Gimtasis Rokiškis Akcentai Nors persiplėšk

Nors persiplėšk

1199
1

Labai prašau – tik neskaityk. Nes gali susigadinti nuotaiką. Ne dėl to, kas čia parašyta. Dėl to, kad šiandien ir rytoj gali daug kur nesuspėti…

Šį šeštadienį ir sekmadienį užderėjo tiek svarbių renginių, kad teks nertis iš kiauto. Kaip sraigei. Bet net ir sprinteris nespėtų… Šeštadienio švenčių startą duoda „Bajorų žuvis“, kviečianti prie Rokiškio ežero drauge linksmintis įmonės veiklos jubiliejuje. Viskas – nemokamai: milžiniškame katile kunkuliuosianti rekordinė Lietuvos šimtmečio žuvienė. Apie 8 tūkst. porcijų. Tikimasi, bus užfiksuotas gal net pasaulio rekordas, šalies – garantuotas. Pramogų – net šešioms valandoms. Šiai šventei įsilaidavus duris atvers Muziejų nakties renginys Rokiškio dvare. Nemokama žuviene nekvepės. Čia, tikėtina, bus daug peno sielai. Susitiks menu sergantieji ir demonstruojantieji aukštuomenės „fasoną“.

Dalis mūsų „masės“ beveik tuo pačiu metu eis į bažnyčią. Dalyvaus pamaldose, melsis už Sutvirtinimo sakramentą priėmusius 60 vaikų.

Miestiečiai, užuot džiaugęsi, niršta: per dieną – renginių kaip lietaus iš po sausros prakiurusio dangaus. O dar, lyg tyčia, šeštadienį pasaulis eis iš proto dėl Didžiosios Britanijos princo Hario vestuvių. Reikės „kabėt“ prie ekrano, nes per vieną televiziją visą pusdienį tiesiogiai rodys. (Laimė, kad bent „Žalgiris“ Belgrade su turkais kovėsi penktadienio vakarą. Jei būtų šeštadienį, dalis renginių dalyvių būtų garantuotai nubyrėjusi nuo ežero ir muziejaus).

Karališkųjų vestuvių, kaip ir Eurolygos varžybų datų, prie Rokiškio grafikų nepriderinsi. Bet visų kitų – kodėl gi ne? Nereikėtų virkauti, kad ten ir šen pritrūko žiūrovų, kad žmonės išpuikę, net į nemokamus renginius nebesiveržia. Kiek visokiausių skyrių, tarnybų kėdžių užsėsta už rajono kultūrą, verslą, valdžios ryšius su visuomene atsakingųjų! Bet jiems renginius sukoordinuoti taip, kad vieni kitų „nedengtų“,  būtų nepakeliamas „krūvis“. (Gal reikia steigti kokį tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus etatą?)

Mažiausiai dėl žiūrovų skaičiaus ir rekordų jaudinasi bažnyčia. Būna, prisižiūri ji tokių, Dievo namų languose „varnas šaudančių“, per metines šventes. Dekanas Eimantas sako: arba mieste mažėja vaikų, arba mažėja tikinčiųjų. Mat Sutvirtinimo sakramentui nuo rudens rengta mažiau vaikų nei pernai. Kas žino, gal pati gamta duoda gerą ženklą? Ketvirtadienį visą pusdienį priešais bažnyčią, ant Nepriklausomybės paminklo viršūnės, meilinosi gandrų (šeimų gausėjimo simbolio) porelė, nuo kurios žmonės negalėjo atplėšti akių. (Įdomu, kas būtų, jeigu paukščiai sumanytų ten lizdą suktis?)

Keisti ir dažnai nenuspėjami laukinių gyvūnų elgsenos pokyčiai. Nuo šernų, stirnų, lapių iki gandrų – visi jie artėja prie žmonių civilizacijos. Gali būti, kad ir į Rokiškį, kaip Vilniaus miestan, atkriuksės šernai, kapinių gėlytes suvalgys stirnos.

Bet ir žmonių sąmonės viražų nenuspėsi… Aikštėje statomas naujas monstras – bibliotekos priestatas. Jo kaimynystėje – beveik ištuštėjęs stilingos architektūros ir gilios istorijos banko pastatas. Priešais naują statybą – vienas gražiausių aikštės statinių – Zametų namas su bokšteliais. Šitiek metų valdžios (užpraėjusios, praėjusios ir dabartinės) neveiklumo alintas, per žiemą gąsdinęs trečio aukšto atidarytais langais ir išdaužytais stiklais. (Rokiškio grafai karste apsiverstų, jei pamatytų tokį neūkiškumą.) Keli vietos verslininkai turėjo ambicijų išpirkti pastatą, paversti prestižine vieta, į kurią nebūtų gėda pasikviesti garbingiausių svečių delegacijas  – užsienio ambasadorius, šalies aukščiausius vadovus, žymius menininkus ir t. t. Kad būtų jauku ne tik pokalbiams, bet vienoje vietoje – užkandis, poilsis. Gal ir kultūrinė programa. Be valdžios palaikymo ir prisidėjimo nė vienas taip ir nesiryžo. Mat kainuotų ne vieną milijoną.

Nesiryžo piršto pajudinti ir valdžia. Sakė, biudžete niekada nebus tokių pinigų. Lyg būtų velnias kulną laužęs, kad per metus kitus reikėtų tą padaryti. Šitiek metų leista niokoti, tai būtų dar iškentęs metelius kitus.

Na, pajudino… Kelis kartus bandė aikštės perlą parduoti – nepavyko. Kainą mušė žemyn tol, kol vienas pirklys atsirado. Atsiduso valdžia – atsikratys aikštės „šašo“, o tūkstantėlius, kad ir smarkiai sumenkusius nuo pradinio plano, tikrai turės kur padėt. Dūsauja miesto patriotai – šių laikų valdžiai, kaip ir turtingiems verslininkams, iki Rokiškio grafų ir Zametų – kaip iki mėnulio…

Bet gal istorinį pastatą įsigijęs naujas šeimininkas įsiamžins Rokiškio istorijoje? Atkurs buvusią Zametų pastato svarbą ir garbę. O jeigu ne? Ar kas gali garantuoti, kad iš tų langų nepasklis kopūstų, žuvies, čeburekų, alaus kvapas? Ar aikštės perlas nevirs kitos morališkai pigios veiklos namais?

Palauksim. O kol kas – bėgte į šeštadienio renginius. Ir gero nakties poilsio, nes sekmadienį vėl bus ką veikti. Laukia dviračių žygis „Golgotos keliu“ į Zarasų rajoną. Sirgalių nervus patampys Eurolygos finalinės kovos. Gniaušime kumščius. Ir tris kartus tfu tfu tfu… Kad tik žaliai balti į Lietuvą parsivežtų medalių.

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ksanita886@gmail.com
ksanita886@gmail.com
2018 19 gegužės 19:33

O ka cia cpet,vienas verslininkas panaudojo ,jums pilieciams nemokama vakariene,bus ir kitas toliau,bet,kiekvienas dirba tiesiog savo darba ir vilioja mus lietuvius nemokamai ir ,,tiek,,kad tik atlyginimas ,kartais nevilioja.