blank
Asmeninių archyvų nuotr.

„Lietuvos asociacija „Gyvastis“, vienijanti transplantacijos laukiančius ir su persodintais organais gyvenančius žmones, ypač atidžiai stebi informaciją, susijusią su organų donorystės ir transplantacijos procesu. lr Seime pateikti pasiūlymai keisti Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymą kelia nerimą. Jis, pasak asociacijos prezidentės Aušros Degutytės, susijęs su tuo, kad šie pacientai yra ypač jautri žmonių grupė, kurios sveikata ir net gyvybė priklauso nuo žmonių geranoriškumo ir teigiamo požiūrio į organų donorystę. Mūsų manymu, keičiant organų donorystės modelį, reikia ypač gerai pasiruošti – plačiau supažindinti visuomenę“, – rašoma asociacijos išplatintame pranešime spaudai.

Seimas pavasario sesijoje svarstys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narės Jurgitos Sejonienės  pateiktas  parlamentui įstatymo pataisas. Jomis siūloma Lietuvoje įteisinti numanomo sutikimo organų donorystės modelį.Už tai siūlančias įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 29, susilaikė 16.

Įteisinus numanomo sutikimo modelį, žmonėms nebereikėtų pildyti ir pasirašyti nustatytos formos sutikimo, norint po mirties tapti organų donoru. Įtvirtinus siūlomus pakeitimus, visi veiksnūs asmenys, kurie nebus pasirašę nesutikimo, bus laikomi potencialiais donorais (jei nėra išreikštas nesutikimas ir tam pritaria mirusiojo asmens artimieji).

Pateikdama projektą Seimo narė J. Sejonienė teigė, kad šiuo metu organų donorystėje taikomas informuoto sutikimo modelis nėra efektyvus. Seimo narės teigimu, „pasiūlytas modelis suteikia daugiau galimybių išgelbėti daugiau gyvybių“.

Procesas itin subtilus

blankDr. Rokas Račkauskas

Abdominalinės chirurgijos gydytojas, transplantologas

Donorystės programoje dirbu 7 metus. Daug parų praleista operacinėje, mačiau, dariau ne vieną transplantaciją. Procesas itin subtilus: pradedant artimųjų sutikimu, baigiant paciento išleidimu į namus ir tolimesne priežiūra. Juk toliau juos prižiūrime ir gydome visą likusį gyvenimą.

Kam mirusiam tie organai..

blankIngrida Kujelė

Turizmo vadybininkė

Suprantu, kad trūksta donorų, kad dažnai artimieji užginčija donoro kortelės turėtojo valią (nors šiuo atveju turėtų gerbti išeinančio žmogaus norą), bet… Kam taip sukt įstatymą, kad donorystė taptų vos ne prievarta. Keičiasi visuomenė, jos supratimas, požiūris. Labai sparčiai keičiasi. Ir donorų tikrai bus daugiau, ir artimieji nesiginčys. Šiuo metu, mano manymu, reikia daugiau kalbėtis šeimoje, aiškiai išsakyti savo poziciją, kad netikėtu atveju nekiltų diskusijų.

Gavę organą jie verkia iš laimės ir meldžiasi

blankGabrielė Milaknytė

Gydytoja gastroenterologė

Organų donorystė – labai trapus ir jautrus procesas. Todėl diskusija apie donorystės modelio priėmimą Lietuvoje labai svarbi ir siektina. Jau dabar interneto platybėse matau neigiamus atsiliepimus: „ruzzija“, „negydys“ ir pan. Šia tema verda aršios diskusijos. Todėl svarbu maksimaliai šviesti visuomenę, supažindinti su donorystės idėja, procesu ir kas vyksta po to, ogydytojas skirs visą įmanomą gydymą, nepaisydamas fakto, tu pasiruošęs būti donoru ar esi griežtai prieš.

Taip pat labai svarbu akcentuoti ir išklausyti laukiančiųjų ir sulaukusiųjų nuomonę, patirtį, jausmus, pakalbėti su jų šeimomis.

Nepatinka toks valstybės požiūris

blankTadas Barauskas

Vicemeras

Jokiu būdu nesu prieš donorystę. Bet prieš teisių apribojimą. Man nepatinka toks valstybės požiūris. Betrūksta, kad nuo mažens įtrauks į partiją, į pensijų kaupimo fondus. Juokais kiek sakau, bet… O jei užmiršiu kasmet išsibraukti, kad nereikia man to fondo… Arba atidėliosiu rašyti atsisakymą, galvosiu, dar yra laiko, ir netikėtai mirsiu?

Lyg gyventum valstybės paskolintam kūne

blankVaida Matiukaitė

Išskirtinių rankinių, aksesuarų kūrėja

Tikiu, kad organų trūksta. Tačiau visur aktualu žmogaus valios išreiškimas. Visais gyvenimo aspektais. Tai ir čia, manau, svarbu, ar yra sutikimas. Jei nėra – neetiškas įstatymas, kad automatiškai galima pasiimti organus. Net jei gali parašyt atsisakymą, kažkoks jausmas, kad tavo kūnas lyg ir nebe tau priklauso, jis valstybės, jei neparašei atsisakymo.

Išsamesnius komentarus skaitykite  „Gimtajame…“

saukstasakute
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: