Pūlinys padarytas prieš vienuolika metų
„Manau, tai buvo klaida. Prieš vienuolika metų padarytas pūlinys. Jis tikrai kunkuliuoja“, – sakė J. Tumo-Vaižganto gimnazijos direktorė Rasa Pranckūnienė, posėdyje paklausta, ką mano apie tuometinės J. Tumo-Vaižganto vidurinės mokyklos ir „Romuvos“ gimnazijos sujungimą. Ji prisiminė, kaip būdama dar jauna specialistė matė, kiek kolegos dirbo dėl gimnazijos statuso. „Tada kovojom su Tūbeliu (pirmoji mieste gimnazijos statusą išsikovojusi J. Tūbelio gimnazija siekė likti vienintele – aut. past.), bet gavosi taip, kad atsirado trečias žaidėjas. Nenoriu įžeisti tuometinės J. Tumo-Vaižganto mokyklos bendruomenės, bet prieš maždaug trisdešimt metų tai bendruomenei tereikėjo parašyt prašymą, kad būtų atkurtas gimnazijos vardas. Jei norim, galim tai eskaluoti“, – kalbėjo direktorė. Ji sakė norinti matyti ne pastatą, o vaiką, tačiau dviejų gimnazijų pagal mokinių skaičių šiandien turėti negalim.
Apie klaidą, padarytą prieš vienuolika metų, kalbėjo ir dabartinis rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis. „Mano pirmas planas buvo kitoks, bet per vieną naktį viskas apvirto. Vietoj įrašo „Rokiškio gimnazija“ dokumente buvo įrašyta Rokiškio J. Tumo-Vaižganto gimnazija su adresu M. Riomerio gatvėje. Galėjom „įdėti“ tūkstantį vaikų į vieną pastatą, tačiau gimnazijoje dirbantys mokytojai būtų netekę dvidešimties procentų priedų“, – prisiminė vedėjas dešimtmečio senumo peripetijas. Dėl tokių švietimo reformų pinklių J. Tūbelio mokykla, „Romuva“ prarado lėšas renovacijai, nes „ilgųjų gimnazijų“ pagal struktūrą būti jau neturėjo.
„Tuo metu Rokiškio miesto mokyklų gimnazijos klasėje iš viso buvo po 9–10 klasių komplektus ir mokėsi daugiau nei 1000 mokinių. Šiuo metu klasių komplektų beveik perpus sumažėjo (515 mokinių), tai dėl to ir yra galimybė ugdymo procesą organizuoti viename pastate. Didžiausia klaida, ką parodė laikas, kad dėl vienos gimnazijos steigimo sprendimas buvo priimtas pavėluotai ir dėl to nebuvo galima gauti LRV lėšų „Romuvos“ ir J. Tūbelio pastatų renovacijai“, – sakė A. Laužadis.
Sukakties proga svarstoma uždaryti
Pagaliau praskleidus mokyklų pertvarkos užkulisius, paaiškinus, kada, su kuo ir kokiuose posėdžiuose iš tikro pradėta planuoti šiandieninę pertvarką, išklausius klausimus, kodėl tai nebuvo viešinama, į tribūną vienas po kito ėjo jauni žmonės.
„Istorinė Rokiškio gimnazija – Rokiškio identiteto dalis ir pasididžiavimo objektas. Keturi dalykai, ant kurių stovi Rokiškio istorija, – tai nepaprasto grožio bažnyčia, dvaras, legendinė muzikos mokykla ir šimtametė gimnazija. Buvo laikas, kai tokia ji buvo vienintelė apskrityje. Kitą pavasarį ji išleidžia šimtąją laidą. Ir šios sukakties proga svarstoma ją iš esmės uždaryti. Šiandien mes rizikuojame prarasti identiteto dalį. Šiuo atveju laimėtojų nebus“, – sakė J. Tumo-Vaižganto gimnazijos Senųjų rūmų buvusi gimnazistė, alumnė Neda Letukytė, jaunimo vardu prašydama tarybos narių šiandien nesiimti skubotų sprendimų ir, neišklausius visų, nepadėti taško projektui, kuris „išlindo iš po užuolaidos“ tik merų debatų metų užduoto klausimo dėka.

Apie pamintus demokratijos principus
„Šiandien atstovauju savo padalinio moksleiviams, kurie taip ir neturėjo progos būti išgirsti“, – sakė J. Tumo-Vaižganto gimnazijos Senųjų rūmų mokinių prezidentas Pijus Raugalė.
„Tikiuosi, pagaliau išgirsite mūsų, mokinių, balsą. Tikiuosi, kad matėte ne tik direktorės Rasos Pranckūnienės argumentus, bet ir mūsų. Ši gimnazijos pertvarka yra labai jautrus klausimas kiekvienam gyvenusiam, gyvenančiam ar ateityje ketinančiam čia sugrįžti rokiškėnui. Tačiau iš karto kyla klusimas, kodėl apie tai buvo nenorima kalbėti viešai su visa mokyklos bendruomene? Bendruomenė – tai ne tik iš kelių mokytojų ir valdžios atstovų sudaryta darbo grupė. Tai buvę, esami moksleiviai, jų tėveliai. Noriu pabrėžti, kad mūsų, mokinių, nuomonė nebuvo išklausyta, su mumis niekas nesitarė, neklausė nuomonės. Turėjome labai mažai laiko susipažinti su projektu ir gimnazijos direktorės paruoštu privalumų („Romuvos“ padalinio – aut. past.) sąrašu, kuris, moksleivių nuomone, nebuvo objektyvus. Tikiu, kad ir jūs, gerbiami tarybos nariai, gavę svarbų klausimą, tikrai nenorėtumėte balsuoti neįsigilinę. Nebuvo apklausti ir mūsų padalinio moksleivių tėveliai. Kaip bebūtų, tėvai – svarbi bendruomenės dalis, jie jaudinasi ir rūpinasi. Gaila, kad mokyklos administracija neklausė nuomonės ir nesugebėjo jiems išsiųsti informacijos. Ar tikrai taip veikia demokratija? – klausė prezidentas.
Po šių pasisakymų prie mikrofono priėjęs „Romuvos“ mokinių prezidentas Kristupas Staigis pasakė tik tiek, kad jis nekalbės.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“
Ar nėra aplaidumo darbe, neparašant prašymo atkurti gimnazijos vardą, tuometinio mokyklos direktoriaus, dabar tarybos nario tvarkiečio, o naujoje taryboje nario valstiečio?
Bus pasiteisinta, kad kaltos praėjusios valdžios ir tiek žinių.
Tai kas kaltas?
Paklauskit savo išrinkto mero kaip mūsų rajone veikia demokratija
Tamstai gi atsakė gerbiamas A. Laužadis – naktis kalta, nes ji viską apvertė…