Asociatyvi nuotr.

Pavojus – arti

Į Lietuvą per Europą grįžtantys sparnuočiai gali atnešti ne tik džiaugsmą, bet ir pavojų naminiams paukščiams. Pasak V. Puidoko, atsparus virusas – skaudi rykštė, sunaikinusi šimtus tūkstančių Europos šalių paukščių ir sužlugdžiusi paukštininkystės ūkių.

Šiemet paukščių gripo (PG) protrūkis nustatytas Olandijos ūkyje, kur buvo laikoma iki 12 tūkst. naminių paukščių. Bulgarijoje liga pasireiškė taip pat naminių paukščių ūkyje, kur buvo laikoma 140 tūkst. vištų, Italijoje ligos židinys užfiksuotas vištų ūkyje, laikiusiame  95 tūkst. šių paukščių. Gydymo nuo šios ligos nėra. Paukščiai, taip pat ir visa iš jų gaunama produkcija privalo būti sunaikinta.

PG tarp laukinių paukščių nustatytas Prancūzijoje, Švedijoje, Anglijoje ir Airijoje.

PG – greitai plintanti užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga tiek laukiniai, tie naminiai paukščiai. Ligos sukėlėjas yra kelių tipų virusas, kuris nustatomas tik atlikus laboratorinius  tyrimus. Pagrindinis ligos platintojas yra laukiniai vandens paukščiai, o naminiai paukščiai yra ypač imlūs PG virusui.

Atsparus virusas

PG virusas žūva per 30 min. esant 60 laipsnių temperatūrai, paukščių mėšle jis išsilaiko net iki 105 dienų, ypač jei drėgmė didelė ir temperatūra žemai. Gaišenose virusas išlieka 4–30 parų. Ligos inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų ar savaitės, ir tai priklauso nuo viruso patogeniškumo, užsikrėtimo būdo, paukščių rūšies.

Kaip atpažinti ir saugotis?

Sergantys paukščiai yra apatiški, nelesa, negeria vandens, sunkiai kvėpuoja, kosėja, čiaudėja.

Patinsta jų galva, kaklo audiniai, pamėlsta skiauterės, barzdelės, atsiranda odos ir gleivinių kraujosruvų, kūno traukulių ir paukščiai gaišta.

Didžiausią tikimybę užsikrėsti PG turi paukščiai, laikomi lauke, atviruose vandens telkiniuose ar

prie jų. Ligos užkratas perduodamas ir netiesioginio kontakto būdu su paukščių išmatomis

per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus ar avalynę.

Siekiant apsaugoti naminius paukščius nuo PG, jau dabar būtina juos laikyti uždarose patalpose, išvengti kontakto su laukiniais paukščiais, saugiai laikyti paukščiams skirtą pašarą, girdymui nenaudoti vandens iš atvirų jo šaltinių. Ypač svarbu, kad PG virusas nepatektų į paukštininkystės ūkius, nes tuomet tektų sunaikinti visus laikomus paukščius.

GR ir VMVT inform.

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie