Mėlynės yra saldžios, maistingos ir labai populiarios uogos. Jos dažnai vadinamos “supermaistu”, nes turi mažai kalorijų ir yra nepaprastai naudingos. Pateiksime 7 naudingas mėlynių savybes sveikatai.

 

 1. Mėlynės turi mažai kalorijų, bet daug maistingųjų medžiagų

Mėlynių krūmas yra žydintis krūmas, užauginantis melsvai violetinio atspalvio uogas, dar vadinamas mėlynėmis. Mėlynės yra nedidelės – maždaug 5-16 milimetrų skersmens – ir turi gale išsišakojusį vainikėlį. Pirmą kartą pasirodžiusios jos yra žalios spalvos, o sunokusios tampa violetinės ir mėlynos.

Dvi labiausiai paplitusios rūšys yra šios:

 • Aukštaūgės mėlynės: Dažniausiai JAV auginama veislė.
 • Mažaūgės arba laukinės mėlynės: Paprastai jos mažesnės ir turi daugiau antioksidantų.

Mėlynės yra vienos maistingiausių uogų. 1 puodelyje (148 g) mėlynių yra:

 • skaidulinių medžiagų: 3,6 g;
 • vitamino C: 16 % dienos normos;
 • vitamino K: 24 % dienos normos;
 • mangano: 22 % dienos normos;
 • nedideli kiekiai įvairių kitų maistinių medžiagų.

Be to, jose yra apie 85 % vandens, o visas puodelis turi tik 84 kalorijas ir 21,5 g angliavandenių. Dėl to kalorijų atžvilgiu jie yra puikus svarbių maistinių medžiagų šaltinis.

 1. Mėlynės yra vienas iš geriausių antioksidantų

Antioksidantai apsaugo jūsų organizmą nuo laisvųjų radikalų – nestabilių molekulių, kurios gali pažeisti ląsteles ir prisidėti prie senėjimo ir įvairių ligų atsiradimo.

Manoma, kad mėlynės turi vieną didžiausių antioksidantų kiekių iš visų įprastų vaisių ir daržovių. Pagrindiniai antioksidaciniai mėlynių junginiai priklauso polifenolių antioksidantų šeimai, vadinamai flavonoidais.

Manoma, kad būtent viena flavonoidų grupė – antocianinai – yra atsakinga už šių uogų teigiamą poveikį sveikatai.

 1. Mėlynės gali mažinti DNR pažeidimus, todėl gali padėti apsisaugoti nuo senėjimo ir vėžio.

Oksidacinė DNR pažaida yra neišvengiama kasdienio gyvenimo dalis. Teigiama, kad ji kasdien atsiranda kiekvienoje kūno ląstelėje. DNR pažeidimai yra viena iš priežasčių, dėl kurių senstame. Ji taip pat atlieka svarbų vaidmenį vystantis tokioms ligoms kaip vėžys.

Kadangi mėlynėse yra daug antioksidantų, jos gali neutralizuoti kai kuriuos DNR pažeidžiančius laisvuosius radikalus. Vieno tyrimo metu 168 žmonės kasdien išgėrė 1 litrą sumaišytų mėlynių ir obuolių sulčių. Po keturių savaičių laisvųjų radikalų sukeltas oksidacinis DNR pažeidimas sumažėjo 20%. Šios išvados sutampa su mažesnių tyrimų, kuriuose naudotos šviežios arba miltelių pavidalo mėlynės, rezultatais.

 1. Mėlynės gali sumažinti kraujospūdį

Mėlynės gali būti labai naudingos žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, kuris yra pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys.

ECOSH tinklaraštyje rašoma, jog padidėjus arteriniam kraujospūdžiui ilgainiui gali būti pažeidžiamos kraujagyslės, širdis, inkstai, smegenys. Todėl labai svarbu kraujospūdį reguliuoti.

Atlikus 8 savaičių trukmės tyrimą, nutukusiems žmonėms, turintiems didelę širdies ligų riziką, suvalgius 50 g. liofilizuotų mėlynių per dieną, kraujospūdis sumažėjo 4-6 %. Panašus poveikis pastebėtas ir kituose tyrimuose, ypač moterims po menopauzės.

 

 1. Mėlynės gali padėti palaikyti smegenų funkciją ir pagerinti atmintį

Oksidacinis stresas gali pagreitinti smegenų senėjimo procesą ir neigiamai paveikti smegenų funkciją.

Tyrimų su gyvūnais duomenimis, mėlynių uogose esantys antioksidantai gali turėti įtakos smegenų sritims, kurios yra būtinos intelektui. Manoma, kad jie yra naudingi senstantiems neuronams, todėl pagerėja ląstelių nervinis atsakas.

Tyrimai su žmonėmis taip pat davė daug žadančių rezultatų. Vieno iš tyrimų metu devyni vyresnio amžiaus suaugusieji, turintys lengvą pažinimo sutrikimą, kasdien vartojo mėlynių sultis. Po 12 savaičių pagerėjo keli smegenų funkcijos rodikliai.

Atlikus 6 metus trukusį tyrimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 16 000 vyresnio amžiaus žmonių, nustatyta, kad mėlynės ir braškės turėjo poveikį protiniam senėjimui ir jį padėjo sulėtinti 2,5 metų.

 1. Gali padėti kovoti su šlapimo takų infekcijomis

Šlapimo takų infekcijos (ŠTI) yra dažna problema. Manoma, kad spanguolių sultys gali padėti išvengti šių infekcijų. Kadangi mėlynės yra artimai susijusios su spanguolėmis, jos pasižymi daugeliu tų pačių veikliųjų medžiagų, kaip ir spanguolių sultys. Šios medžiagos vadinamos antiadhezyvais ir padeda neleisti tokioms bakterijoms, kaip E. coli, prisitvirtinti prie šlapimo pūslės sienelės.

Nors mėlynių uogų ekstraktas pasižymi tam tikru antiadheziniu poveikiu, jokiais tyrimais nebuvo įvertintas mėlynių poveikis šlapimo takų infekcijoms, todėl šiuo tikslu tikriausiai geriau rinktis spanguoles.

 1. Mėlynės gali sumažinti raumenų skausmą po fizinio krūvio

 

Dėl intensyvaus fizinio krūvio gali atsirasti raumenų skausmas ir nuovargis. Tai iš dalies lemia vietinis uždegimas ir oksidacinis stresas raumenų audinyje. Mėlynių papildai gali sumažinti žalą, kuri atsiranda molekuliniu lygmeniu, sumažinti skausmingumą ir sumažėjusį raumenų darbingumą.

Atlikus nedidelį tyrimą, kuriame dalyvavo 10 sportininkių, mėlynės pagreitino raumenų atsigavimą po įtemptų kojų pratimų.

Užs. R0164

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: