blank
Redakcijos archyvo nuotr.

Vaikai verti, kad poreikiai būtų aliepti

„Dešimtmečius trunkanti daugumos Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų praktika visus be išimties vaikus guldyti pietų pogulio neatliepia dalies vaikų fiziologinio poreikio ilsėtis jiems ir jų šeimoms tinkamiausiais būdais. Visi vaikai verti, kad jų poreikiai būtų atliepti. Jų neatliepus kenčia ne tik vaiko fizinė ir emocinė gerovė, tačiau, išbalansavus poilsio režimą, ir visa šeima“, – teigia tėvai ir globėjai.

Iniciatyvinė grupė organizavo apklausą, kurią pildė 821 respondentas. Joje šeimos dalijosi situacijomis, kai vaikai, raginami gulėti lovose, paklūsta, tačiau nusikramto nagus ar net šlapinasi į lovą, o nepatenkintus poreikius išlieja nerimu ar destruktyviu elgesiu. Neretai vaikai spaudžiami gulėti 2–3 valandas užsimerkus ir nejudant, net jei neužmiega. Dažna apklausoje dalyvavusi šeima kenčia nuo išbalansuoto režimo, kai pamiegoję pietų vaikai nakčiai užmiega itin vėlai – kartais ir vidurnaktį, o anksti ryte žadinami neišmiegoję būtinų valandų skaičiaus, tad darželyje vėl užmiega ir taip įsisuka užburtas nekokybiško bei nepakankamo poilsio ratas.

Gali išsivystyti traumos

Juodupės lopšelio-darželio direktorius Valdis Vaičėnas sakė, kad pas juos pietų nemiega trys ar keturi mažyliai iš 67. „Pernai turėjom daugiau nemiegančiųjų“, – sakė direktorius. Jo žodžiais,  reikia žiūrėti tolerantiškai, atsižvelgti į tėvų pageidavimus, vaikų psichologiją. „Yra vaikų, kuriems nebereikia to pietų miego. Darom išimtis ikimokyklinukams, penkiamečiams, kurie ir namie nenori miegoti. Verčiant miegoti, jiems traumų gali išsivystyti. Dalis tėvų skundžiasi, kad miegant pietų darželyje, vaiko niekaip negali užmigdyti vakare, todėl derinamės vieni prie kitų. Kai nemiega, užsiimame su jais – arba į parką, arba, kai šalta, socialinė pedagogė juos prižiūri – piešia kartu. Bet būna, kad užmiega piešdamas ant stalo. Tada vėl skaitom rekomendacijas – mažesniesiems visgi reikia miego, kad nebūtų irzlūs, pavargę. Tik į priešmokyklinukus žiūrime tolerantiškiau“, – sakė V. Vaičėnas.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: