Gimtasis Rokiškis Aktualijos Domuko gyvybės pamokos ir kaina Kaune

Domuko gyvybės pamokos ir kaina Kaune

540
0

Man sunku įsivaizduoti, kaip pastaruosius ketverius metus gyveno kauniečių Kristinos ir Egidijaus Drėzų šeima, Kauno klinikinėje ligoninėje dėl medikų kaltės praradę 11 mėnesių sūnelį Domą.

Žinia, gyvenimas taip surėdytas, kad netektys anksčiau ar vėliau tampa neatsiejama mūsų kasdienybė. Nepriklausomai nuo to, ką mes apie tai galvojame ir kaip vertiname. Pavyzdžiui, apie tai, esą nėra didesnės neteisybės pasaulyje, kai tėvai laidoja savo vaikus.

Vis dėlto konkrečiu konkrečios kauniečių šeimos atveju neteisinga buvo kas kita. Visų pirma pačios ligoninės žmonių požiūris, išsisukinėjimas, net, kaip sako tėvai, vengimas atsiprašyti už tai, kas įvyko.

Ketverius metus tėvai mindžiojo teismų slenksčius siekdami teisiškai pripažinti, kad jų vaikas mirė dėl ligoninės slaugytojos klaidos: ji, kaip manoma, supainiojusi medikamentus, vietoje gliukozės tirpalo kūdikiui sušvirkštė mirtiną kalio injekciją.

Dabar, po ketverių metų, Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino, kad gydymo įstaiga ir draudimo kompanija šeimai privalo sumokėti 102 602 Eur dydžio kompensaciją už padarytą žalą. Draudimo įmonė turės išmokėti 3 708 Eur turtinę žalą.

E. Drėzas, pasak vieno interneto portalo, piktinosi, esą mūsų valstybėje požiūris į žmogaus netektį – nesuvokiamas sveiku protu, apverktinas. Iš darbo išleidžiamiems valdininkams išmokamos daug didesnės kompensacijos nei gydymo įstaigose dėl personalo aplaidumo mirusių pacientų artimiesiems. Ponas Drėzas šimtą kartų dėl to teisus. Tačiau gal bent gali slapta viltis, kad jų Domuko istorija Lietuvos teismų praktikoje sukurs bent jau numanomą precedentą (Lietuvoje nėra precedentinės teisės principo) ir kitais panašiais atvejais nelaimės akivaizdoje atsidūrusioms šeimoms bus lengviau žinoti, ką daryti, teisėsaugininkams – žinoti, kur ieškoti paslėptų švirkštų (mirtiną injekciją suleidusi slaugytoja atitinkamus įrankius mėgino paslėpti), medikų auditoriams – kaip vertinti, teismams – kaip nagrinėti bylas.

Teismams ir konkretiems Kauno apygardos teismo bei Lietuvos apeliacinio teismo teisėjams galime paspausti ranką, kad šioje byloje galų gale nekreipė dėmesio į tokį oficialiai nesantį, tačiau ore tvyrantį spaudimą, esą piniginių kompensacijų priteisimas reiškia nenaudą valstybei, o galiausiai – visiems teismams, nes visi pinigai iš to paties valstybės iždo. Man nepalyginti kuklesne proga teko tokį požiūrį patirti ir niekas jo labai Vilniaus administraciniame teisme neslėpė. Principas ten galiojo toks – teismo sprendimu neteisybė ar skriauda atitaisyta, tačiau piniginių kompensacijų… ba-ba.

Apsaugok Viešpatie, kad tokių atvejų Lietuvoje būtų kuo mažiau. Bet jeigu jau pasitaikytų, kad nereikėtų aukų artimiesiems išgyventi panašių košmaro keturmečių. Šį laikotarpį lėmė tokia neoficiali, tačiau gaji nuomonė, kad Lietuvoje yra labai gerų medikų, bet diduma jų yra absoliučiai nežmoniški.

Svarbi šalutinė šio proceso reikšmė dar yra ta, kad Apeliacinis teismas nustatė šiokią tokią žmogaus gyvybės kainą tokiais atvejais, jeigu gyvastis kartais prarandama dėl nusikalstamo aplaidumo ar netyčios. Todėl galime tikėtis, kad netrukus keisis įvairių šalutinių paslaugų skaičiavimo ir kainų algoritmai. Tarkime, medikų draudimo. Ir sveikatos draudimo, jeigu kam Lietuvoje niežės noras tokį įvesti kada nors ateityje.

Kita vertus, aš labai vilčiausi, kad dar viena šalutinė pasekmė bus tokia, jog keisis slaugytojų, kurie kontaktuoja su ligoniais, darbo apmokėjimas bei atsakomybė. Visiškai nenusiteikęs spėlioti, kiek toje ligoninėje uždirba slaugytojas, tačiau reikėtų įvertinti: jeigu jo alga ne ką tesiskiria nuo ligoninės kieme dirbančio šienpjovėlio su „trimeriu“, tai, ko gero, ligonių saugumą nuo žiopklaidžių užtikrinti iš esmės neįmanoma. Išeitys dvi – arba slaugytojų su medikamentais neprileisti prie ligonių, arba mokėti padoresnės algas, priduriant į smegenis padoresnį supratimą apie atsakomybę už savo veiksmus.

Ne iš karto, sunkiai ir sudėtingai. Tačiau bent jau tikintis, kad tokiems pokyčiams paskatinti nebereikės sulaukti kūdikių mirčių ligoninėse.

Rytas Staselis

 

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie