Apskaita tvarkinga, bet patikrinimo laukia su nerimu

Tęsiantis skandalams dėl savivaldybių tarybų narių piktnaudžiavimo kanceliarinėmis išlaidomis, „Gimtasis…“ pasidomėjo, ar Rokiškio savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos ir atlyginimai dar nesulaukė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) dėmesio?

Pasak tarybos narių išmokų ir atlyginimų buhalterinę apskaitą vedančios Rokiškio savivaldybės centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjos Ritos Baltakienės, kol kas Rokiškyje STT nesilankė, bet, matyt, ateis eilė ir mums.

 „Nors visa apskaita tvarkinga, nėra nepateisintų ar viršytų išlaidų, visi čekiai, visos sąskaitos, pateisinančios kompensuojamas išlaidas, yra, vis tiek patikrinimo laukiu su nerimu“, – prisipažino R. Baltakienė.

Išlaidoms kompensuoti nustatytos lubos

Pasidomėjome, kokios išmokos nustatytos Rokiškio savivaldybės tarybos nariams, nes, pasirodo, skirtingose savivaldybėse jos gali skirtis kartais – nuo keliasdešimt eurų iki daugiau kaip tūkstantį eurų siekiančių kompensacijų, ką STT nustatė Kauno mieste ir rajone.

Pagal Rokiškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą tarybos nario veiklai reikalingoms kanceliarinėms, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, kompiuterinės įrangos nuomos ar įsigijimo, biuro patalpų nuomos, viešosios informacijos rengimui, ataskaitų gamybai kas mėnesį skiriama 0,5 MMA dydžio išmoka. Pasak R. Baltakienės, pavyzdžiui, pernai metais, kai MMA buvo 730 eurų, ši išmoka siekė 365 eurus.

„Už visas patirtas išlaidas tarybos nariai privalo pateikti tik vardinius čekius ar sąskaitas, kitokius atmetu. Visi jie yra surinkti, susegti, jokių suklastojimų nėra. Tik jais remiantis tarybos nariui yra išmokama atitinkama suma, kuri negali viršyti nustatytų lubų – 0,5 MMA dydžio“ , – teigė R. Baltakienė ir parodė 2022 m. segtuvus, kur surinkti visi kiekvieno tarybos nario patirtų ir apmokėtų išlaidų dokumentai.

Didžiausios kompensacijos – kurui

Pervertus pernai metų segtuvus, krito į akis, kad beveik be išimties visos išlaidos susijusios su degalais. 365 eurai kurui per mėnesį reiškia, kad už tokią sumą tarybos narys apytikriais skaičiavimais nuvažiavo nuo 2500 iki 3500 km, priklausomai nuo kuro rūšies, automobilio galingumo, degalų kainų kreivės. Kyla logiškas klausimas, kokio intensyvumo turi būti tarybos nario veikla, kad nedideliame Rokiškio rajone per mėnesį reikėtų nuvažiuoti tokį atstumą?

Kyla ir kitas klausimas – ar dauguma tarybos narių, atlikdami šias pareigas, nesusiduria su jokiomis kitomis išlaidomis? Nereikia nei interneto, nei telefono ryšio, tik kuro automobiliui? Beje, STT teigimu, visų jau nagrinėtų 23 savivaldybių atveju tarybos narių didžiausios kompensuotos išlaidos irgi susijusios su transportu ir ypač – kuro išlaidomis. Taigi, Rokiškis ne išimtis.

Tiesa, maksimalias išmokas, padengiančias tik kurą ėmė toli gražu ne visi tarybos nariai, kai kuriems išmokos nesiekė ir 200 eurų, kai kurie pateikdavo ir kitokių išlaidų rūšių čekius, pavyzdžiui, už interneto ryšį, arba kiekvieną mėnesį pateikdavo skirtingas sumas, tačiau kai kurie tarybos nariai pasižymėjo ypatingu pastovumu – jiems išmokos siekdavo nustatytas lubas. Pavyzdžiui, Irmantas Tarvydis, kurio visas išlaidas, skirtas vykdyti tarybos nario veiklą, sudaro vien tik kuras.

Įdomus ir Egidijaus Vilimo atvejis. Šis tarybos narys, kiekvieną mėnesį gaudavęs maksimalias išmokas, dalį jų nuolat leisdavo automobilio remontui: keitė stabdžių sistemą, filtrus, tepalus, guolius ir t.t. Be to, tarybos narys visuomet pristatydavo čekius tiek už dyzeliną, tiek ir už automobilines dujas.

R. Baltakienė, paklausta, ar reglamentas nedraudžia mokėti tarybos nariui už automobilio remontą, atsakė, kad yra numatytos automobilio amortizacijos išlaidos, tačiau dėl nuolatinio automobilio remonto ji atkreipė E. Vilimo dėmesį, tik nesulaukė jokios reakcijos. „Negaliu atmesti tokių čekių, jie tvarkingi, vardiniai, išlaidų rūšis atitinka reglamentuojamas“, – sakė R. Baltakienė.

Įdomus faktas ir tas, kad šiais metais, padidėjus MMA dydžiui, proporcingai padidėjo ir tarybos narių kuro transportui išlaidos, nors nėra jokių priežasčių manyti, kad staiga išaugo tarybos narių veiklos intensyvumas.

Kai kurie tarybos nariai dirbo neatlygintinai

Pasidomėjus, o koks nustatytas atlyginimas už tarybos nario veiklą, paaiškėjo, kad buvo fiksuojamos konkrečiai šiai veiklai vykdyti sugaištos valandos: už tarybos posėdžius ir darbą komitetuose, komisijose. Jas fiksuoja ne patys tarybos nariai, o tarybos posėdžių sekretorius.

Konkrečiai išdirbtos valandos apmokamos, taikant paskutinio mėnesio Lietuvos vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) tarifą. Čia sumos labai kuklios – nuo keliolikos iki keliasdešimt eurų, o didžiausia suma vienam tarybos nariui vieną mėnesį siekė 100 eurų. Kai kurie praėjusios tarybos nariai šio atlyginimo apskritai buvo atsisakę ir dirbo neatlygintinai. Tai Algis Čepulis, Valius Kazlauskas, Virginijus Lukošiūnas, Zenonas Viduolis, Greta Giriūnaitė.

Keičiasi atlyginimo reglamentas: bus apmokama ir už gyventojų priėmimą

O štai nuo 2023 metų mūsų savivaldybės reglamente atlyginimo tarybos nariams mokėjimas yra pakoreguotas. Užmokestis bus diferencijuotas ir opozicijos lyderiui bei nuolatiniams komitetų ir komisijų pirmininkams išdirbtos valandos bus skaičiuojamos, taikant ne 1 VMDU, bet 1,2 VMDU, o komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojams – 1,1 VMDU tarifą.

Be to, bus apmokamas ir laikas, kurį tarybos narys panaudojo priimdamas savivaldybės gyventojus. Sugaištą laiką šiuo atveju fiksuos pats tarybos narys.

Ar čia nebus piktnaudžiavimo? R. Baltakienės įsitikinimu, viskas priklausys nuo tarybos nario sąžiningumo, kaip ir čekiai už sunaudojamą kurą.

Seime kelią skinasi Vietos savivaldos įstatymo pataisos

Vis dėlto, panašu, kad vien tarybos narių sąžiningumu neketinama pasikliauti. Seime ketinama pateikti Vietos savivaldos įstatymo pataisas ir nustatyti fiksuotas vietos politikų veiklai skirtų lėšų lubas. Jau registruotos įstatyminės pataisos, kuriomis siūloma numatyti, kad tarybos nariai galėtų gauti ne didesnę nei 0,2 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) išmoką – apie 370 eurų.

Vietos savivaldos įstatyme siūloma sudaryti baigtinį sąrašą prekių ir paslaugų, už kurias būtų galima atsiskaityti būtent tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis. Numatoma, kad tarybos nariai už šias lėšas negalės nuomotis biuro patalpų, taip pat tikslinama transporto išlaidų samprata.  Bus leidžiama apmokėti tik už savivaldybės tarybos nario naudotą kurą transportui, kurį tarybos narys tiesiogiai naudoja tarybos veiklai, bei už viešojo transporto bilietus.

Be to, siekiant užkardyti piktnaudžiavimą mokesčių mokėtojų lėšomis, siūloma didinti atskaitomybę – įpareigoti savivaldybes ne rečiau kaip kiekvieną ketvirtį savo interneto svetainėse atnaujinti tarybos narių išlaidų informaciją. Taip pat siūloma kas du metus atlikti nepriklausomą išmokų panaudojimo ir apskaitos auditą. Seimui apsisprendus, nauja tvarka įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 d.

Priminsime, kad klausimai dėl savivaldybių tarybų narių išlaidų skaidrumo kilo po to, kai visuomenininkas Andrius Tapinas ėmėsi tyrimo dėl galimo savivaldos biudžeto pinigų švaistymo. Dėl susiklosčiusios situacijos savivaldybėse, A. Tapinas kreipėsi į STT.

Subscribe
Informuoti apie
guest
14 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Zuikis
Zuikis
2023 23 gegužės 0:45

Labai paviršutiniška. Paliesti 2 opozicijoje esantys nariai. Socialdemokratų, konservatorių nieko. Liūdna Rokiškio žiniasklaida.

plius
plius
2023 17 gegužės 13:37

geriausia tai dyzelis su dujomis

Antanuks
Antanuks
2023 17 gegužės 11:43

ir už dyzeliną, ir už dujas… tai vieno automobilio nebeužtenka kartą per mėnesį, na du kartus (komiteto posėdis) atvažiuoti į tarybos posėdį? Šaunuolis Tapinas pakutens papades. Kažkaip nejauku turėtų darytis, kad ir teisėta, bet ar taip jau nuoširdžiai sąžininga?

Rinkėjas
Rinkėjas
2023 17 gegužės 8:59

Mes, rinkėjai, apmokam šeimos mėnesio kuro išlaidas, puiku…

Rok
Rok
2023 17 gegužės 14:43
Atsakinėti į  Rinkėjas

Ne tik šeimos reikmėms kuro užtenka dar ir draugams įpila.

Janina
Janina
2023 17 gegužės 8:12

Oho, duoda tarybos nariai, matyt pas rinkėjus kiekvieną dieną važiuoja

DyzelinisBMW
DyzelinisBMW
2023 17 gegužės 7:55

Naglumo viršūnė – Tarvydis – MILIJONIERIUS ir dar iš mūsų visų kišenės “semia” maksimumą… nu jau nebėra žodžių. “Sąžiningas verslininkas dirbantis rajono “naudai”” 😁😁😁

aero
aero
2023 17 gegužės 14:41
Atsakinėti į  DyzelinisBMW

Stipriai nusivyliau, baisus asmuo :/
gal atsistatydins?

Aldona
Aldona
2023 20 gegužės 0:32
Atsakinėti į  DyzelinisBMW

Tervydis Tapinui,manau nieko neissikirs is kitu.Kandidatavo i seimo narius,merus daug dalyvavo susitikimuose.Be to zmogus daugiausiai is visu duodantis rajonui,aisku daug graziau atrodytu kad is vis nebutu naudojasi su visais.Bet manau Tapinui labiausiai domins valdzios atstovai,kurie pilnai naudojasi valdisku transportu,arba vicemere kuri net teisiu neturi,ant kokio arklio jodinejo ir sere dizeliu,tokiu nevienas.Cia pamineti tik apozicionieriai,kurie valdziai baisiai nepatinka.Manau Tapino matymas bus objektyvesnis laukim.

petras
petras
2023 16 gegužės 23:54

Kaip visada juntama tendensija,įdomu ką Tapinas nustatys,kur tikrieji pažeidėjai? Išlaidos nemažos ,šiai dienai vien išlaidoms be atlyginimo 410eurų.Per 4 metus susidarys virš pusės milijono.Ką galima Rokiškiui padaryti už tokius pinigus?

Almastu
2023 16 gegužės 22:42

Net neabejoju, kad Egidijus Vilimas automobilį remontuodavo savame autoservise UAB Rokitra 🤔😁😁

petras
petras
2023 6 birželio 11:20
Atsakinėti į  Almastu

Koks skirtumas,juk visi isisavina visą sumą.Vien tai parodo ,kad Vlimas su žmona važinėja kledarais ,kad per visą gyvenimą iš tamstos nevogė.

Saulius
Saulius
2023 16 gegužės 19:15

Kiek zinau bent jau siais metais,kiekvienas gauna islaidoms po 410eur.x12men.x4 metu x 25 tarybos nariu.bus nei daug nei mazai o 492 000 tukst.euru,,o kur dar tas atlygis uz darba .Gerokai virsis puse milijono.Turetu visus vienkiemius po kelis kartus aplankyti.Dabar kai klausi vienkiemiu gyventoju dauguma nera mate net seniuno,nezino net kaip atrodo jei neskaito laikrasciu.O tarybos nariai isvis jiems kosmosos.

Janina
Janina
2023 17 gegužės 19:38
Atsakinėti į  Saulius

Ir ne vien vienkiemiai nematę tarybos narių, neįdomūs jiems ir miesteliai. O ir pats meras su savo palyda apsilanko tik prieš rinkimus ir per šventes pasirodyt, koks pats sau gražus

Rekomenduojami video: