Gimtasis Rokiškis Akcentai Reikia pinigų?

Reikia pinigų?

687
0

Kvailesnio klausimo turbūt negalima sugalvot. Visiems jų reikia. Skirtumas tik – iš kur? Ir kiek? „Valstiečių“ valdoma Vyriausybė ir Seimas duos jų… Po 200 eurų. Bet ne visiems. Turi priklausyt tam tikrai kategorijai. Pensininkams ir kitoms labiausiai vargstančioms grupėms. Už koronos karantiną. Sako premjeras Skvernelis, pensininkai smarkiai nukentėjo. Negalėjo bėgiot po parduotuves ieškodami nuolaidų.

Gerais darbais ir pragaras grįstas. Toks dosnumas, akivaizdu, – rinkėjo pirkimas spalyje vyksiančiuose Seimo rinkimuose. NE ne ne! Ginasi „valstiečiai“. Įsiteikti norėtų ir kiti. Bet tik pas „valstiečius“ pinigų kapšelis, į kurį subyra visų mokesčių mokėtojų mokesčiai. 182 mln. eurų. Tokia suma ketinama pamalonint pensijų, šalpos išmokų gavėjus. Bet duos ne šiandien ar rytoj. Jei suspės – rugpjūtyje, gal rugsėjyje… Prie pinigų neprieinantys politikai siūlo gelbėt pensininkus nelaukiant rinkimų. Sako, „Sodrai“ tereikia prie turimos duomenų bazės padėti „varnelę“, kad tie 200 eurų žmogų pasiektų. Socialdemokratai siūlo duot po 500 eurų. Visiems, nes nukentėjo ne tik pensininkai. Dar reikalingesnė parama šeimoms, auginančioms vaikus. Tėvai laikinai neteko darbo. Ir prispaustam verslui. Būtų lygiava, nepriešinanti tarpusavyje visuomenės grupių.

Kad kažkam duos, o kažkas liks „su nosimi“ – tikrai. Tokia praktika mūsų valstybėje išbandyta ne kartą. Iš kur valdžia gaus pinigų maišą? Skolinasi. Daugiau nei 4 milijardus! Taigi gavę ar negavę valdžios „manos“ – visi tapsime dar didesni valstybės skolininkai nei iki šiol. Skolą reikės grąžinti. Iš kiekvieno kišenės grynųjų niekas netrauks, atseikėsim per didesnius mokesčius.

Po karantino premijų gaus socialinių paslaugų centrų darbuotojai. Ir Rokiškio. Per 80 pretendentų bus išdalinta daugiau nei 25 tūkst. eurų. Dalyboms vadovaut turėsianti centro vadovė Jolanta Paukštienė sako: bus nepatenkintų. Mat reikės rūšiuot, kas ir kiek rizikos zonoje dirbo, kokiu laipsniu rizikavo. Verslas tebeverkia. Iki šiol nesulaukia žadėtos valstybės paramos. Sako, vėliau daliai verslovių parama padės tiek, kiek mirštančiajam tabletė…

Pirmasis metų ketvirtis, kai korona dar nebuvo rimčiau užklupusi, per biudžeto pajamas nekirto. Ir rajono pajamos išliko stabilios, sakė meras Ramūnas Godeliauskas. Tačiau balandis optimizmą prigesino: skaičiuojama, šalies pajamų surinkimas sumenko apie daugiau nei 30 proc. plano. Tačiau tai – tik pumpurėliai. Didžiausi sunkumai pasijus vėliau… Ekonomistai prognozuoja, ši krizė bus sunkesnė nei 2009-ųjų. Europos Komisija praneša – Lietuvos ekonomika šiemet smuks beveik 8 proc.

Korona ir karantinas sujaukė viską. Esame išdiskriminuoti. Pagal amžių, lytį, ligas, net odos ir akių spalvą. Nors už tokį diskriminavimą įstatymu baudžiama. Jeigu tau 60 metų – rizikos grupės. Anoks valstybei nuostolis, kad patapsi korona aukų statistika. Esu rizikos grupėje, taigi, kaip rašė  rizikos grupės Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, filosofas Gintautas Mažeikis, – „gerovės valstybei“ nevertinga. Jį norisi pacituoti: „Miršta „mažaverčiai“ su ligomis, nebesukuriantys jokio BVP. Tai ir yra antihumaniška leksika. Niekio tarnų niekio kalba. Ir visiškai nesvarbu, kokia jos kilmė – sovietinė, posovietinė ar moderni ciniškojo kapitalizmo. Visi mes esame rizikos grupės žmonės, tik vienur arba kitur. Visi turime specialiuosius poreikius. Štai kodėl šiandien būtų garbinga vadintis „AŠ ESU RIZIKOS GRUPĖS ASMUO“ ir todėl nenoriu gyventi jūsų statistinės gerovės valstybėje. Kurkitės ją sau patys, kaip kadaise nomenklatūra kūrė sau socializmą! Ši atskirtis, o gal, tiksliau, priskirtis mirčiai, yra „pateisinama“ ypatingais jų poreikiais, taip užšaldant orumą, pagarbą, pasikalbėjimą ir paliekant juos šaldiklyje, kad grąžinti po mirties“.

Du mėnesius visą eterį ir valdžios darbotvarkes užimanti korona atbukino smegenis. Kartais, atrodo, net lygintuvą įjungus pasirodys Verygos ar Skvernelio bizūniški veidai… Tik jie žino, ką mums daryti, kas kada bus leista, kas – uždrausta. Tuose draudimuose ir leidimuose velnias koją nusilaužtų. Kodėl kirptis galima, manikiūrus daryti, o gydyti dantis – tabu. Iki gegužės 18 d. Ir skiepų, pavyzdžiui, nuo erkinio encefalito, reikia laukti. Nors šių parazitų aktyvumo sezonas seniai prasidėjęs. Išsigelbėjęs nuo koronos kojas gali pakratyt nuo encefalito. Į redakciją skambinantys žmonės guodžiasi. Nesulaukia planinių operacijų, net onkologinių ligonių gydymas užstrigo. Sako, valdžiai dabar svarbiausia, kad žmonės nemirtų nuo koronaviruso. Kitos mirtys statistikai nereikšmingos.

Ne po medžius žmonių nelaimės vaikšto. Kaimyninį Kupiškį praėjusią savaitę sudrebino dujų sprogimas daugiabutyje. Sunkių nudegimų patyrė motina ir nepilnametė dukra, didžiuliai nuostoliai ne vienai šeimai. Bet niekas neturi galių priversti dujų tiekėjų užtikrinti gyventojų saugumo… Gal po šios nelaimės ieškiniai privers dujininkus ne tik pelnus iš gyventojams didinamų mokesčių skaičiuot, bet ir atsakomybės imtis? Pernai dujų nuotėkis ir sprogimas, laimė, be žmonių aukų, įvyko viename mūsų miesto daugiabutyje. Pati buto šeimininkė neatsargiai pasielgė.

Ugniagesiai gelbėtojai, šią savaitę minėję profesinę dieną, gyventojams nuolat primena – būstuose privalomi dūmų detektoriai. Bet raginimai – kaip nuo žąsies vanduo. Tragedija Telšiuose. Kilus gaisrui nuodinguose dūmuose užduso du mažamečiai šeimos vaikai. Dūsaujama… Jeigu močiutės namuose būtų buvęs dūmų detektorius. Deja, nebuvo. Rokiškietė guodžiasi, kad iš vienos parduotuvės pirktas naujas šaldytuvas sugedo, meistrų teko laukt ilgai. Paaiškėjo, nepataisomas. Pinigus grąžins, bet 60 eurų, kuriuos parduotuvėje sumokėjo, kad garantija būtų ne 3, o 5 metai, grąžint nežada.

Karantinas kai kurias kasdienes gyventojų problemas laikinai prigesino, bet jos nedingo. Džiaugiasi žmonės ištrūkę į daržus, sodus. Kasa, sodina, sėja. Ir lietaus sulaukta. Gal bus ir šilumos. Jos be galo reikia ne tik gamtai, bet ir kiekvienam mūsų. Iš galią turinčios valdžios, kaimyno, nepažįstamo. Ne už pinigus…

Ketvirtadienį buvo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. „Gimtojo…“ kolektyvas profesinę dieną tradiciškai minėdavo išvyka į kurią nors Lietuvos istorinę, kultūrinę vietą. Esame atsakingi piliečiai – šiųmetę profesinę šventę sutikome virtualiais sveikinimais, kaukėmis ant veidų. Juk yra tarp mūsų rizikos žmonių. Taigi tfu tfu tfu… Kad „rizikos grupė“ nepapildytų užkrato statistikos. To paties iš visos širdies linkime ištikimiems „Gimtojo…“ skaitytojams. Ir jo neskaitantiems… Ateis laikas, kada bus leista susitikt. Viskas bus gerai.

LAUKSVA
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments