blank
Greta Giriūnaitė (kairėje), Neringa Keperšienė, Irma Rutkauskienė. Asmeninių archyvų nuotr.

Padeda įvairiapusė patirtis

Kartais klaidingai įsivaizduojama, jog institucijose dirba tik siauros specializacijos darbuotojai. Kad toks įsitikinimas yra mitas, gali paneigti Neringa Keperšienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Rokiškio rajone vyriausioji specialistė. Jos darbo pobūdis nukreiptas į vaikus. Reaguojama į jų teisių pažeidimus, vertinama vaiko situacija, tenka dalyvauti atvejo vadybos, Vaiko gerovės komisijos posėdžiuose, susitikimuose su įvairiomis institucijomis, kur aptariami su vaiko teisių ir geriausių interesų užtikrinimu susiję klausimai. „Viskas, kas susiję su vaikais, jų gerove ir problemomis, yra jautru, – atskleidžia Neringa. – Sunkiausia, kai tenka paimti vaikus iš šeimos. Tai kraštutinis atvejis, kai visi pagalbos būdai ir galimybes padėti šeimai išnaudotos, bet tėvų elgesys nesikeičia.“ Šiuo metu didelė problema – paauglių savižala, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas, smurtas, patyčios.

Toks darbas reikalauja ne tik teisinių, bet ir pedagoginių, psichologinių žinių, juk bendraujama ne tik su vaikais, tačiau ir jų šeimų nariais. Čia Neringai padeda 11 metų patirtis, mat baigusi socialinių mokslų studijas iš pradžių dirbo socialine darbuotoja su šeimomis.

Nors, kaip teigia Neringa, nemažai biurokratijos bei įtampos, tačiau spėja įgyvendinti ir savų iniciatyvų: organizuoja ir dalyvauja šviečiamojoje veikloje vaikų dienos centruose bei jaunimo vasaros stovyklose, veda paskaitas tėvams, auginantiems nepilnamečius.

Įsijaučia, kuo gyvena neišeinantieji iš namų

Rokiškio SPC Socialinių paslaugų namuose padalinys teikia paslaugas neįgaliesiems, senyviems žmonėms ir tiems, kuriems skirta slauga namuose. Paslaugos įvairios – nuo buities darbų, maisto gamybos iki tarpininkavimo su gydytojais ir pan. Jas rajone gauna apie 200 žmonių.

Padalinio vadovė Irma Rutkauskienė teigia, kad šiame darbe labai svarbu lankstumas, todėl išanalizavo, ko labiausiai stinga paslaugų gavėjams. Dauguma įvardijo, kad bendravimo, nes jaučiasi vieniši, nors turi artimųjų. 70 proc. slaugomų žmonių patys negali išeiti į lauką – bijo, kad pargrius, nebus, kas pakelia. Kaip tokiems sužadinti pasitikėjimą savimi ir optimizmą? Darbuotojai padeda tiek fiziškai, tiek kūrybiškai. Irma pateikė darbe pasiteisinusį pavyzdį: ji su darbuotojais prifotografavo pasikeitusio, išgražėjusio Rokiškio vaizdų ir juos pademonstravo per planšetę. Taip kai kurie žmonės miestą pamatė po 10–15 metų. Kad buvimas namuose neprailgtų, pamoko naudotis internetu mobiliuosiuose telefonuose.

Nestandartiškai tenka spręsti ir kitas situacijas. Pavyzdžiui, daugiabutyje gyvenantiems slaugomai moteriai ir jos neįgaliam sūnui padėjo įsigyti automatinę skalbyklę: surado, kas ją padovanotų ir pajungtų.

„Teikiame paslaugas tiems, kam priklauso, tačiau savo iniciatyva aplankome ir tuos pagalbos stokojančius, apie kuriuos papasakoja paslaugų gavėjų kaimynai. Žinoma, iš pradžių mums reikia įgyti jų pasitikėjimą, tuomet patariame kreiptis į seniūniją, kad pagalba būtų teikiama oficialiaiׅ“, – darbo specifiką atskleidžia Irma. Ji imasi ir dar vienos iniciatyvos – rūpinasi, kad informacija apie teikiamas socialines paslaugas pasiektų mažų, sunkiai prieinamų kaimų, vienkiemių gyventojus.

Darbas su šeimomis artimas ir svarbus

„Nors Skemų socialinės globos namų direktoriaus pavaduotoja dirbu vos daugiau negu metai, tačiau iniciatyvų netrūko: teko daug nuveikti, kad įstaiga pasiektų EQUASS socialinių paslaugų kokybės standarto vardą, pradėtas mentorystės įgyvendinimas, apmokomi mentoriai, 3 įstaigos gyventojai įtraukti į darbo rinką, 6 pradėjo mokytis profesinėje mokykloje, atsirado savanoriaujančių“, – sako Greta Giriūnaitė.

Tai tik dalis iniciatyvų, kurios gal ir nebūtų kilusios, jei ne aktyvi savanorystė. Netrukus Greta pradės lankyti senolę, nes dalyvauja Raudonojo Kryžiaus programoje „Šilti apsilankymai“. Karantino metu padėjo aprūpinti saviizoliacijoje buvusius asmenis. Ketvirti metai yra įsteigusi GIMK asociaciją. Ji vienija Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atestuotus asmenis, kurie ruošia, konsultuoja ir apmoko žmones, norinčius globoti ar įsivaikinti vaikus. Šiuo metu asociacijai priklauso 103 nariai iš visos Lietuvos. „Darbas su šeimomis, ypač vaikais, man artimas ir svarbus. Savanorystė duoda itin daug patirties, reikalingos tiesioginiame darbe, kai tenka žmogui padėti atsistoti ant kojų, gyventi kokybiškai ir oriai“, – reziumuoja Greta.

Politinė reklama bus apmokėta ir Socialdemokratų partijos sąskaitos

Užs. 7

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments