Gimtasis Rokiškis Akcentai Apgaulinga užutėkio ramybė

Apgaulinga užutėkio ramybė

753
1

Antradienį į redakciją užsuko Panevėžio apskrities vaikų teisių tarnybos atstovė,  aplankiusi kai kurias problemines mūsų rajono šeimas. Sakė, Rokiškis – tarsi visos apskrities švyturėlis, problemų mažiausia, situacija vaikų teisių srityje geriausiai veikianti. Panevėžiečiams Rokiškis švyturėliu atrodo ir kultūrine prasme. Prisipažįsta, pavydim jums unikalaus istorinio ir kultūrinio paveldo, kultūrinių tradicijų ir festivalių, Ilzenbergo dvaro. Net šių metų Rokiškio bažnyčios prakartėlė išgarsėjo visoje Lietuvoje. Kaip jums taip pavyksta?

Ir šiaip, čia tokia ramybė, tikras užutėkis, nusikaltimų mažiausia visoje apskrityje. Bent jau taip atrodo. Klausė, gal tiesiog apie juos nerašome? Rašome. Bet susimąsčiau. Iš tiesų, apskrities policijos suvestinėse mažiausia nusikaltimų ir nelaimių fiksuojama mūsų rajone. Tyliai pasidžiaugiau.

O jau tą patį vakarą Rokiškį apskriejo skaudi žinia – automobilis partrenkė dvi moteris. Vienai iš jų medikai padėti nebegalėjo. Žinutė apie šią nelaimę tapo viena skaitomiausių. Sujudo ir komentatoriai, svarstydami, kas sudaro prielaidas tokioms nelaimėms. Ar neatsargūs pėstieji, neturintys atšvaitų ir net neapsidairę, kalbėdami mobiliaisiais, kertantys gatves ten, kur jiems patogiau? Blogai apšviestos gatvės? Pėsčiųjų perėjų trūkumas? Valdžia? Policija? Prisiminta ir Ąžuolų gatvė, neribojama šaligatvių. Pėstieji, dviratininkai nuo lekiančių mašinų joje nelabai kur turi pasitraukti. Tiesa, greitis čia ribojamas, tačiau, kalbama, naktinės lenktynės tebevyksta, greičio nevengiama ir kitu paros metu.

Policijos pareigūnai sako, kad visų pirma savo požiūrį ir elgseną gatvėse turi keisti visi eismo dalyviai: tiek pėstieji, tiek vairuojantieji. Ir vieni, ir kiti pažeidžia ne vieną taisyklę, bet iš svetimų klaidų nepasimoko. Net ir tragiškai pasibaigusių. Praeina kiek laiko, viskas nurimsta, užsimiršta ir diskusijos apie prielaidas tokiems skaudiems įvykiams rastis. Iki kito karto.

Tai štai, kokia apgaulinga ta ramybė. Viskas sąlygiška, nes prielaidų vienai ar kitai nelaimei užtenka ir tokiame užutėkyje kaip Rokiškis. Ekologinės katastrofos gali įvykti ne tik Alytuje, turim ir mes tokių tiksinčių bombų. Pavyzdžiui, įmonės „Aukštaitijos keliai“ palikta bitumo saugykla Žemaitės gatvėje. Įmonė bankrutavo, vietoj jos įsikūrusi kita – „Panevėžio keliai“ – sugebėjo tą pavojingą saugyklą palikti valstybei, o savivaldybė neturi lėšų šiai problemai sutvarkyti, nes reikia kelių šimtų tūkstančių eurų. Taip ir glūdi pavojingos atliekos, o rezervuarai juk dyla, sako, jau kiauri. Pažiūrėjau Vikipedijoj – siaubas, bitumas yra labai toksiška ir degi medžiaga.

Tokių tiksinčių ekologinių bombų, pasak aplinkosaugininkų, yra visose seniūnijose – buvusiose fermose, mechaninėse dirbtuvėse – apleistose, griūvančiose ima į paviršių kilti tepalų rezervuarai, atliekos, o žmonės ten nuolat verčia savo atliekas, pavyzdžiui, asbesto stogus.

Todėl ir Davose, Šveicarijos kurortiniame mieste, vykstančios pasaulio įtakingiausiųjų diskusijos apie globalią ekonominę situaciją, kuriose iškilo taršos ir klimato kaitos tema, turėtų jaudinti ne tik švedę paauglę klimato aktyvistę Gretą Thunberg, bet ir mus. Juk klimato kaitai sienų nenubrėši, o kad anomalijų daugėja, pastebim ir čia. Vidury žiemos dygsta vasariniai grybai, kolegė Aldona iš Druskininkų parsivežė nuotraukų, kuriose tai užfiksuota. Sausio mėnesį iš medžių bėga sula – pati ragavau. Mokslininkai įspėja – Žemė mums siunčia ženklus, ar sugebėsim sureaguoti?

Davose pasaulio įtakingiausieji konstatavo, kad pasaulio ekonomika yra ant permainų slenksčio. Norima, kad verslai ir valstybės prisiimtų atsakomybę už verslo daromą įtaką klimatui ir kitiems procesams bei reaguotų į visuomenėje kylantį nerimą.
Tik ne visi nori prisiimti tą atsakomybę. Po to, kai Šveicarijos prezidentas savo kalboje paragino pasaulį pasirūpinti mūsų planeta, JAV prezidentas Donaldas Trumpas tuos, kurie perspėja dėl nekontroliuojamos klimato kaitos ir kitų ekologinių katastrofų, pavadino „vakarykščių kvailų ateities pranašų įpėdiniais“. Pareiškęs, kad
Jungtinės Valstijos yra pirmaujančios naftos ir gamtinių dujų gamintojos, paragino žvelgti į viską optimistiškai ir toliau eiti techninių inovacijų keliu bei nevaržyti ekonomikos augimo.

Grėsmingai skamba, nes pasaulio milžinėms nemažinant vartojimo tempų, niekas nepasikeis. Ir nesvarbu, kad Europa brėžia žaliąjį kursą, o Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Davose pareiškė, kad Lietuva turi ambiciją tapti žaliosios ekonomikos lydere. Tik toli mums dar iki žaliosios ekonomikos. Po Alytaus sekė kiti ekologiniai skandalai: kartono fabriko „Grigeo Klaipėda“ sąmoningas Kuršių marių teršimas, įmonės „Ecso“ plastiku užteršta Neris Vilniuje, srutomis virtęs Girstupio upelis Kaune ir t. t. Neatrodo, kad verslas būtų pasirengęs pelnus aukoti dėl švarios aplinkos.

azija

1
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jonas Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
jonas
jonas

ir šiam užutėkyje yra kas pila tiesiai į ežerą nuotekas. kodėl gi savaitgaliais ar po darbo net rokiškio mieste tvyro blogas kvapas? ir visi tai žino, ir taikosi šitaip… atrodo laikytis aplinkosaugos reikalavimų, gerbti žmones yra negarbė mūsuose.