blank

Garažų dar nelies

Kaip „Gimtajam…“ paaiškino rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyriaus vedėjas Raimondas Simanavičius, gyvenamųjų namų kvartalo projekto įgyvendinimas garažų nelies, jie išliks. Vis dėlto R. Simanavičius suabejojo teiginiu, kad garažai stovi ant 99 metams išsinuomotos žemės. „Mano žiniomis, taip nėra, čia laisva valstybinė žemė, bet pasidomėkite Nacionalinėje žemės tarnyboje“, – patarė R. Simanavičius.

Naudojasi žeme, tačiau sklypas nesuformuotas ir neįregistruotas

Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Rokiškio skyriaus vedėjas Arvydas Šarka „Gimtajam…“ paaiškino, kad, matyt, dar sovietiniais laikais buvo gautas leidimas naudoti garažams šį sklypą. „Taigi, negalima teigti, kad čia garažai pastatyti savavališkai, tačiau jie kaip nekilnojamasis turtas nepriduoti ir žemė jiems nebuvo suteikta, sklypai neįregistruoti. Taip ir liko. Garažų savininkai iki šiol  naudojasi žeme, tačiau sklypas čia nesuformuotas, unikalaus numerio neturi ir jis negali būti išnuomotas, o iš sovietinių laikų gautas leidimas nereiškia, kad automatiškai galioja ir šiandien“, – komentavo A. Šarka ir pridūrė, kad įdomu, kaip šie neregistruoti garažai pardavinėjami. „Gal kaip kilnojamasis turtas, sudarant „namines“ sutartis ar visai be sutarčių“, – svarstė A. Šarka.

Paklaustas, ar rajono savivaldybė gali čia formuoti sklypą ir nugriauti garažus, A. Šarka atsakė, kad juridiškai galėtų.

Priminsime, kad šiame kvartale, Topolių ir Pandėlio gatvių teritorijoje, kuriamas naujas individualių gyvenamųjų namų kvartalas su visa įrengta infrastruktūra ir komunikacijomis. Pirmieji keli sklypai iš 30-ies aukciono būdu bus pardavinėjami šių metų antroje pusėje. Kalbėdamas apie šio kvartalo viziją, rajono meras Ramūnas Godeliauskas teigė, kad teritorija bus tvarkoma, kad „ateityje turėtų nelikti metalinių apleistų garažų, kurie ne tik nepuošia teritorijos ir miesto, tačiau yra nesaugūs, dalis jų – nenaudojami, stovintys valstybinėje žemėje“.

Įsitikinę, kad žemę nuomojasi, tačiau dokumentų neturi

Tai ir sukėlė nerimą garažų savininkams, kurie yra įsitikinę, kad žemę jie išsinuomoję 99 metams. Šių garažų bendrijos „Ąžuolas“ pirmininkas Balys Balčiūnas teigė, kad kažkokia sutartis turi būti, bet per ilgą laiką, matyt, pasimetusi, nes bendrija, kuri įkurta dar 1976 m., rajono savivaldybei moka žemės mokestį už 1,2 ha žemės, o šio sklypo identifikacinis numeris yra 473000000012856. Vis dėlto jokių išlikusių dokumentų bendrija neturi.

„Jeigu nebūtų sutarties, sklypas neturėtų ir identifikacinio numerio, nebūtų pagrindo ir skaičiuoti žemės mokesčio“, – įsitikinęs B. Balčiūnas. Antra vertus, jis patvirtino, kad  garažai, kaip nekilnojamasis turtas, neregistruoti. Tai laikinieji pastatai, bet pasistatyti ten, kur gavo leidimą, o ne savavališkai, todėl, bendrijos pirmininko nuomone, norėdama juos perkelti, savivaldybė turėtų pasiūlyti alternatyvų žemės sklypą, o ne tiesiog imti ir nugriauti.

Kadangi bendrija „Ąžuolas“ „Gimtajam…“ negalėjo pateikti dokumentų, kreipėmės į rajono savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyrių, klausdami, kokiu pagrindu bendrija „Ąžuolas“ savivaldybei moka žemės mokestį ir koks to 1,2 ha sklypo teisinis statusas?

Savivaldybė tik administruoja mokestį

Deja, rajono savivaldybės komentaras į pagrindinį klausimą – yra kokia nors šio sklypo nuomos sutartis ar kokie kiti dokumentai – neatsakė.

Kaip teigia Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Violeta Bieliūnaitė-Vanagienė, „Rokiškio rajono savivaldybės administracija, vadovaudamasi Valstybinės žemės nuomos mokesčio administravimo tvarkos aprašu, patvirtintu Rokiškio rajono savivaldybės tarybos 2018 m. birželio 29 d. sprendimu Nr. TS-172, apskaičiuoja valstybinės žemės nuomos mokestį bei suformuoja valstybinės žemės nuomos mokesčio deklaracijas. Pažymėtina, kad kadastro duomenis apie Nekilnojamojo turto registre neįregistruotus, suteiktus naudotis valstybinės žemės sklypus ir jų naudotojus rengia ir savivaldybės administracijai teikia Nacionalinės žemės tarnybos Rokiškio skyrius (NŽTRS). Už duomenų teisingumą atsako duomenų rengėjas, t. y. NŽTRS.

Savivaldybės administracija neturi informacijos, kokiu pagrindu garažų bendrijai „Ąžuolas“ yra suteiktas 1,2 ha ploto valstybinės žemės sklypas, kadangi vadovaujantis Žemės įstatymu, valstybinės žemės valdytojas, suteikęs teisę naudotis valstybine žeme, yra Nacionalinė žemės tarnyba. Identifikacinis numeris sklypui suteikiamas rajono savivaldybės valstybinės žemės nuomos mokesčiui administruoti skirtoje informacinėje sistemoje, įvedant NŽTRS pateiktus duomenis“.

Išsinuomoti sklypą būtų labai sudėtinga

Vėl kreipėmės į NŽTRS vedėją A. Šarką. Jis paaiškino, kad anksčiau duomenis apie žemės naudotojus teikdavo savivaldybės Žemėtvarkos skyrius. „Nuo seno, matyt, ši garažų bendrija liko žemės mokesčio mokėtojų sąrašuose, o mes be priežasties iš tų sąrašų nieko neišbraukinėjame, juolab kad ta žeme garažų savininkai naudojasi ir mokesčius moka. Tačiau įteisinto šio sklypo naudojimo, nuomos sutarties, kaip ir sakiau, nėra. Bendrijai įsiforminti nuomos sutartį būtų labai sudėtinga – arba jie privalėtų įregistruoti garažus kaip nekilnojamąjį turtą, o tai vargu ar įmanoma, arba, jeigu būtų suformuotas sklypas, galėtų į jį pretenduoti aukciono būdu“, – nieko gero garažų bendrijai nežadančias perspektyvas apibendrino A. Šarka.

 

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
Antanas
Antanas
2022 13 balandžio 15:53

Visus garažus nugriauti, labai jau prastas jų vaizdas?