Gimtasis Rokiškis Akcentai 19

19

713
1

Skaičius, tapęs XXI a. žmonijos rykšte. Akimirksniu pakeitęs pasaulį. Gamta neatleidžia klaidų. Ji visuomet teisi. Klysta ir apsirinka tik žmonės. Rašė senovės mąstytojai. Akimi nematomas virusas per porą mėnesių sustabdė nevaldomai įsibėgėjusį globalizacijos ir žmonių laisvių traukinį. Be valstybių vadovų, Davoso forumų, masinių protestų, gretų…

Kaip gyvensime? Ar įveikęs virusą (niekas nežino, kokiais visuomenės nuostoliais) pasaulis taps  kitoks? Klausimai, į kuriuos nėra atsakymų. Šiandien mūsų gyvenimas kitoks… Sustingęs. Dėl rizikos, baimių parsinešti mirtiną virusą į namus, kur yra patys brangiausi žmonės. Dėl dideliu pagreičiu augančio sergančiųjų skaičiaus. Ir mirčių. Nuo viruso.

Ištuštėjusios gatvės, stoję verslai, tuščios mokyklos, uždaryti autobusai… Ant veidų – kaukės. Į ligoninę – tik būtiniausiu atveju. Taip pat ir į parduotuvę. To esame raginamai (mažiausiai) dvi savaitės. Karantinas pratęstas iki balandžio 13 d. Ir dar neįmanoma pasakyti, kada baigsis. Pasaulį galime išgelbėti likdami namuose. Kunigai prašo melstis…

Nesinori, bet reikia. Rašyti apie cinikus. Internete – žinomo etiketo guru „esė“. Kokia žiauri valstybė! Po ilgų atostogų Balyje specialiai turistams sugrąžint užsakomuoju reisu parskridusį su pačia (kaip ir kitus tautiečius) – ne į namus. Į viešbutį, dviem savaitėms. Dviviečiame kambaryje, su maisto daviniu. Politikos kandęs etiketo žinovas viešai piktinasi. Valstybę – į teismą! Už žmogaus teisių pažeidimą. Suvaržymą būti laisvam. Nors iškeliavusieji šimtus kartų raginti grįžti kuo skubiau. Bet daug, kaip ir šis, grįžti neskubėjo. Ta pati valstybė, kuriai grūmojama, parūpino specialių reisų… Susigrąžinti užsienyje įstrigusius tautiečius. Mokesčių mokėtojams tai kainuos per milijoną.

Susireikšminusių personų daug. Negalinčių gyvent be šukuosenų, pripustų papų, priklijuotų nagų, alergijos išvagoto veido zvonkuvienių. Yra ir rokiškėnų. Užsienin skridusių, kai skristi nebereikėjo. Ir laiku negrįžusių. Kol dar buvo galima patiems izoliuotis. Be prievartos. Nepatenkinti, kad uždaro ne ten, kur norėjo… Komentatoriai jiems neatlaidūs. Klausia, gal iš visų krypčių keltais, lėktuvais nuo antradienio pargabenami tautiečiai norėtų, kad viruso prislėgta Lietuva jiems raudonus kilimus nutiestų? Penkių žvaigždučių viešbučius su SPA ir „steikais“ pasiūlytų? Kai ligoninių medikai dirba be poilsio. Ir krenta iš rikiuotės dešimtimis. Dėl kontaktų su viruso nešiotojais. Kai karštligiškai skubama gauti reagentų, testų, apsaugos priemonių. Ieškoma sprendimų mirtina liga užsikrėtusiems pritaikyti didžiausias sporto arenas…

Skrendantys, keltais plaukiantys iš svečių šalių tautiečiai, nepaisant jų padėties, turtų – potencialūs viruso nešiotojai. Pagal užkrato statistiką, Lietuvoje dauguma užsikrėtusiųjų – atsivežtinio viruso. Grįžtantieji dar nežino, ar juo užsikrėtę. Ir „dovanoja“ mirtiną užkratą kolektyvams, artimiesiems…

Ką atsakyti rokiškietei, nirštančiai, kodėl policija, žurnalistai, vietos valdžia baido žmones baudomis. Už karantino nesilaikymą. Kupina pamokymų, kaip ir ką rašyti, kada televizorių žiūrėti. Vaikščios ji į parduotuves, vaistines, kada norės. Nes savanoriais nepasitiki, jie apgaus, per vieną kartą visą pensiją ištuštins. Niekas jos, išeinančios iš namų į gatvę, neprivers ant veido užsirišti šaliko ar skaros. Jų daug turi, bet jie, suprask, „ne snargliui“. Kas, kad valstybės prezidentui, einančiam į gatvę, ant veido kaukė… Įrodinėti, jog apsauga būtina dėl pačios saugumo, beprasmiška. Klausiu, ar ji nematė per žinias transliuojamų vaizdų iš Italijos, Ispanijos krematoriumų prieigų?

Viruso aukų ir užkrato kreivei smarkiai kylant, karantino reikalavimai griežtėja. Ir ačiū Dievui… Nes dalis mūsų žmonių supranta… tik rimbą. Per piniginę… Kaip ir tie iš užsienio keltais grįžę sunkiai tramdomi „buduliai“ ir „marozai“. Alkoholio paveiktomis fizionomijomis ir leksika jie dabar labai kieti savo tėvynėje.

Visuomenei sunkiu laikotarpiu viešai vis išsišoka kai kurie mūsų politikieriai. Klubo, koalicijos vėliavom užsikloję kala prie kryžiaus merą, direktorių. Kur dezinfekcinis spiritas, kur kaukės, chalatai, respiratoriai?! Kodėl nesušauktas neeilinis posėdis, kaip reikalavo? Kodėl iš biudžeto medikų kaukėms nepaimti pinigai? Iš smulkaus verslo, žemdirbių paramos eilučių!

O gal vietoj nuodijančios tulžies šiuo sudėtingu laikotarpiu būtų galima kitaip? Krikščioniškai… Tiesiog atverti piniginę. Ir paaukoti… Kiek negaila. Ne biudžeto, savo… Medikų kaukėms, chalatams, respiratoriams. Pasiūlyti arbatos, užkandžių… Kaip darė ir daro kai kurie mūsų verslininkai, kaimyninių rajonų ūkininkai, Panevėžio rotariečiai. Ir daug kitų šalies verslo įmonių, privačių asmenų. Jų aukų sąrašai viešai skelbiami.

Saugokime vieni kitus. Ir padėkime. Nelaukdami padėkos raštų, politinių dividendų, garbės karūnų…

 

 

 

azija

1
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Politologas Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Politologas
Politologas

Kede uzimti viena, darba dirbti kita. Prastas kaip direktorius Burnickas. Tokiose situacijose ir patikrinamas zmogus. Nors ka cia tikrinti padare karjera is tevo imones ukvedzio. Musu partijos (TSLK) veikla irgi baigia numirti. Parsidave Martineliui. Bestuburis.