J. Kačerausko nuotr.

Jokių nuorodų ir… gamtos vertybės

Pirmoji stotelė – Palūšnių kaimo (Rokiškio kaim. sen.) parkas, nuo miesto nutolęs vos kelis kilometrus. Tiesa, jį surasti buvo sunku, prireikė pagalbos, nes nuorodos neradome nė vienos. Vos įkėlus koją į parką, prieš akis išdygo skelbimo lenta, kurioje didelėmis raidėmis pranešama, jog Europa investuoja į kaimo vietoves.  Teritorijoje – dviprasmiškas vaizdas: pasivaikščiojimo takais  sujungtos pavėsinės, gausu medžio skulptūrų, atrakcionų, laužaviečių, tvenkinėlis, suoliukai. Tačiau aplinkui ne gyvos dvasios, o parką bando „praryti“ laukinė gamta. Tiesa, takelių pakraščiai apgenėti. Bevaikščiojant kilo daug minčių: kam įrengus tokį parką, jį slėpti nuo žmonių? Juolab kad minėta lenta skelbia, kad įgyvendinus šį projektą numatoma sukurti visuomenei nemokamai prieinamą parką, kuriame lankytojams būtų sudarytos galimybės susipažinti su gamtos vertybėmis joms nepakenkiant.

Visureigiu paprasčiau

Surasti poilsiavietę Dauliūnų miškuose buvo ne ką lengviau, teko pasitelkti vietinių palydą. Pasiekti šią vietą lengvuoju automobiliu – tikras išbandymas, itin duobėtas kelias grasino sugadinti važiuoklę. Priekyje visureigiu važiavę ir kelią mums rodę šių apylinkių gyventojai taip pat sunkiai pateko į parko automobilių stovėjimo aikštelę.

Vaizdas pasitiko dar liūdnesnis: aplinkui tie patys takai, skulptūros, pavėsinės, tvenkinys ir kadaise pjauta žolė, tilteliu per tvenkinį žengti nebesaugu – laikas jį negailestingai paveikė. Matyti, žmogaus koja čia seniai buvusi. Viskas pamiršta ir pūva akyse.

Vietiniai ironizavo, jog dar penkeri metai ir iš šių parkų nieko nebeliks…

Mirtina tyla ir vaizdas į žvyro karjerą

Parką, esantį taip pat Dauliūnų kaime (L. Gliožerienės miške), pasiekėme irgi padedami kitų. Vaizdas – toks pat kaip ir anuose ir ta pati mirtina tyla, tiesa, privažiuoti čia kiek lengviau – automobilio laužyti nebereikėjo. Šalia parko stūkso smėlio ir žvyro karjeras. Laikas negailestingai veikia ir šias vietas – dar keleri metai, ir parkas taps pavojingas sveikatai. Braškantis tiltelis ir dabar jau grasina prišaukti nelaimę, o lipant į apžvalgos bokštelį koją tenka statyti itin atsargiai, mat laipteliai išlūžę.

Tualetai ir… įžvelgusieji potencialą

Tikra ironija, mat mieste tik per vargus atsirado viešasis tualetas. O štai šiuose parkuose tualetų tiek, kad jiems suskaičiuoti neužtektų nė dviejų rankų pirštų. Gaila, kad parkai, į kuriuos investuotos didelės lėšos, beveik nelankomi žmonių. Jei tokios erdvės būtų lengviau prieinamose vietose, galbūt jos trauktų ne tik vietinius, bet ir turistus. Rokiškėnams telieka ironiją lieti feisbuke ir kviesti aplankyti „paslėptus parkus“. Gal juos aplankys ir tie, kurie čia kadaise įžvelgė potencialą ir drįso prašyti didžiulių lėšų jiems sukurti?..

Seniūnija neatsakinga

Jūžintų seniūnės pavaduotojas Nidijus Aukštikalnis „Gimtajam…“ teigė, jog seniūnija už šių parkų priežiūrą neatsakinga, mat miško savininkai, gavę ES paramą, patys ir prižiūri parko aplinką. „Seniūnija čia niekuo dėta, parkas yra tik mūsų teritorijoje. Tai privatus miškas, su mumis niekas nebuvo derinta“, – teigė seniūnės pavaduotojas.

Gali atimti paramos lėšas

Remiantis Nacionalinės mokėjimo agentūros informacija, privačių miškų savininkai ir valstybinių miškų valdytojai, paramos lėšas investavę į miškų rekreacinę infrastruktūrą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonę „Pelno nesiekiančios investicijos miškuose“, turėtų neužmiršti prisiimtų įsipareigojimų. Dalyvaujantieji šios priemonės veikloje įsipareigoja leisti visuomenei laisvai ir nemokamai naudotis paramos lėšomis sukurta rekreacine infrastruktūra miškuose. Ji turi būti prižiūrima ir tinkama naudoti.

Paramos gavėjams už įsipareigojimų nevykdymą gresia sankcijos, kurių griežčiausia – paramos lėšų susigrąžinimas. Paramos lėšos gali būti susigrąžintos, jei paramos gavėjas nevykdo reguliarios projekto įgyvendinimo stebėsenos, kad užtikrintų projekto įgyvendinimą, kaip numatyta paramos paraiškoje, taip pat kitų įsipareigojimų.

 

bangenis

5
Rašyti komentarą

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZosiaasdaPilietisPatikoalina Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
asda
asda

Tai gal kas nors galite pasidalinti info, kaip tuos takus rasti? Mielai aplankytume, bet internete jokios info apie juos, lyg neegzistuotu jie.

Zosia
Zosia

Važiuojant link Obelių nuo Rokiškis-Kamajai-Obeliai sankryžos ~ 2 km. dešinėje pusėje stovi medinė rodyklėlė su užrašu „Poilsiavietė” (užrašas matosi tik nuo Obelių pusės), pasukus į žvyrkelį pavažiuoti dar ~ 1 km. ir vualia.😁. (Šiandien radom)

Pilietis
Pilietis

Buvau tuose parkuose, akivaizdu kad viskas buvo daroma tik dėl ES lėšų, tiesiog ( ten yra ir pavarde stende kam priklauso tas parkas ). Geriausia vieta tai prūdas smėlyje iškastas, vandens beveik nėra, o prie prūdo dar persirengimo kabinos įrengtos. Jo… Pliusas tik, kad gražioje vietoje, pušyne ir įspūdingas smėlio karjeras yra šalia.

Patiko
Patiko

Nežinau dėl pačio straipsnio užsakymo, bet esam buvę, patiko, gražu, skulptūros gražios, medžių apsupty su tvenkiniais…

alina
alina

Man atrodo, kad blogai, jog miške nepasėja vejos ir nepasodina petunijų, Nėra apšvietimo:( Tvenkiniai ekologiški, bet nėra pliažo su smėliuku. Nors niekas nesulaužyta, bet ant takelio yra spyglys, – niekas nenušluoja, o skruzdėlės eina taku ir vaikui gali padaryti žalos. Visko čia per daug padaryta, – negerai. Mažai medžių. Net seniūnijos, kurių ribose nukrito šis bei tas, negali pasirūpinti, kad jų gyventojai apie tai sužinotų. Paverkim, – kažkas dirbo, šiaip smulkmena – keli objektėliai, neverti nė kapeikos žmogaus pastangų, bet… Gali būti už tai buvo sumokėta. Kaip drįso? Tai tiek iš šito straipsnio….