Gimtasis Rokiškis Akcentai Žalia žalia… pro nuodo vamzdį

Žalia žalia… pro nuodo vamzdį

543
2

Dainuoja aktorių trio… Žalia žalia, per visą dangų… Didžiausia eglė, auksinėm saulėm apkišinėta… Ir šast! Nuo sausio atšmirinėjo Žiurkė. Turinti labai išvystytą uoslę, bet… neskirianti spalvų.

Turėjau rašyti apie Kiniją… Ko tolimoje raudonos spalvos valstybėje ieško mūsų ūkininkų vadovė,  rajono meras? Lietuvos nacionalinio saugumo ekspertų vertinimu, keliančioje grėsmę mūsų šalies saugumui. Valstybėje, kuri į vakarietišką civilizaciją jau ne tik „minkštosiomis galiomis“ veržiasi per visas landas. Saugumo ekspertai  akylai stebi tokios invazijos proveržį. Per kultūrą, virtualią erdvę, „bendradarbiavimą“ su savivaldybėmis, verslą. Mūsų verslininkai „ten“ mato didžiulių rinkos galimybių… Pienui, mėsai,  žemės ūkiui ir pramonei… O mūsų valstybės saugumo ekspertai – augančias grėsmes, į mūsų sąmonę ir gyvenimus besibraunančias daug rafinuotesniais būdais nei kaimynė Rusija.

Be ne apie raudoną… Apie žalią… Tarp sausyje žaliuojančių žiemkenčių žali kryžiai pakelėse teberymo. Jais ir traktoriais žemdirbiai išsikovojo sau gėrio. Važiuos pigiu žaliu kuru. Ką tik pranešta, žemdirbiams per sausį bus baigtos mokėt išmokos už pasėlius. 545 milijonai eurų. Negaila. Jiems sunku. Į kadencijos pabaigą sunku ir „žaliųjų valstiečių“ valdžiai. Metų pabaigoje – ekologinė nelaimė Alytuje. Nuostoliai milžiniški. Gaisrą gesinusių ugniagesių kraujyje – sunkiųjų metalų, gerokai viršijančių leistinas normas, pėdsakai. Likimo ironija. Padangų perdirbimo gamykla vadinasi „EKO… logistika“. Buvo garbinama dėl verslo, kuris… prisideda prie šalies ekologijos. Skelbėsi žalia, draugiška aplinkai.

O Žiurkė – nedraugiškas gyvis. Savo „kadencijos“ pradžioje kiaurai prasigraužė į gamtos perlą – pajūrį. Bene pačią ekologiškiausią, žaliai žalią, net turinčią europinį ekologinio verslo ženklą – „Grigeo Klaipėda“, medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos įmonių grupės „Grigeo“ įmonę. Uostamiesčio aplinkosaugininkai daug metų nei matė, nei jautė, kas šioje akcijų biržoje kotiruojamų akcijų, socialiai atsakingo verslo apdovanojimais įvertintoje  įmonėje darėsi. Valdžia net didžiules paramos sumas jai skyrė. Ekologijai palaikyti…

Palaikė… Nežinia, kiek metų „Grigeo Klaipėda“ paslėptu vamzdžiu varė į Kuršių marias nuodą, išsiskiriantį rauginamos kalnų makulatūros procese. Gamino kartoną, o gamybos atliekų brudą naktimis ir savaitgaliais plukdė į marias. Sunkiųjų metalų, švino, sieros, kitų cheminių junginių ilgalaikio poveikio gamtai, žmonėms niekas nedrįsta nė vertinti. Labai „ekologiška“ „Grigeo Klaipėda“ būtų ir toliau pumpavusi teršalus, jei ne nuo smarvės dūstantys aktyvūs klaipėdiečiai. Ir prokurorai.

Pasmirdo vieno turtingiausių šalies žmonių, popieriaus ir medienos įmonių grupės „Grigeo“ prezidento sostas. Smarvė – ne tik per Lietuvą. Politologai sako, šis protu nesuvokiamas skandalas  skaudžiai atsilieps Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje. Sujudo Vilniuje visi: nuo prezidento, premjero, aplinkos ministro. Tirs, aiškinsis, skaičiuos. Kažkieno galvos lėks…

Ekologijai draugiškas verslas Lietuvoje tampa tarsi prakeiksmu. Jei įmonė garsiai trimituoja apie EKO  statusą, prie jos prokurorai jau galėtų artėti… „Žaliųjų“ ministras Kęstutis Mažeika žada. Po Klaipėdos skandalo tikrins ir kitas taršai jautrias įmones, ne tik „Grigeo“, nepaisant jų (savininkų) statuso. Ieškos ir tarp verslo, vietos aplinkosaugininkų bei vietos valdžios iškerojusio nepotizmo, korupcijos… Nes su galingomis bendrovėmis suaugusiems vietos aplinkosaugininkams tiek Alytuje, tiek Klaipėdoje ekologines nelaimes atnešę verslai kvepėjo…

Prieš kelerius metus su vietos aplinkosaugininkais ne kartą vykom tikrinti gyventojų skundų. Kavoliškio kaime vieni kaimynai apskundė kitus, esą šie įsirengę po žeme slaptą vamzdį ir juo nuotekas  iš namo pievutėn leidžia. Bajorų kaime iš vieno namo po žeme išvestas vamzdis, kuriuo nuotekos tekėjo tiesiai į upelį. Panašių atvejų nustatyta ne vienoje gyvenvietėje. Ir tokių, galima įtarti, yra iki šiol. Pričiuptam žmogeliui – privalomi nurodymai, baudos už aplinkos teršimą.

Valdžia tebesuka galvas, kaip panaikinti lauko būdeles, nes Lietuvai gresia didelės baudos… Briuselis reikalavo, o Lietuva dar 2004 m. įsipareigojo, kad iki 2020 m. tų būdelių nebeliktų. Juk XXI amžius, civilizacija! Ir paaiškink dabar, po Klaipėdos skandalo, mūsų kaimo bobutei Stasei ar diedukui Jonui, jog tebestovinčios jų lauko būdelės – rykštė aplinkai… Sako žmonės, jų „kakutis“, palyginti su šimtais tūkstančių tonų chemikalais užterštų nuotekų į Kuršių marias, gamtai lyg trąša…

Namuose yra visa pakuotė „Grite“ tualetinio popieriaus. Žargonu tariant, prekės pavadinimas dabar „šeria per smegenis“. Pirkau pagal šūkį „Rinkis prekę lietuvišką“. Triskart valio prekybos tinklams, pademonstravusiems pilietinę reakciją į „Grigeo“ skandalą.

O lenteles su žalia rodykle, kurios Rokiškio sankryžose nuo šviesoforų nuimtos priešpaskutinę gruodžio savaitę, jau galima sugrąžinti. Nors Žiurkės metų besniegis viduržiemis žalias ir be jų.

Spalvų neskiriančiam šių metų ženklo padarui, šmirinėjančiam sutemus, svarbiausia – gera uoslė. Gera uoslė reikalinga ir žmogui. Kad būsimuose Seimo rinkimuose, spalyje, į valdžią besiveržiančius atskirtų ne tik pagal spalvą. Bet ir užuostų, kokiu jovalu jie žada šerti Lietuvą. Kad tikrai būtų „žalia žalia, per visą dangų…“

 

 

 

azija

2
Rašyti komentarą

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
vytautasgeriau dar Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
vytautas
vytautas

Viskas teisingai,blogai daro konservatoriai,varu išvarė merą į Kiniją,invazijos kviestis.Dėl Grigeo pvz.teisigai kažkas komentuoja pakankamai daug ir pas mus galingų taršos pavyzdžių pas išleipsintus galinguosius.

geriau dar
geriau dar

apsidairykim, argi Lietuvoj tik Grigeo atvejai? man, rodos, ir daug arčiau tokių savęs žinom, kvėpuojam savaitgaliais