką apie keturių dienų darbo savaitę mano kraštiečiai? Ar jiems pavyktų savo darbus padaryti per keturias darbo dienas ir pasimėgauti ilgesniu savaitgaliu?

Reikia tik kultūros organizacijoje ir atitinkamų susitarimų

blankIrmantas Viskaitis

Man asmeniškai ketvirtadienio vakarą jau pasijaučia nuovargis, o penktadienį stengiuosi nebeplanuoti rimtų darbų. Apskritai darbo komandoje formuojame kultūrą, kad penktadienis, jei tai įmanoma, yra ne susitikimams, o užbaigti likusius „galus“. Mielai padirbėčiau keturias dienas po 10 valandų, kad išlaikyčiau 40 valandų darbo savaitę. Manau, tai labai lengvai pasiekiama, ir reikia tik kultūros organizacijoje ir atitinkamų susitarimų.

Tą puikiai įrodė ir buvęs karantino laikotarpis

blankMilginta Bernatavičiūtė

Manau, viską tikrai įmanoma suderinti, tą puikiai įrodė ir buvęs karantino laikotarpis, kuomet žmonės dirbo tiesiogiai iš namų, ne tik darbo vietoje. Nemanau, kad viena diena pakeistų darbo kokybę, tiesiog reikia gerai susiplanuoti ir organizuoti savaitės darbus. Juk  geriau pailsėjęs, atsikvėpęs žmogus, kad ir viena diena trumpiau dirbdamas, darbus atliktų entuziastingiau, su didesniu polėkiu bei noru.

Sunkiai suspėju ir dirbdama 5 dienas per savaitę

blankRaminta Dilienė

Mano nuomone, 4 dienų darbo savaitė turėtų ir pliusų, ir minusų. Kaip buhalterė, galiu pasakyti, kad dabar sunkiai suspėju ir dirbdama 5 dienas per savaitę, kol kas sunkiai įsivaizduoju, kaip su esamu darbo krūviu reiktų tilpti į 4 darbo dienas. Vis dėlto giliau pamąsčius ir pasvajojus tikrai žavi tokia darbo laiko trukmė, juk darbas nėra visas tavo gyvenimas, ir šiuo atveju žmonėms būtų suteikta daugiau laiko asmeninių poreikių įgyvendinimui – laisvalaikiui, pramogoms, šeimai. Manau, patirdami mažiau streso ir įtampos, žmonės būtų labiau motyvuoti dirbti, daugiau šypsotųsi, mažiau sirgtų, o galbūt ir mažiau apmokamos darbo vietos būtų labiau užpildytos, mažėtų bedarbių skaičius.

Kodėl norima atskirti viešąjį ir privatų sektorių?

blankAndrius Burnickas

Manau, kad iš principo įmanoma. Tik kažkaip nelabai kaip atrodo, kad norima atskirti viešąjį ir privatų sektorių. Galimybė suspausti darbo krūvį į 4 dienas labiau priklauso nuo konkrečios darbo vietos specifikos, o ne nuo sektoriaus. Turėtų būti tiesiog kaip galimybė turėti etato krūvį 32 valandoms, o ne 40 valandų per savaitę.

Vargiai padarys mus laimingesniais

blankEglė Kazinavičiūtė

Keturių darbo dienų savaitė įmanoma viešojo sektoriaus darbuotojams, kurie turi mažesnius nei 3 metų vaikus. Šį siūlymą vertinu ir teigiamai, ir neigiamai.  Tėvai, kurie augina mažamečius, atlieka atsakingą darbą, turi įvairių papildomų rūpesčių: skiepai, vaikų ligos ir pan. Tie, kurie dirba viešajame sektoriuje, bet neteikia tiesioginių paslaugų žmonėms, pvz. tvarko dokumentus, tikrai gali suspėti susitvarkyti per 4 dienas. Bet tų, kurie dirba tiesiogiai su žmonėmis, darbo krūvis atiteks kitiems darbuotojams. Ir ar nebus nelygybė, jei vieniems darbo krūvis mažės, o kitiems didės, ir ar bus papildomai už tai apmokama?

Šis modelis, mano nuomone, gali būti tik tuo atveju veiksmingas, jei bus taikoma dirbantiems tėvams tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje ir visiems taikoma 4 dienų darbo savaitė. Manau, kad „laimės“ lygis yra mūsų galvose, tad trumpesnė darbo savaitė vargiai padarys mus laimingesniais.

Darbas taptų trumpesnis, bet produktyvesnis

blankGreta Kišūnaitė

Mano nuomone, 4 darbo dienų savaitė yra įmanoma. Jos efektyvumas priklauso nuo pačio žmogaus ir jo užimamų pareigų. Visų pirma, žmogus turėtų pats įsivertinti savo darbo specifiką, savo produktyvumą, ar, esant poreikiui, jis galėtų per dieną padirbėti viena ar pora valandų ilgiau vardan ilgesnio savaitgalio. Kalbant apie 4 darbo dienų savaitę tėvams, manau, jiems reikia turėti galimybę rinktis: dirbti 4 ar 5 dienas per savaitę, ypač šeimoms, turinčioms daugiau nei vieną vaiką. Tai galėtų palengvinti dažnai iškylančias problemas vaikams sergant ir pan. Jei žmonės sugebėtų susitvarkyti su savo darbu per 4 dienas vietoje 5, ilgesnis savaitgalis suteiktų galimybę labiau pailsėti.  Asmeniškai man 4 dienų darbo savaitė yra geras variantas, kadangi mano darbo specifika reikalauja kūrybos, o intensyvi kūryba reikalauja ir daugiau poilsio, kad šie procesai būtų kokybiški. Ilgalaikėje perspektyvoje, mano nuomone, žmonės įprastų, darbas taptų trumpesnis, bet produktyvesnis ir ilgainiui tikrai turėtų įtaką žmogaus „laimės“ lygiui, kadangi turėtumėme galimybę ilgiau ilsėtis.

Turime nemažai pavyzdžių

blankRugilė Radzinauskienė

Viskas yra įmanoma, net ir dirbti 4 dienas per savaitę. Ne viena Lietuvos įmonė jau taiko tokį modelį, taip pat yra įmonių, dirbančių 5 dienas per savaitę, tačiau po 6 val. per dieną. Be to, nemaža dalis užsienio kapitalo įmonių propaguoja tokį variantą, ir dėl to  yra patrauklesnės darbuotojams. Yra ir tokių pavyzdžių, kai įmonės vasaros laikotarpiu sutrumpina darbo laiką, t.y. dirbama 4 d. per savaitę, arba penktadieniais gerokai sutrumpinamas darbo laikas iki pietų, ir taip suteikiama galimybė darbuotojams skirti daugiau laiko laisvalaikiui, šeimai bei pasimėgauti vasara, kuri Lietuvoje tokia trumpa. Tokiais atvejais žmonės efektyviau susiplanuoja dieną, turi mažiau kavos pertraukėlių, bet tas pačias užduotis tikrai suspėja padaryti, jei geba efektyviai planuoti savo laiką. Manau, ateityje turėsime dar daugiau įmonių, siūlančių trumpesnę darbo savaitę, nes praktika rodo, jog kuo daugiau žmonės skiria laiko sau, savo (ne darbo) tikslams pasiekti, draugams, šeimai, pomėgiams ir poilsiui, tuo jie būna žvalesni, motyvuoti, gali geriau susikaupti, ir dėl to produktyvumas darbe tik padidėja. Tikriausiai ne visos organizacijos gali pereiti prie tokio modelio, pvz. ligoninės, oro uostai, susisiekimo paslaugas teikiančios įmonės negalėtų sau leisti nedirbti penktadieniais, bet įmonės iš tokių sektorių kaip rinkodara, žmogiškieji ištekliai, IT ir inžinerija, projektiniai darbai, kur galima suplanuoti ir sutalpinti darbus į 4 dienas vietoje 5, tikrai turėtų apsvarstyti tokią galimybę.

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
Adomas
Adomas
2022 25 birželio 14:37

Kaip vėlai sugalvojo. O mes jaunystej dainuodavom: ………..kad visos dienos šventos būt, tik viena diena dirbama ir ta pati nugeriama…. Nebeteks pasinaudot geru pasiūlymu, pencijai esu