Gimtasis Rokiškis Akcentai Pro užrakto skylę

Pro užrakto skylę

2028
1

Veriu ryte redakcijos duris… Neužrakintos! Iki karantino apie tai nė nesusimąstydavau. Dabar  palietė širdį. Šiuo laikotarpiu atrakintos durys – lyg vėl sugrįžtanti gyvenimo laisvė. Nuo karantino. Nuo atsargaus žinojimo, kad jau galima atverti… Duris. Žmogui…

Kol kiti skaičiavo virusu užsikrėtusius, sergančius, mirusius, mes patyliukais guodėmės iliuzija… Dar NE-TU-RI-ME! Vylėmės, mus aplenks… Nes užkratas, skelbta, „plokštėja“, karantino „varžtai“ atlaisvinami. Deja… Trečiadienis Rokiškį įrašė į užkratą turinčių savivaldybių sąrašą. Kiek šiandien užkrato yra pas mus, jeigu būtų ištirta daug daugiau žmonių?

Karas su nematomu priešu. Taip dabartinę pasaulio situaciją vadina valstybių lyderiai… Žmogus, gebantis pakilti į kosmosą, išsilaipinti Mėnulyje, karą su neregimu žudiku kol kas pralaimi. Su didžiulėmis netektimis ir praradimais. Gyvybių, verslo, mokslo, kultūros, sveikatos, teisingumo, tolerancijos. Išgąsdinti, nuskriausti, puolę į nežinią, depresiją. Su klausimu lūpose – kaip gyvensim po karantino?

Gyvensim. Su pokyčiais. Medikams siunčiamos padėkos, suaukotos apsaugos priemonės, šilčiausi linkėjimai. Pedagogų bendruomenėje – sumaištis. Artėjant brandos egzaminams tradiciškai jie būdavo svarbiausi. Su reikalavimais dėl per mažų algų, didelių darbo krūvių, skundų dėl sunkiai valdomų mokinių… Šįkart liko medikų užnugaryje. Skundžiasi, nuotolinis mokymas jiems sunkus, pervargo… Reikalauja ministro Algirdo Monkevičiaus, kad pasakytų sprendimą dėl mokslo metų pabaigos. Šis nesako… Ne todėl, kad slepia. Nežino. Niekas nežino, kaip siaus koronavirusas. Jei egzaminai bus liepą? Tai ką, tada dalis mokytojų neturės dviejų vasaros mėnesių atostogų!? Piktinasi. Netylės, profsąjungos kariaus… Tokios žinios pasiekia redakciją iš ugdymo įstaigų.

Ko jau ko, o kariauti mokame. Seimas tarpusavyje kariauja. Ketvirtadienį buvo frontas. Ar parlamentarams reikia per karantiną dirbti? Pagal Konstituciją – sesijos metu įstatymus priiminėti privalu. Pagal „valstiečių“ vedlį Ramūną Karbauskį – jie ne didvyriai, rizikuoti nereikia. Rinksis  rečiau, bet už tą patį atlygį. Kad ir saugiausiom kaukėm, respiratoriais apsiginklavę. Bet vis tiek  gali užsikrėsti. Tauta nenumirs be jų produkto. Seimūnas ne koks medikas, pardavėjas, vežėjas, kaukių siuvėjas… Seimo valdantiesiems dabar daug baisiau ir grėsmingiau nei tada,1991-ųjų sausio 13-ąją, kai į parlamentą buvo nutaikyti sovietų tankai ir kalašnikovai. Tada tautos išrinktieji saugojo valstybės širdį kaip mūras. Maldomis atsisveikindami su artimaisiais.

Nusimuliuoti posėdžiai seimūnams netrukdo visuomenei pūsti miglą. Iš ekranų, netiesioginių konferencijų. Nuo ryto iki vakaro. Su gąsdinimais, nurodymais, draudimais ir įspėjimais dažniausia – ministras Aurelijus Veryga. Jis, pramintas vyriausiuoju virusologu, – pats blogiausias karantino pavyzdys. Turėjo kontaktų su užsikrėtusiuoju, bet jam, sako, izoliacijos nereikia. Jei kontaktų turėję Petras, Jonas ar Marytė taip pasielgtų, jiems – didžiulė bauda. Net baudžiamoji atsakomybė.

Pagal Orvelo „Gyvulių  ūkį“ gyvena daug aukštų galių turinčių valdžios žmonių. Karantinas – puiki priedanga nešvariems darbeliams. Ir milijonams taškyt. Kur būtina ir kur – saviems… Kokia dar kontrolė per karantiną! O po jo – visi galai į vandenį.

Paviešinus Klaipėdos mero panosėje veikusio privataus hospiso istoriją, spėju, Rokiškio psichikos sveikatos centro direktorius Saulius Jasiulevičius galėjo netekti žado. Klaipėdiečių hospisas neturėjo licencijos slaugyti, bet metus slaugė sunkius ligonius. Beveik 40 pacientų. Po tuo pačiu stogu ir tų pačių savininkų kita įstaiga galėjo slaugyt, bet tik vieną ligonį. Kiek pinigų privatininkams už tai sunešė senukų artimieji? Dar Ligonių kasa paslaugas kompensavo. Sauliui už tai, kad dėl įstaigos remonto laikinai veiklą perkėlė į poliklinikos pastatą, bet nespėjo sutvarkyt biurokratinių reikalavimų, priteistas didžiulis ieškinys. Grąžint Ligonių kasai…

Auksinė mūsų gyvenimo taisyklė: neturi „stogo“ – gausi plyta… Prieš keletą dienų paauklėtas (ne plyta) Visuomenės sveikatos centro Rokiškio skyriaus vadovas Pavlius Gaigalas. Į jo prašymą tarnybos darbuotojus (jie tikrina, kaip įstaigos, įmonės laikosi karantino) aprūpinti būtiniausiomis apsaugos priemonėmis vadovybė pasiūlė… neviduriuot ir likt ant žemės…

Lietuva dar ir stebuklų kraštas. Iš atminties nedingsta daugiau nei prieš metus Rokiškį „išgarsinęs“ „vasiukų“ planas su šimtamilijoninę investiciją žadėjusiais indais. Dabar į viršų išsišoko koronos krečiama Ukmergė ir šiųmetė Lietuvos kultūros sostinė Trakai. Nustebins pasaulį dar neregėtu išradimu! Šio sumanymo „stogas“ – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Už 700 tūkst. eurų (ES ir mokesčių mokėtojų) užsimojo sukurt jausmomatį. Išmatuos juo visas žmogaus emocijas, o tada jau žinos, kas ir kaip Ukmergėj jaučiasi. Kodėl žmonės laimingi ar nelaimingi, kodėl šypsosi ar verkia… Tada įvyks stebuklas… Tik koks, niekas nežino. Gal ir nebesužinos. Šį marazmą į šuns dienas išdėjo psichologai, psichiatrai, IT specialistai. Tada atsibudo ir stebukliniu kūriniu ėmė abejoti Ekonomikos ir inovacijų ministerija, po kurios sparneliu yra ta Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.

Nematomas mūsų gyvenimo priešas ne tik koronavirusas. Tik kas pamatuos, kokio tirštumo migla visuomenės akis apvelka valdžią įgavę lygesni už lygius… Jų užraktų mirtingiesiems neatrakint. Ne tik per karantiną.

LAUKSVA
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
PC pacientai
PC pacientai
2020 26 balandžio 8:32

Į poliklinikos patalpas perkėlė LAIKINAI? Ar pasidomėjote, kur nuo tada iki šios dienos pas gydytojus lankosi visi psichikos centro pacientai? Gerai sakoma, kad nieko nėra amžiniau už laikinumą… Ko gero, taip yra ir šiuo atveju.