– Mokytojai jau gavo padidintus atlyginimus už sausio mėnesį. Dabar jau galite konkretizuoti, kiek tos algos kilo?

– Atlyginimai kilo maždaug po 200 eurų tiems, kas dirba vienu etatu ir daugiau. Kaip ir buvau minėjęs anksčiau, viskas priklauso nuo turimo darbo krūvio, kvalifikacinės kategorijos, darbo stažo.

Šiuo metu kaip atskaitos tašką galima laikyti 1 etatą ir darbo užmokestį už jį. Pinigine išraiška tai būtų 1300–1500 eurų į rankas. Nuo rugsėjo atlyginimas dar kils vidutiniškai 11 proc.

Taigi, bendrai galima sakyti, kad rezultatas tikrai geras. Net neatsimenu, ar kada atlyginimai augo daugiau.

– Ko pasiekė streikuojantys mokytojai? Ar streikas, žinant, kad profsąjungos susipriešinusios ir nevieningos, turi prasmę?

– Jeigu kalbėtume apie materialinę pusę, tai streikavusieji mokytojai nepasiekė nieko. Jų reikalavimas didinti atlyginimus 50 ar 30 proc. ir liko reikalavimu.

Dabartinis atlyginimų kėlimas susijęs su mūsų organizacijos pasirašyta kolektyvine šakos sutartimi, kad 2024 metais atlyginimai būtų 130 proc. lyginant su šalies vidurkiu. Taip pat partijos buvo pasirašiusios susitarimą, kad sieks tokio atlyginimo pakėlimo mokytojams. Taigi, iš esmės realizuojami du susitarimai – šakos ir tarp politinių partijų. Manau, streikas nebuvo efektyvi kovos priemonė būtent šioje situacijoje. Pagal statistinius skaičiavimus, streike dalyvavo iki 3000 švietimo įstaigų darbuotojų. Tai yra labai mažai. Streikas vyko labai įdomiai. Kai kuriose mokyklose streikavo po keletą mokytojų. Vieną dieną streikavo, o kitą – jau ne.

O reikalauti kelti atlyginimus dabar – labai geras laikas.

Dėl senstančių mokytojų kolektyvų valdžia pati pagaliau suprato, kad jeigu mokytojo profesija ir toliau liks nepopuliari, švietimo sistemą gali ištikti didžiulė krizė. Betgi tam, kad pritrauktų jaunus žmones rinktis mokytojo profesiją, kad jie ateitų dirbti į mokyklas, būtina didinti darbo užmokestį. Tai, manau, yra didesnis motyvas negu mokytojų streikai. O profsąjungų nevieningumas labai „kiša koją“ mūsų bendriems tikslams įgyvendinti.

Šis rudenį vykęs streikas profesines sąjungas dar labiau atitolino vieną nuo kitos. Streikas turėtų vienyti. Deja, pas mus situacija tokia, ir susipriešinimas dėl streiko tik didėja.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: